Növénytermesztés

Mi értelme van a geometrikus szántásnak?

Agrofórum Online

Miközben lassan szitokszóvá válik idehaza (is) a szántás, addig vannak olyan helyek a Földön, ahol szinte ez az egyetlen módja a termőréteg megőrzésének.

Szántsunk vagy ne szántsunk? Néhány éve már jó pár magyar gazda is komolyan foglalkozik ezzel a kérdéssel, hiszen az okszerűtlen talajforgatás hátrányai egyre nyilvánvalóbbá válnak a klímaváltozás következtében.

A szántás ellenzői szerint a talajforgatás már csak egy rossz, berögzült szokás, egyébként elszegényedik tőle a talaj, sérül fizikai, biológiai és kémia értelemben egyaránt. Rengeteg levegőt juttatunk általa a talajba, ami a szerves anyag elégéséhez, ezáltal szén-dioxid- kibocsátáshoz vezet.

Nem így vélekednek a szántásról azok a gazdálkodók, akiknek nyilvánvaló érdekük fűződik a rendszeres talajforgatáshoz. Egy ausztrál farmer például hatalmas geometrikus mintázatokat „rajzol” a tábláira az ekével, a helyi sajtó pedig ahhoz hasonlítja az eljárását, mintha gigászi léptékben végezne foltvarrást.

A kontinensnyi ország déli részén gazdálkodó Brian Fischer még a felmenőitől tanulta ezt a „trükköt”, mert tapasztalataik szerint a csigavonalszerű szántással kiválóan tudnak védekezni a talajerózió ellen.

(Fotó: Brian Fischer)

A farmer édesapja már 1944-ben alkalmazta ezt a technikát, és nagyon valószínű, hogy ő is öregebb gazdáktól leste el. Fischer szerint több napba is beletelik a geometrikus mintázatok kialakítása, ám megéri a fáradozást, hiszen ezek az alakzatok megvédik a föld felszínét, fújjon bármilyen irányból a szél.

Így az arrafelé gyakori bozóttüzek terjedése is megállítható. A gazda állítja, hogy ezzel a módszerrel mintegy 15 centiméternyi termőréteget sikerült megőriznie a földjein.

(Vezérkép: OpenClipart-Vectors/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Ekehasználat mindössze 6 centiméteres mélységben?

2023. november 9. 15:10

A szántás említésekor legtöbben a 30 centiméteres mélységet is meghaladó mélyszántásra gondolnak, pedig a talajforgatás elvégezhető sokkal sekélyebben is. Milyen haszna lehet az akár 6 centiméteres sekély szántásnak, tarlóhántásnak?

Megszületett az eke talajkímélőbb változata – nagy ötlet!

2023. október 11. 07:40

Számtalan támadás éri manapság a szántás műveletét, de ennek is léteznek olyan alternatívái, amelyek a fenntarthatóság kritériumát is teljesíteni tudják. Egy ilyen innovációt mutatott be egy osztrák fejlesztő.

Repcevetést megelőző talajmunkák – Tarlóhántás, szántás, elmunkálás, tömörítés

2019. július 24. 06:55

 Az őszi káposztarepce sikeres termesztése nem képzelhető el jó minőségben elvégzett alapozó talajmunkák hiányában. A repce a növényvédelem mellett ugyanis a talaj kultúrállapotára is kifejezetten igényes növény.

Márpedig a szántás kockáztatás

2023. augusztus 14. 13:15

A szántás létjogosultsága minden esetben felülvizsgálandó ilyen szélsőséges időjárási körülmények, és talajaink állapota miatt. A több generáción átívelő megszokás jelentősen hozzájárulhat a talajdegradációs folyamatok erősödéséhez. Okszerűen, a talajállapot felmérését követően azonban vannak esetek, amikor akár ,,ekéhez is nyúlhatunk”. A talaj víztároló kapacitásának növelése, szervesanyaggal való feltöltése, a megfelelő talajélet fenntartása azonban egyéb más gyakorlatok előtérbe helyezésével hatékonyabban támogatható.