Növénytermesztés

Precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát fejleszt a MATE

Agrofórum Online

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. (AJG) közös projektben fejleszt mesterséges intelligencia alapú precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát.

A közel 588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén egy olyan precíziós rendszer fejlesztése a cél, amely figyelembe veszi a hígtrágya inhomogenitásából, minőségváltozásából adódó eltéréseket és a növényállomány igényének megfelelő mennyiséget juttat ki a talajra.

Az eseményen dr. Szabó István, a MATE Műszaki Intézetének igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, a MATE Műszaki Intézete örömmel vállalt szerepet a projektben, hiszen tudásbázisával mindig is igyekezett hozzájárulni ahhoz, hogy a hazai mezőgépipar minél jobban teljesítsen.

Amire szükség is van, mivel a mezőgazdasággal kapcsolatban nagyon komoly elvárásokat fogalmaz meg a társadalom. Úgy kell biztonsággal előállítani az élelmiszer-alapanyagokat, hogy közben a környezetterhelés minimális szinten maradjon. Minél kevesebb inputanyag kerüljön felhasználásra és azok kijuttatása is precízen legyen kivitelezve.

Dr. Ferencz Géza, az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a projekt célja, egy olyan precíziós kijuttatási technológia fejlesztése, ami a mezőgazdasági terület variabilitását lekövetve, a talajadottságoknak, illetve a növényállomány igényének megfelelő mennyiségű hígtrágyát juttat ki.

Mivel a hígtrágya egy meglehetősen heterogén közeg, folyadék és szilárd fázis is található benne, kijuttatás előtt először a homogenizálását kell megoldani. Amennyiben, legalább tartálykocsi szinten, nem megoldott a homogenitás, úgy esély sincs arra, hogy a kijuttatott hatóanyag mennyisége szabályozható legyen.

A pályázat keretén belül ezért egy autonóm mozgású, úszóplatformos hígtrágya-homogenizáló fejlesztése az egyik feladat. A másik fontos cél egy precíziós hígtrágya-kijuttató tartálykocsi fejlesztése, hogy a talajadottságokhoz és a törvényi előírásokhoz lehessen alakítani a kijuttatott mennyiségeket.

A kifejlesztett technológia lehetővé teszi a töltési és ürítési helyszínek kontrollálását, a mennyiségek és szállítási útvonalak nyomon követesét. A precíziós kijuttatással pedig a növények igényeihez igazodó tápanyag-utánpótlás valósítható meg, a környezetterhelés minimalizálása mellett. Mindezt megfizethető áron.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tervezzük a vetést, ha nem bízunk az időjárásban?

2025. január 17. 15:40

Hogyan minimalizálható a termesztési kockázat, ha kiszámíthatatlan az időjárás? Két megfontolandó felvetés, ami segíti a hozambiztonságot.

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

2025. január 17. 09:40

Hogy mi ennek a jelentősége? „Csupán” annyi, hogy kevesebb műtrágyára lesz szükségük a kultúrnövényeknek, amelyek stressztűrő képessége is nő.

A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

2025. január 11. 12:10

Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek fokozottan képesek „érzékelni” a közeli környezetet.

Javul a termés minősége, ha a beporzók „jó úton” járnak

2025. január 11. 08:10

Minőségjavító hatású, ha a beporzók nemcsak jelen vannak, hanem bizonyos polleneket szállítanak, amit a környék tájformálásával is segíthetünk.

LAFORGE DynaTrac univerzális munkagép kapcsoló berendezés

2019. június 11. 12:47

A DynaTrac interfész a traktor hátsó függesztőművén helyezkedik el, és GPS vagy kamera által szabályozva mozog keresztirányban biztosítva azt, hogy munkagép 2,5 cm pontossággal kövesse a traktort.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Kecskemét, 2019. 02. 07.

2019. január 11. 11:15

Téma: Az agronómia jelentősége a precíziós gazdálkodásban.

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

2019. május 23. 06:53

A mezőgazdaság sürgős megújulásának egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik.

Precíziós konferencia: ahol a hagyomány és az újdonság kéz a kézben járnak

2019. január 14. 09:36

A mezőgazdaságban tért nyerő digitalizáció hatására - minden évben a KITE Zrt. növényvédelmi képzésének kiegészítő rendezvényeként – szervezik a precíziós konferenciát, melyre a modernizáció iránt érdeklődő gazdálkodókat várják.