4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát fejleszt a MATE

Agrofórum Online

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. (AJG) közös projektben fejleszt mesterséges intelligencia alapú precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát.

A közel 588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén egy olyan precíziós rendszer fejlesztése a cél, amely figyelembe veszi a hígtrágya inhomogenitásából, minőségváltozásából adódó eltéréseket és a növényállomány igényének megfelelő mennyiséget juttat ki a talajra.

Az eseményen dr. Szabó István, a MATE Műszaki Intézetének igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, a MATE Műszaki Intézete örömmel vállalt szerepet a projektben, hiszen tudásbázisával mindig is igyekezett hozzájárulni ahhoz, hogy a hazai mezőgépipar minél jobban teljesítsen.

Amire szükség is van, mivel a mezőgazdasággal kapcsolatban nagyon komoly elvárásokat fogalmaz meg a társadalom. Úgy kell biztonsággal előállítani az élelmiszer-alapanyagokat, hogy közben a környezetterhelés minimális szinten maradjon. Minél kevesebb inputanyag kerüljön felhasználásra és azok kijuttatása is precízen legyen kivitelezve.

Dr. Ferencz Géza, az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a projekt célja, egy olyan precíziós kijuttatási technológia fejlesztése, ami a mezőgazdasági terület variabilitását lekövetve, a talajadottságoknak, illetve a növényállomány igényének megfelelő mennyiségű hígtrágyát juttat ki.

Mivel a hígtrágya egy meglehetősen heterogén közeg, folyadék és szilárd fázis is található benne, kijuttatás előtt először a homogenizálását kell megoldani. Amennyiben, legalább tartálykocsi szinten, nem megoldott a homogenitás, úgy esély sincs arra, hogy a kijuttatott hatóanyag mennyisége szabályozható legyen.

A pályázat keretén belül ezért egy autonóm mozgású, úszóplatformos hígtrágya-homogenizáló fejlesztése az egyik feladat. A másik fontos cél egy precíziós hígtrágya-kijuttató tartálykocsi fejlesztése, hogy a talajadottságokhoz és a törvényi előírásokhoz lehessen alakítani a kijuttatott mennyiségeket.

A kifejlesztett technológia lehetővé teszi a töltési és ürítési helyszínek kontrollálását, a mennyiségek és szállítási útvonalak nyomon követesét. A precíziós kijuttatással pedig a növények igényeihez igazodó tápanyag-utánpótlás valósítható meg, a környezetterhelés minimalizálása mellett. Mindezt megfizethető áron.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem Informatikai Kara és a KITE Zrt.

2024. április 24. 12:10

Az együttműködési megállapodás kiterjed a precíziós mezőgazdaság, növényvédelem, környezetvédelem, klímaváltozás, fenntartható fejlődés és agrárinformatika területein történő fejlesztések elősegítésére.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Kecskemét, 2019. 02. 07.

2019. január 11. 11:15

Téma: Az agronómia jelentősége a precíziós gazdálkodásban.

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.