Növénytermesztés

Precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát fejleszt a MATE

Agrofórum Online

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. (AJG) közös projektben fejleszt mesterséges intelligencia alapú precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát.

A közel 588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén egy olyan precíziós rendszer fejlesztése a cél, amely figyelembe veszi a hígtrágya inhomogenitásából, minőségváltozásából adódó eltéréseket és a növényállomány igényének megfelelő mennyiséget juttat ki a talajra.

Az eseményen dr. Szabó István, a MATE Műszaki Intézetének igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, a MATE Műszaki Intézete örömmel vállalt szerepet a projektben, hiszen tudásbázisával mindig is igyekezett hozzájárulni ahhoz, hogy a hazai mezőgépipar minél jobban teljesítsen.

Amire szükség is van, mivel a mezőgazdasággal kapcsolatban nagyon komoly elvárásokat fogalmaz meg a társadalom. Úgy kell biztonsággal előállítani az élelmiszer-alapanyagokat, hogy közben a környezetterhelés minimális szinten maradjon. Minél kevesebb inputanyag kerüljön felhasználásra és azok kijuttatása is precízen legyen kivitelezve.

Dr. Ferencz Géza, az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a projekt célja, egy olyan precíziós kijuttatási technológia fejlesztése, ami a mezőgazdasági terület variabilitását lekövetve, a talajadottságoknak, illetve a növényállomány igényének megfelelő mennyiségű hígtrágyát juttat ki.

Mivel a hígtrágya egy meglehetősen heterogén közeg, folyadék és szilárd fázis is található benne, kijuttatás előtt először a homogenizálását kell megoldani. Amennyiben, legalább tartálykocsi szinten, nem megoldott a homogenitás, úgy esély sincs arra, hogy a kijuttatott hatóanyag mennyisége szabályozható legyen.

A pályázat keretén belül ezért egy autonóm mozgású, úszóplatformos hígtrágya-homogenizáló fejlesztése az egyik feladat. A másik fontos cél egy precíziós hígtrágya-kijuttató tartálykocsi fejlesztése, hogy a talajadottságokhoz és a törvényi előírásokhoz lehessen alakítani a kijuttatott mennyiségeket.

A kifejlesztett technológia lehetővé teszi a töltési és ürítési helyszínek kontrollálását, a mennyiségek és szállítási útvonalak nyomon követesét. A precíziós kijuttatással pedig a növények igényeihez igazodó tápanyag-utánpótlás valósítható meg, a környezetterhelés minimalizálása mellett. Mindezt megfizethető áron.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Automatikus szarvasmarha istálló üzemeltetése a gyakorlatban – OkosFarm

2024. február 15. 09:10

A Senit Kft. 2013 óta foglalkozik mezőgazdasági telephelyek informatikai fejlesztésének kivitelezésével és üzemeltetésével. A cégen belül egy olyan telepfelügyeleti, automatizációs rendszert hoztak létre, amely az agrárium speciális igényihez igazodva nyújt megoldást az égető problémákra.

LAFORGE DynaTrac univerzális munkagép kapcsoló berendezés

2019. június 11. 12:47

A DynaTrac interfész a traktor hátsó függesztőművén helyezkedik el, és GPS vagy kamera által szabályozva mozog keresztirányban biztosítva azt, hogy munkagép 2,5 cm pontossággal kövesse a traktort.

Neosol talajaktivátor - avagy a szőke herceg fehér lovon

2022. július 17. 08:36

Mi a különbség a Neosol talajkondicionáló készítménnyel már három éve folyamatosan megtámogatott talaj, és a kezeletlen kontroll terület között?

Talajélet Videó

A precíziós gazdálkodás válik az új normává a mezőgazdaságban

2020. november 24. 10:47

„A precíziós mezőgazdaság hozzájárul a gazdálkodás jövedelmezőségéhez és a fenntartható mezőgazdasághoz egyaránt” - mondta Andreas Huber, a Corteva Agriscience EMEA-régió Integrált Szántóföldi Tudományok részlegének vezetője az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által szervezett „Az adatvezérelt hatékonyság és fenntarthatóság a precíziós mezőgazdaságban” című webináron.