Növénytermesztés
Növénytermesztés

Szaporodni is tudnának a giliszták a Marson?

Szaporodni is tudnának a giliszták a Marson?

Agrofórum Online

Vulkáni sziklatörmelék és sertéstrágya keverékéből hozták létre a marsit utánzó talajt, amiben megszületett az első két földigiliszta.

Ne cifrázzuk: a Mars még Ray Bradbury Marsbéli krónikák című könyvében sem valami vonzó vidék, és Ridley Scott sem buzdított ottani nyaralásra a Mentőexpedíció-filmben. A nyolcvan éves mester ugyanakkor betette a bogarat a tudósok fülébe, akik mindenáron kertészkedni akarnak. Marsi talajban, persze.

Most viszont megvan az első jó hír: megszületett az első két földigiliszta a marsi talajt utánzó anyagban – olvasható a Syngetna Blog legújabb bejegyzésében. Szükségtelen ismertetnünk, mennyire hálásak lehetünk a gilisztának, hiszen nélkülük nagyon nem ilyen lenne az élet a bolygónkon. Talán e sorok írója és olvasói sem születtek volna meg.

Beszéljünk tehát a talajról. A holland Wageningen egyetem a NASA által, vulkáni sziklatörmelék és sertéstrágya keverékéből létrehozott talajt használta a kísérlethez. A talajba felnőtt gilisztákat tettek, és egyszer csak megjelentek az újszülöttek is, amitől a tudósok egészen lázba jöttek.

Ha szaporodni tud a giliszta ilyen körülmények között, ahelyett, hogy elpusztulna, az azt jelenti, hogy bizonyos idő múltán a Vörös Bolygó talaját is termővé lehetne tenni. Már csak a kozmikus sugárzással és a vízhiánnyal kellene megküzdeni. Mindenesetre a talajszint alatt sok mindenre nyílik esély.

(blog.syngetna.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

300 ezer hektáron termesztenének bambuszt Ugandában, ezzel pörgetnék fel a gazdaságot

2024. március 29. 14:10

Itthon is nagy keletje van a bambuszból készült termékeknek, nem csoda, ha az ugandai kormányzat bővíteni szeretné a bambusztermesztést és -exportot.

Dél-Ukrajna titkos kertje: üvegházi csoda csemegekukoricával!

2024. március 28. 10:10

Ukrajna déli részén a termelők azon fáradoznak, hogy újabb „csodát” hozzanak létre, munkájuknak köszönhetően a csemegekukorica életre kelt az üvegházak melegében, és ha minden jól megy, hamarosan megjelenik az asztalokon is.

RAPOOL: a repce a hivatásunk, már 50 éve

2024. március 27. 10:10

A bólyi RAPOOL Repce Akadémia nyitotta meg a jubileumi esztendőt, amikor a vállalat azt ünnepli, hogy immár öt évtizede látja el a termelőket kiemelkedő minőségű repcehibridekkel.

Nemcsak hálóval vagy fóliával lehet már bálát kötözni, csomagolni

2024. március 26. 10:10

A neccháló és a takarófólia egyfajta „keverékét” alkotta meg egy izraeli cég, forradalmasítva a bálák kötözését, csomagolását.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

2022. december 8. 05:36

A fagy megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza.

Vályogtalajú kert dísznövényei, és amire figyelni érdemes

2023. augusztus 27. 16:40

Szerencsére sok növény szereti a kötött talajokat, a stabil és sok nedvességet sokan közülük intenzív növekedéssel hálálják meg.

BactoFil® Kalászos az őszi kalászosok termesztés technológiájában

2019. szeptember 10. 14:33

A növénytermesztők legfontosabb feladata az évjárati körülményeknek megfelelően a növények számára a lehető minél optimálisabb feltételek kialakítása, amelyben a legnagyobb figyelmet a talajra kell fordítani.