Növénytermesztés

Tavaly már bevált a Fertilia műtrágya Lábodon – Az Agrofórum nyereményjátékának nyertesei (II. rész)

Agrofórum Online

Az Agrofórum és az Agrofórum Online szeptemberben hirdette meg második nagyszabású nyereményjátékát olvasói, a magyar gazdálkodók körében. Az értékes nyereménykért, amelyeket partnereink segítségével adhattunk át, mindössze regisztrálni kellett honlapunkra, valamint feliratkozni szakmai hírlevelünkre. Több ezer játékos közül végül – közjegyző jelenlétében – március elején négy szerencsés termelőt sorsoltunk ki, akik közül most a Fertilia Kft. által felajánlott különdíjat, az UMG MICRO ZeaStart vagy HeliaStart mikrogranulált starter-műtrágyát megnyerő Takács Antitát mutatjuk be.

I. KÜLÖNDÍJ:
UMG MICRO ZeaStart vagy HeliaStart mikrogranulált starter-műtrágya (Fertilia Kft.)
Nyertes: Takács Anita, Lábod

Az Agrofórum és az Agrofórum Online játékában a Fertilia Kft. felajánlása révén Takács Anita 600 kg növényspecifikus összetételű UMG MICRO mikrogranulátum műtrágyát nyert. A lábodi családi gazdaság területén már tavaly kipróbálták a kukoricához ajánlott ZeaStart műtrágyát, most pedig a HeliaStarttal is növelhetik termésmennyiségüket a napraforgóban.
Takács Anitával a műtrágya átadásakor lábodi telephelyükön beszélgettünk.

Kérlek, először mutasd be a gazdaságotokat!
Ez egy családi gazdaság, amelyet férjemmel és sógorommal működtetünk. Mintegy 120 hektáron termelünk, amelyben van saját tulajdon és bérlemény is. Főként napraforgót, búzát és tönkölybúzát termesztünk, illetve 60 hektáron gyepünk is van. A kukorica minimális, inkább csak saját felhasználásra foglalkozunk vele, mert néhány állatot is tartunk. A juhot csak magán célra, mellette pedig szarvasmarhát, amelynek az állományát szeretnénk felfejleszteni a jövőben.

Milyen jövőbeli fejlesztésekben gondolkodtok?
A mi gazdaságunk csak támogatás segítségével tud fejlődni. 1999-ben kezdtük el építgetni, akkor 5 hektár földdel, gépek nélkül indultunk. Mára azért vannak eszközeink a bérelt telephelyünkön, de nagy álmunk egy saját telephely felépítése. Ehhez a telket már rendeztük, és várjuk a telephely-fejlesztési pályázatot, amin elindulnánk. Mint említettem, az állatállományt is gyarapítanánk, hiszen jelenleg csak két bikaborjúnk van. Ehhez a szarvasmarha ÁTK segítségével a szénasorunkat szeretnénk fejleszteni, ami munkahelyet is teremtene, hiszen azzal már lenne annyi feladat, hogy egy embert alkalmazhassunk. Emellett várjuk az AKG eredményeket, amivel kapcsolatban eddig csak annyi az információnk, hogy formailag megfeleltünk.

Milyen a Lábod környéki területek adottsága?
Ez egy homokos jellegű rész, és nem az az igazán jó dél-somogyi cukorrépa-termelő vidék. Nálunk éppen ezért óriási termésmennyiségeket nem várhatunk. A pH savanyú, ezért rendszeresen meszezni kell. Nehezen irtható gyomok viszont szerencsére nincsenek, de természetesen oda kell figyelni, és kezelni a területet.

Beszéljünk egy kicsit a nyereményről is, hiszen a Fertilia 600 kg mikroganulált starter-műtrágyát ajánlott fel nektek.
Ismerjük a terméket, éppen tavaly próbáltuk ki, és nagyon meg voltunk elégedve a hatásával. Ráadásul egy véletlen folytán egy spontán kísérlet is kialakult a mindössze 1,5 hektáros vetésterületünkön, a vetőgépünknél ugyanis az egyik sor eldugult, így oda nem került a starter-műtrágyából. Ez pedig a kezdetektől mutatta a különbséget, mindvégig jól látszott a lemaradás az állományban.
Ahova jutott a mikrogranulátumból, ott látni lehetett, hogy az gyorsan megugrott a növény. Nem mindegy, hogy a nagy nyári szárazságba hogyan megy bele a kukorica, és az UMG MICRO ZeaStartnak hála ez ideális módon történt.


Fotó a véletlen kísérletről (2015) – Fertilia Kft.

A termésmennyiségben is látszott a pozitív hatás?
Mint említettem, mi csak 1,5-2 hektáron szoktunk kukoricát vetni. Ennek oka, hogy úgy érezzük, nem ez a legjövedelmezőbb növény a környékünkön, így mindig csak annyi van, amennyi az állatoknak kell. Tavaly 5 bikaborjúnk volt, és ezeket kellett ellátnunk. Egy kicsit aggódtunk, hogy kevés lesz a terület, és így nem lesz elég kukorica az állatoknak, de olyan jó eredmény született, hogy ezzel nem volt probléma. Ezt pedig véleményünk szerint a Fertilia műtrágyájának köszönhetjük, hiszen a szomszédos parcellán ugyanazzal a vetőmaggal dolgoztak, hasonló technológiával, de nem UMG MICRO ZeaStarttal, mégis tartályszinten látható volt a különbség.

Ugyanekkora területen lesz idén is kukorica?
Nem, ezúttal egy kicsit több lesz, mert kell az állatállomány bővítéséhez. Ez persze megint nem jelent hatalmas terültet, mindössze 4 hektárt.

Hogyan vettetek részt a nyereményjátékon? Hol jelentkeztetek?
Idén januárban felmentünk az AGROmashEXPO kiállításra, hogy az említett fejlesztések okán körbenézzünk. Ott kerestük fel az Agrofórum standját, ahol regisztráltunk a nyereményjáték lapjának kitöltésével. Azután, bevallom, én ezt el is felejtettem. Nem is emlékeztem, így hatalmas meglepetés volt, amikor csörgött a telefon, és közölték velem, hogy mi kapjuk a műtrágyát. Ráadásul először szkeptikus voltam, nem is hittem el, hogy ez igaz. Csak akkor tudatosult bennem, hogy ez a valóság, mikor megérkezett 20 kg-os zsákokban a nyeremény. Nagyon örültünk neki, hogy éppen mi lehettünk a szerencsések az Agrofórum játékában!

*

A nyeremény átadásán a Fertilia Kft.-t Várszegi Erika cégvezető képviselte, akivel szintén Lábodon beszélgettünk az UMG MICRO ZeaStart előnyeiről és a jövőbeli tervekről.

Miért pont az UMG MICRO ZeaStart műtrágyára esett a választás, amikor az Agrofórum felkérte a Fertilia Kft.-t a nyereményjátékunk támogatására?
A döntés könnyű volt, hiszen az UMG MICRO ZeaStart a Fertilia Kft. saját fejlesztésű, saját gyártású slágerterméke, amely esetében az idei kereslet messze felülmúlja az előző évek tapasztalatát. Úgy látjuk, hogy a gazdák egyre kevésbé elégednek meg az egyszerű technológiákkal, és keresik az újításokat, a hatékony megoldásokat. A mikrogranulátumunk titka és a hatékonyságának kulcsa, hogy célzott kijuttatást tesz lehetővé, így a mag csírázásakor segíti legjobban a növényt. Ráadásul Rizodyne talajaktivátorral van kiegészítve, ami még tovább segíti a növény fejlődését, serkenti a talajéletet, és hosszan tartó szerkezetjavító hatása is van.

A nyereményjáték érdekessége, hogy a szerencsés győztesünk mindezt már a gyakorlatban is megtapasztalhatta a tavalyi évben…
Igen, ez nagyon érdekes szituáció volt, és házon belül meg is lepődtünk, hogy pont egy partnerünk nyert, de egyben örültünk is neki, hogy jó helyre kerül a nyeremény.

Az pedig még érdekesebbé teszi a helyzetet, hogy egy spontán kísérletet is beállítottak a Fertiliának a vetőgép eldugulása miatt.
Azt szoktuk mondani, hogy sokszor egy technológiai hibából derül ki legjobban egy termék hatékonysága. Ez nem egyedi példa, volt már hasonló esetünk. Ezek a tervezetlen kísérletek nagyon látványosak és meggyőzőek tudnak lenni.

Beszéljünk egy kicsit a jövőről is. A Fertilia az utóbbi években sok díjat bezsebelt saját fejlesztésű termékeivel. Várhatóak további újítások?
Igen, folyamatosan dolgozunk ezeken, kutatjuk a legújabb megoldásokat. A mikrogranulátum termékcsalád esetében, de egyéb műtrágyafélékben is komoly terveink vannak. A tápanyag-utánpótlási kultúra szerencsére nagy változásokon megy keresztül, mind felfogásban, mind alkalmazott technológiák tekintetében. Ehhez szeretnénk előremutató szakmai hátteret biztosítani, megadni azt a szükséges pluszt, amivel a termelés tovább növelhető. A talaj fontos része a növénytermesztésnek, ezért fejlesztéseink a talaj termékenységének fokozására, a talaj minőségének javítására irányulnak, a hatékonyság fokozása mellett. Fontosnak látjuk, hogy ne csak műtrágyát adjunk a gazdáknak, hanem komplex segítséget is, ami hosszútávon is kifizetődő.

Akkor bővülhet majd a termékpaletta is?
Igen, a termékpaletta is szélesedne a terveink szerint, illetve idei újdonság, hogy a kertészeti kultúrák irányába is elindultunk.
De ha a jövőről beszélünk, fontos megemlíteni, hogy cégünk számára ez az év különösen fontos, hiszen 25 évesek vagyunk. Éppen ezért az év második felében rendezvényeken szeretnénk majd megköszönni a partnereink bizalmát, és azt, hogy segítettek bennünket ennek az útnak a bejárásában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Napraforgó tápanyag-ellátási sajátosságok

2018. március 16. 06:58

A YaraMila műtrágyákban olyan kiegyensúlyozott nitrogénforrást találunk, amely ammonium és nitrát alapú nitrogént tartalmaz.

Gazdainfó: januári teendők, változó jogszabályok

2022. január 13. 16:15

Az évkezdet a gazdálkodóknak nem csak a tervezésről szól, hanem a jelentési kötelezettségekről is. Ezen kívül is érdemes résen lenni, hiszen több jogszabály is változott, ezekről is olvashatnak az alábbi összefoglalóban.