Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Új létesítményt nyitott a Corteva

Agrofórum Online

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat Eschbachban (Németország) nyitotta meg első kombinált növényvédelmi, növénynemesítési, vetőmag-kutatási állomását. Az innovációt és fenntartható megoldások kivitelezését elősegítő impozáns központ Németország délnyugati részén, Franciaország és Svájc határán helyezkedik el. Az egész EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet, Afrika) számára kulcsfontosságú kutatás-fejlesztési helyszín, és kiváló támpontot biztosít szinte valamennyi jelentős európai növénykultúrában végzett szántóföldi kísérlet elvégzéséhez.

A központ a Corteva globális laboratóriumi hálózatába integrálódik, és kiegészíti a vállalat amerikai laboratóriumcsoportját.

A 6 millió eurós befektetéssel kivitelezett integrált kutatás-fejlesztési létesítmény a legkorszerűbb növényvédelmi vizsgálatok, valamint a növénynemesítési eljárások folytatását teszi lehetővé. A tervezés során továbbá – összhangban a fenntarthatósági irányelvekkel – nagy hangsúlyt kapott az energiatakarrékosság, valamint a szennyvízkibocsátás-mentesség megvalósítása is.

Az eschbachi létesítmény az európai kutatási programok integrálása, valamint a több mint 30 fős kutatógárda és annak támogató személyzete – köztük a kártevők, betegségek és gyomnövények elleni védekezés szakértőinek jelenléte – révén is hozzájárul a helyi gazdaság élénkítéséhez.

A Corteva integrált kutatás-fejlesztési létesítménye Eschbachban (Fotó: Corteva)

A központ a Corteva globális laboratóriumi hálózatába integrálódik, és kiegészíti a vállalat amerikai laboratóriumcsoportját.

A 6 millió eurós befektetéssel kivitelezett integrált kutatás-fejlesztési létesítmény a legkorszerűbb növényvédelmi vizsgálatok, valamint a növénynemesítési eljárások folytatását teszi lehetővé. A tervezés során továbbá – összhangban a fenntarthatósági irányelvekkel – nagy hangsúlyt kapott az energiatakarrékosság, valamint a szennyvízkibocsátás-mentesség megvalósítása is.

Az eschbachi létesítmény az európai kutatási programok integrálása, valamint a több mint 30 fős kutatógárda és annak támogató személyzete – köztük a kártevők, betegségek és gyomnövények elleni védekezés szakértőinek jelenléte – révén is hozzájárul a helyi gazdaság élénkítéséhez.

Többek között a gyomszabályozási kutatások is jelentős figyelmet kapnak (Fotó: Baklanova Szandra)

A telephely három kutatás-fejlesztési funkciót lát el. Ennek egyik területe a vetőmagnemesítés, mely a különböző abiotikus és biotikus stresszel, a klímaváltozás által okozott környezeti kihívásokkal, betegségekkel szemben ellenálló kultúrnövényfajták kialakítását célozza (A repcetermesztők életét keserítő, és Európában rendkívül elterjedt szklerotíniával szemben ellenálló repce kinemesítése a fő célkitűzések egyike. Az első szklerotínia-toleráns hibrid 2021-ben már piacra került Európában: PT303.).

A molekuláris biológiai, genotípus-vizsgálati laboratórium többek között a vetőmag-tisztasági vizsgálatok kivitelezését támogatja. A genotipizálás jelentősége a klímaváltozással, egyéb környezeti tényezőkkel szemben ellenálló hibridek gyorsabb kifejlesztését segíti. A klasszikus értelemben vett nemesítés rendkívül időigényes: a szülőpárok keresztezése, majd az utódok teljesítményének értékelése többgenerációs időintervallumot ölelhet fel, amely jelentős forrásokat igényel. A magas szintű technológiai megoldásoknak köszönhetően a kutatók ma már képesek napi szinten több százezer adatot kinyerni, ezzel néhány napra rövidítve az egyébként több hónapos folyamatokat.

A harmadik fejlesztési terület a növényvédelmi kutatásoké, szintén a fenntarthatóság égisze alatt. Utóbbi esetében intenzív rezisztencia-, illetve hatásmódkutatás is zajlik, melyek mellet a növényvédelmi technológiai vizsgálatok is helyet kapnak (többek között permetezéstechnológiai kutatások a lehető leghatékonyabb kijuttatás megvalósítása érdekében).

A permetezéstechnológiai kutatások laboratóriumi helyszíne (Fotó: Baklanova Szandra)

A növénytermesztést érintő kutatások során megkerülhetetlen a talaj, hiszen csak a baktériumokat, gombákat és egyéb mikro-, makro-, valamint mezoszervezeteket tartalmazó, egészéges termesztő közeg képes igazán ellátni növényeinket felvehető tápanyagokkal. A talajlakó élőlények közül számos a talajaggregátumok, a megfelelő szerkezetesség kialakulásáért, így a talaj megfelelő víz-, és tápanyag-gazdálkodásáért felel. A művelésbe vont területek talajfókuszú, annak biológiai erőforrásait elsődleges szempontként kezelő gazdálkodási megközelítés elengedhetetlen a sikeres termesztés, és talajvédelem szempontjából.

Az eschbachi létesítményt a világ minden tájáról meglátogatták az ágazati sajtót képviselők
(Fotó: Baklanova Szandra)

A növénynemesítési és a szántóföldi növényvédelmi technológiák egyesítése olyan új (többek között az üzemanyag-felhasználás és költségek csökkentésére is irányuló) módszerekkel bővül, mint a távérzékelés, vagy a drónokkal kivitelezhető, digitális kísérletértékelés is. Gondoljunk csak bele: egy drón segítségével a bőséges csapadék következtében járhatatlanra ázott szántó is tökéletesen felvételezhetővé válik.

Kiemelendő továbbá a molekuláris biológia alkalmazása, valamint az egyes növénybetegségekért felelős kórokozók új hatásmóddal bíró növényvédő szer molekulákkal szembeni érzékenységének feltérképezése. A vállalat egyik aktuális kutatási fókuszterülete a rovarölő készítmények: mind a konvencionális, mind a biológiai növényvédelemben alkalmazható molekulák fejlesztése, illetve élő szervezetek bevetési lehetőségeinek feltárása, tesztelése. Az európai zöld megállapodás célkitűzéseinek megvalósítása következtében az elkövetkezendő években tovább várható a felhasználható növényvédő szerek körének szűkülése. Alternatíva egyelőre igen kevés, így a vállalat rendkívül motivált a fejlesztések tekintetében.

A vállalat egyik aktuális kutatási fókuszterülete a rovarölő készítmények (Fotó: Baklanova Szandra)
 

Elliot Heffner, a Corteva Agriscience európai növénynemesítési vezetője elmondta: ,,Az új eschbachi kutató-fejlesztő központba történő beruházásunk tükrözi elkötelezettségünket az iránt, hogy olyan innovatív megoldásokat kínáljunk a gazdálkodóknak, amelyek javítják a termelékenységet és hozzájárulnak egy rugalmas és fenntartható globális élelmezési rendszer kialakításához. Fenntarthatósági elképzeléseinkkel összhangban továbbra is töretlenül elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy innovatív és fenntartható mezőgazdasági megoldásokat fejlesszünk ki, és alkalmazzuk azokat vevőink, a fogyasztók és az általunk támogatott közösségek javára.”

Andreas Huber, a Corteva Agriscience EMEA Field Sciences vezetője szerint az új telephely lehetővé teszi az innovációs tevékenység folytatását, és a gazdák támogatását a fenntarthatóbb gyakorlatokra történő átállásban. A természetes eredetű növényvédő szerek iránti kereslet növekedésével az eschbachi központ is a biológiai termékek fejlesztésére és azok hatékonyságnövelésére koncentrál. Utóbbi kapcsán igen intenzív fejlesztési program zajlik a központban a biológiai növényvédelemben felhasználható szervezetek tekintetében. Az egyes, növényvédelmi készítmények alapjául szolgáló molekulák fejlesztésétől a kereskedelembe jutásig évtizedek telhetnek el. A molekulafejlesztési kutatások során a mesterséges intelligencia is jelentős szerepet kap – jóllehet egyelőre a technológia alkalmazása gyermekcipőben jár. Sikeres integrálása esetén azonban jelentősen rövidül majd a nemesítési folyamat.

Andreas Huber, a Corteva Agriscience EMEA Field Sciences vezetője (Fotó: Baklanova Szandra)

A Corteva a közelmúltban felvásárolt két olyan, kifejezetten biológiai növényvédelemre specializálódott vállalatot, amelyek különböző mikroorganizmusok felhasználásával készítenek növényvédő szereket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Szinte minden gyümölcsmoly rajzik a csonthéjas ültetvényekben

2021. július 21. 09:38

Csonthéjas ültetvényekben a barackmoly kivételével minden gyümölcsmoly rajzik, tehát a feromoncsapda adatok figyelembe vételével ezekben a növénykultúrákban is védekezni kell.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

BASF Digital Farming és Pessl együttműködés: a cél a gyümölcs- és zöldségtermesztés fellendítése

2021. május 28. 06:37

Az együttműködés keretén belüli első projekt egy átfogó kártevőfigyelő és -modellező rendszer kifejlesztésére összpontosít szőlőfajták és almatermésű növények számára