27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Növénytermesztés

Új talajérzékelő javíthatja a trágyázás hatékonyságát

Agrofórum Online

A talaj hőmérsékletének és nitrogénszintjének mérése fontos a mezőgazdaság számára, de a két tényezőt egymástól függetlenül nehéz kimutatni.

Huanyu „Larry” Cheng és James L. Henderson, a Penn State Egyetem Műszaki Tudományok és Mechanikai Tanszékének egyetemi docense, a kutatókat egy olyan többparaméteres érzékelő kidolgozásában segítette, amely hatékonyan szétválasztja a hőmérséklet és a nitrogén jeleit, így lehetővé téve mindkét érték pontos meghatározását. Az eredményeket a közelmúltban az Advanced Materials című folyóiratban tették közzé.

A hatékony trágyázás érdekében szükség van a talaj állapotának folyamatos és valós idejű nyomon követésére, különösen a nitrogénfelhasználás és a talajhőmérséklet tekintetében. Ez elengedhetetlen a termés egészségi állapotának felméréséhez, a környezetszennyezés csökkentéséhez, valamint a fenntartható és precíziós mezőgazdasági termelés előmozdításához

– mondta Cheng.

A nitrogén műtrágyaként való alkalmazása bevett gyakorlat a mezőgazdaságban, ahol a cél az, hogy a legjobb terméshozam érdekében az optimális mennyiséget használjuk fel. Ha túl kevés nitrogént használunk, a terméshozam elmaradhat az optimálistól. Ha túl sokat használunk, a műtrágya elpazarolódik, a növények eléghetnek, és káros nitrogéngázok kerülnek a környezetbe. A nitrogénszint – pontosabban a nitrogén gáz formájában történő elvesztésének – pontos kimutatása segíthet a termelőknek abban, hogy megtalálják a növények növekedéséhez szükséges optimális műtrágyázási szintet.

A növények növekedését a hőmérséklet is befolyásolja, amely hatással van a talajban zajló fizikai, kémiai és mikrobiológiai folyamatokra

– hangsúlyozta a kutatás másik résztvevője, Li Yang, a kínai Hebei Műszaki Egyetem Mesterséges Intelligencia Tanszékének professzora.

A folyamatos megfigyelés lehetővé teszi a gazdák számára, hogy megfelelő stratégiákat és beavatkozásokat dolgozzanak ki olyan esetekre, amikor a hőmérséklet túl magas vagy túl alacsony lenne a növények számára.

Sajnos mind a gázok, mind a hőmérséklet – a relatív páratartalom ingadozásával együtt – változásokat okozhatnak a szenzor által leolvasott ellenállás értékeiben, így a szenzor nem tudja őket megkülönböztetni egymástól. Cheng szerint ritkán számolnak be olyan érzékelőkről, amelyek a nitrogéntartalmú gázok és a hőmérséklet egymástól független mérésére képesek.

Cheng csapata olyan nagy teljesítményű érzékelőt tervezett és gyártott, amely teljesen szétválasztja a nitrogénveszteség és a talajhőmérséklet érzékelését. A többparaméteres érzékelő vanádium-oxiddal adalékolt, lézerrel indukált grafénhabon alapul. A vanádium-oxid képes adszorbeálni és kölcsönhatásba lépni a nitrogéngázokkal, és a grafén fémkomplexek adagolásával a gázadszorpció és a detektálás érzékenysége is javul.

Az érzékelőt egy puha membránba burkolták, amely megakadályozza a nitrogénkeringést, így az érzékelő csak a hőmérséklet-változásokra reagál. Ráadásul a burkolat eltávolítható, és az érzékelőt magasabb hőmérsékleten is lehet működtetni. Ezáltal megszüntethető a talaj relatív páratartalmának és hőmérsékletének befolyásoló hatása, ami lehetővé teszi a nitrogéngáz pontos mérését. A beburkolt érzékelő és a burkolatlan érzékelő kombinációja teljes mértékben szétválaszthatja a hőmérséklet és a nitrogéngáz közötti interferencia nélküli kapcsolatot.

A hőmérséklet-változások és a nitrogéngáz-kibocsátás szétválasztása Cheng szerint felhasználható a szétválasztott érzékelő mechanizmusokkal rendelkező multimodális eszközök tervezéséhez és alkalmazásához a precíziós mezőgazdaságban, valamennyi időjárási feltétel mellett.

Az ultra-alacsony nitrogén-oxid-koncentráció és az alacsony hőmérséklet-változások egyidejű észlelésére való képesség megnyitja az utat a jövőbeli multimodális elektronikus eszközök fejlesztése előtt, amelyek a precíziós mezőgazdaság, az egészségmegőrzés és más alkalmazások számára függetlenített érzékelési mechanizmusokkal rendelkeznek

– jelentette ki Cheng.

Forrás: https://phys.org/news/2023-03-soil-sensor-efficiency-crop-fertilization.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

53,3 millió tonnás ukrán betakarítás

2023. február 5. 14:12

Az ukrán gazdaságok 53,2 millió tonna tömegű gabonát takarítottak be a várt terület 97%-áról február 2-ig, miközben egy elemzőcég csökkentette a 2023-as orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését.

Megkezdődött az öntözési idény

2023. március 2. 09:17

Megkezdődött az öntözési idény, még, ha a talajok nedvességi állapota jelenleg nem is teszi indokolttá.

Kockázatcsökkentés a kukoricatermesztésben

2023. február 24. 10:35

Fontos lenne végiggondolni, hogy milyen okok vezethettek ehhez az eredményhez és milyen intézkedéseket kellene tennünk a hasonló helyzetek elkerülésére.

Kevesebb termőföld cserélt gazdát tavaly

2023. június 20. 12:42

Tavaly 19 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 21 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint egy évvel korábban, az árak emelkedése viszont továbbra is töretlen, 2022-ben 3,2 százalékkal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára.