Növénytermesztés

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

Agrofórum Online

Az ültetőgödör kialakítása, a talajtípus, a fafaj, vagy fajta nagyban befolyásolják ültetésünk sikerességét. Kell-e tápanyagot utánpótolnunk? Milyen műveleteket hajtsunk végre az ültetés során? Sipos József szaktanácsadó válaszol kérdéseinkre.

Biztosan vannak olyan olvasóink, akiknek újdonságot jelent majd a videónkban feldolgozott témánk, amely az ültetőgödör kialakítását dolgozza fel. Előző videónkban a facsemete kiválasztásának jelentőségéről beszélt nekünk szaktanácsadó kollégánk, aki most az ültetés további lépései kapcsán ad nekünk támpontokat.

Első lépések

Az első, és legfontosabb lépés a talajvizsgálat. Milyen tápanyag-tartalma van, milyen a fizikai félesége, és szükség van-e tápanyag-utánpótlásra?

Miért kell olyan nagy ültetőgödör? Nagyon fontos, hogy a kiválasztott facsemete gyökérzete ,,jól érezze magát” a kialakított közegben. Hogyha laza, megfelelően ülepedett, szervesanyaggal feltöltött talajba helyezzük a fát, az nagyban meghatározza a begyökeresedést.

A facsemete behelyezésének pillanata
A facsemete behelyezésének pillanata (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Az ültetőgödör kijelölése

Nem ritka a 60×60×60–100×100×100 cm kialakítású ültetőgödör. A felső talajréteget fontos külön elhelyeznünk, míg az alsóbb rétegeket is külön kell helyezni. Ennek a későbbiekben lesz jelentősége…

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Mire figyeljünk a tavaszi faültetés során?

2021. március 12. 08:32

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni.

Őszi faültetési tippek a sikeres gyökeresedésért

2024. szeptember 20. 05:40

Ősszel mindenki nekilát vagányan fákat ültetni, és aztán jön a tavasz és rájövünk, hogy hoppá, valami gond van. Nézzük most az őszi faültetési tippek sorát!

Így ültessünk gyümölcsfát!

2021. március 19. 06:43

A napokban tervezünk gyümölcsfákat ültetni. Hogyan csináljuk, hogy sikeres legyen?

Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

2020. február 20. 07:38

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?