Növénytermesztés

Ultraibolya fénnyel kezelnék a kukorica- és szójavetőmagokat

Agrofórum Online

A BioLumic ultraibolya (UV) fénytechnológiája hamarosan új vetőmagkezelési módszert biztosít a gazdák számára a kukorica- és szójatermesztésben.

Hogyan működik?

Az UV-technológia már nem jelent újdonságot. Először speciális palánták kezeléséhez fejlesztették ki, mint a saláta, az eper és a paradicsom, célzott fotomorfogén (sejtműködést fénnyel szabályozó) jelzést alkalmazva. Ez a növénynek a fényspektrum különbségeire adott válasza által kiváltott növekedési reakciót eredményez.

A szabadalmaztatott technológia 20 év tudományos munkáján és hét év nagyszabású szántóföldi validáláson alapul. A BioLumic 2021 óta három tenyészidőszak alatt több mint 3000 egyesült államokbeli szántóföldi parcellán tesztelte a fénnyel kezelt vetőmagokat, és az átlagos terméshozam 15%-kal nőtt a kukoricánál és 12%-kal a szójababnál.

Nemcsak a palántát, a vetőmagot is aktiválja

„Az, hogy felfedeztük, hogy ugyanaz a technológia a magokat és nemcsak a palántákat aktiválta, egy heurékapillanat volt” – mondta a kutatás vezetője. Ez megnyitotta az ajtót az olyan nagy területeken termesztett, jól ismert kultúrák előtt, mint a szója és a kukorica, amelyekkel ugyanolyan figyelemre méltó eredmények érhetők el az UV-fénykezeléssel, mint amilyet a palánták esetében tapasztaltak.

Az UV-fény egy olyan jel a növények számára, amely bizonyos folyamatokat indít el, és segíti a növény termelékenységét. Az UV-fény gyakorlatilag egy programot indít be a növények magjaiban, lehetővé téve, hogy olyan tulajdonságokat kapcsoljanak be, amelyek javíthatják a terméshozamot, a minőséget, a gyökérnövekedést és az ellenálló képességet. Ez vezetett ahhoz, hogy különböző termények bizonyos típusaihoz eltérő megvilágítást fejlesztettek ki.

A vetőmagok egy futószalagon haladnak, ahol megkapják a megfelelő kezelést, majd a másik oldalon kiesnek. Ez azt jelenti, hogy a vetőmagokat akkor lehet kezelni, amikor a forgalmazáshoz zsákokba töltik őket. Jelenleg a kezelt vetőmagok eltarthatósági ideje hat hónap, ezalatt a gyártó garantálja, hogy a kezelés hatásos marad.

Az UV-fénnyel történő kezelés talán egy megszokott eljárássá válik, amely fokozhatja a termesztés nyereségességét anélkül, hogy génmódosításra, vegyi anyagokra vagy időigényes nemesítési programokra lenne szükség. A fényaktivált vetőmagok növelik a gazdálkodók jövedelmezőségét, és hozzájárulnak a fenntarthatóbb globális élelmiszerrendszerhez.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Vetőmagok tárolása a hosszú távú magtakarékosság jegyében

2022. augusztus 26. 06:32

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tudnivalókat, amelyeket érdemes szem előtt tartania, ha azt akarja, hogy sokáig elálljanak a vetőmagjai.

A repce kelésbiztonsága - a megfelelő csávázással

2018. július 11. 15:32

Még szárazság esetén is bizonyítja hatékonyságát a Root Power. Ehhez három hibridet használtak fel egy üvegházi kísérletben, amelyben a vetés után 3 héttel körülbelül 22 °C-os szárazságstressznek tették ki a csíranövényeket.

Mi már tudjuk, mit termeszt jövő nyáron

2020. november 27. 16:46

Magas hozamú napraforgók változatos felhasználási célokhoz a SAATEN-UNION-tól.

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

2020. szeptember 2. 13:44

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.