Növénytermesztés

UV-lámpákkal a szamóca kártevői ellen?

Agrofórum Online

A takácsatka nagy károkat képes okozni a szamóca ültetvényekben. Erre jelenthet ígéretes megoldást egy formabontó módszer!

A mintegy 11 000 hektáron – főként Florida nyugat-középső részén – termesztett szamóca évi 399 millió dolláros bevételt jelent Florida számára. Ez az országos szamóca értékesítés 10%-át és az Egyesült Államokban belföldön termelt téli termés nagy részét teszi ki.

E gazdasági adatok miatt a szamócatermesztők számára létfontosságú, hogy távol tartsák a növényektől a kártevőket és a betegségeket. A termelők, akik októberben kezdték el az ültetést az idei betakarításhoz, nagyon is tudatában vannak a takácsatka által jelentett potenciális veszélynek.

A gazdák nehezen tudják hagyományos permetszerekkel kordában tartani a bogarakat és a kórokozókat. A Floridai Egyetem tudósai azonban rájöttek, hogy ha az éjszaka közepén UV-fénnyel világítanak rá a kutatási célú szamóca termőterületekre, akkor el tudják pusztítani a takácsatkákat. A tudósok azt remélik, hogy hamarosan a kereskedelmi célra termelők is alkalmazhatják ezt a módszert.

Az olyan kutatók, mint Natalia Peres, a UF/IFAS Gulf Coast Research and Education Center (GCREC) növénypatológusa, már kimutatták, hogy az ultraibolya lámpával a szántóföldön is meg tudják hiúsítani a szamóca kórokozóinak támadását.

Most egy új tanulmányban, amelyet Sriyanka Lahiri vezetett, az UF/IFAS kutatói megállapították, hogy az UV-lámpa hatékonyan képes az atkák ellen védekezni, ha hetente kétszer, éjszaka alkalmazzák azt.

A tanulmány adatokat szolgáltat a tudósoknak és a termelőknek arról, hogy mekkora mennyiségű UV-fény szükséges ahhoz, hogy jelentősen csökkenjen a takácsatkák petéinek száma az eperföldeken, anélkül hogy a terméshozam is csökkenne.

További előnye, hogy az UV-fény nem hagy maga után semmilyen nem kívánatos növényvédőszer-maradványt, és a kereskedelmi forgalomban már eleve használt automatizált robotegységekkel lehet alkalmazni

– magyarázta Lahiri, az UF/IFAS entomológia adjunktusa, aki szintén a GCREC-ben dolgozik.

A módszerek ötvözése

Mivel a takácsatkák és a tripszek ellen nehezebben lehet védekezni az UV-fény ezen dózisainak éjszakai alkalmazásával, a tudósoknak a rovarölő szerek és a nagyobb dózisú UV-fény kombinációját is meg kell megvizsgálniuk.

– Mivel jelenleg nagyon kevés atkaölő szer (permetszer) hatékony a takácsatkák visszaszorításában a szamócában, az UV-fény használata hatékony fizikai védekezési módszert biztosít, amely a szántóföldeken és a magaslégcsöves szamócatermesztési rendszerekben is alkalmazható – folytatta Lahiri. – Ha nem kezelik, ez a kártevő falánkul táplálkozik a leveleken, és pókhálóval borítja be a növényt, ami óriási termésveszteséget okoz.

Natalia Peres még több lehetőséget lát az UV-lámpás technológiában.

– Az UV egy újabb eszköz a termelőknek a kártevők és betegségek elleni folyamatos harcában – magyarázta. – Különösen hatékony a növények felszínén jelen lévő betegségek és kártevők ellen. Így persze még mindig szükség van más eszközökre azon kórokozók esetében, amelyek mélyebben megtelepedtek a szamóca szövetében, vagy olyan repülő rovarok esetében, amelyek a kijuttatás/kezelés idején esetleg nincsenek jelen.

Forrás: UV lamps can control strawberry pests

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Indul a hazai szamócaszezon! (Videóval!)

2020. április 28. 08:26

A szamóca a legkorábban érő, Magyarországon is termesztett gyümölcs. Fóliás termesztési körülmények között már akár április elejétől a fogyasztók rendelkezésére áll, a hazai termesztés főszezonja azonban május elejétől június közepéig tart.

Jók a korai kilátások a magyar szamócaszezon kezdetén

2023. április 25. 11:20

A kicsit hűvösebb tavasz miatt a szokásosnál néhány nappal később, de jó virágzással és terméskilátásokkal kezdődik a hazai szamócaszezon.

Az eper inkább szamóca - jön a hazai szabadföldi

2019. április 30. 12:11

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a magyar szabadföldi szamóca várhatóan május közepén jelenik meg nagyobb mennyiségben a piacokon.

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

2019. április 15. 07:19

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.