Növénytermesztés

Magas hozam, aszálytűrés: világszerte nő a megtermelt cirok mennyisége

Agrofórum Online

A Sorghum ID iparági szövetség, amely magában foglalja a német kukoricabizottságot is, április közgyűlésén ismertette a cirok 2023/2024-es gazdálkodási szezonra vonatkozó betakarítási eredményeinek aktuális előrejelzéseit.

A nemzetség Afrikában őshonos, de ma már a meleg mérsékelt égövig mindenfelé termesztik. Hazánk a cirok termesztésére alkalmas övezet északi határán van. A kukoricával közös családba tartozik, és magas hektáronkénti hozamával és szárazságtűrő képességével sok gazdálkodó figyelmét hívja fel magára. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) szerint a cirok jelentősen hozzájárul Földünk élelmezésbiztonságához.

57,7 millió tonna a teljes mennyiség

A globálisan megtermelt mennyiség 2022-ben 57,7 millió tonna volt, és a becslések szerint 7,2%-kal 61,8 millió tonnára nőtt 2023/2024-ben. A 2023/2024-es szezon főbb termelő országai közé tartozik az Egyesült Államok (8,2 millió tonna), Nigéria (6,8 millió tonna), Szudán (5,6 millió tonna), Mexikó (4,9 millió tonna), Brazília és Etiópia (egyenként 4,4 millió tonna). Ausztrália és Brazília kivételével a legtöbb cirkot termelő országban stabilan növekvő tendencia figyelhető meg. Tekintettel az élelmiszerek iránti növekvő globális keresletre ez a fejlődés valószínűleg folytatódni fog.

A cirok Európában

0,8 millió tonnával (2023/2024) a teljes ciroktermésnek csak egy kis részét adja Európa. Ennek a kis mennyiségnek az egyik oka az, hogy a 20. század elején más, a helyi környezeti feltételekhez jobban illeszkedő kultúrákat termeltek a kontinensen, és ezek állnak a fókuszban ma is. A termesztés azonban a jövőben tovább bővülhet a változó körülmények miatt, például a klímaváltozás hatásaival összefüggésben. Jelenleg is folynak kísérletek a cirok gabonanövényként való ültetésére és termesztésére.

A viszonylag alacsony európai termelési volumen ellenére jelentős növekedési ütem várható Európában a megművelt területeken – írta a német proplanta agrárhonlap. 2024-re 299 200 hektár (+21%) cirok-termőterületet, 2024-re pedig 320 000 hektárt (+34%) várnak.

Magyarország az európai élmezőnyben

A legnagyobb cirok-termőterület Oroszországban (260 000 ha), Franciaországban (100 000 ha), Olaszországban (75 000 ha) és Magyarországon (50 000 ha) található. A globálisan termelt mennyiséghez hasonlóan a tendencia a legtöbb országban stabilan növekvő tendenciát mutat. Kiemelkedik azonban az oroszországi ciroktermő területek óriási növekedése, a teljesnövény-szilázs esetében 70%-kal, a szemes cirok esetében pedig 51%-kal. Ukrajna ezzel szemben mindkét típus esetében 25% körüli területi veszteséget szenvedett.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

A cirok kórokozója is jól érzi magát Magyarországon

2024. szeptember 25. 12:10

A hamuszürke szárkorhadás, vagy Macrophomina phaseolina kártétele a keresztben elvágott szártövön jól látszik.

Cirok: mikor és hogy érdemes belevágni?

2025. január 20. 17:10

A cirok termesztése napjainkban felfutó tevékenységnek számít, de fontolóra kell venni, hogy milyen tényezőkkel kell számolnia annak, aki belefog.

Már tavasszal is Isterra! - Épülő, versenyképes portfólió a szója és szemescirok piacán

2020. december 8. 10:14

A kiemelkedő termést biztosító kalászos fajtáinkat már mindenki ismeri a közép-európai piacokon. 2021. tavaszától új portfólióval, szója és cirok fajtákkal jelentkezünk. Ezeknek a fajoknak a vetésterülete nem éri el a kalászosokét, de hisszük, hogy a jövőben a klímaváltozás, valamint a vetésváltásban szereplő fajok elkerülhetetlen bővítése okán is egyre sikeresebbek lehetnek.

A cirok egyre vonzóbb alternatíva Magyarországon is, kukorica előtt vagy helyett is vethető

2024. augusztus 9. 09:10

A cirok egységnyi szárazanyag előállításához 40-50 százalékkal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica.