A sok eső miatt késik a kukorica betakarítása Csongrád megyében, eddig a terület 30 százalékán végeztek a munkával, Zala megyében a napraforgó mintegy 99 százalékát már learatták.
Zala megyében befejeződik a napraforgó aratása
Zala megyében a napraforgó mintegy 99 százalékát már learatták, mindössze 45 hektárnyi terület van hátra; a napokban megkezdődött a kukorica betakarítása is – közölte Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke az MTI-vel csütörtökön.
A napraforgót csaknem 5,4 ezer hektáron aratták le, az átlaghozam 2,4 tonna volt hektáronként. Az MTI információi szerint tavaly átlagosan 2,56 tonna napraforgó termett hektáronként, a korábbi években pedig a hektáronkénti megyei átlag ugyancsak 2,4 tonna körül alakult.
A sok csapadék miatt az idén késett az aratás, a már beérett állományt a kedvezőtlen időjárás miatt több károsodás – gombabetegségek, madár-, vihar- és belvízkár – is érte – tájékoztatott az agrárgazdasági kamara megyei elnöke.
Kitért arra, hogy a kukorica betakarítása is megkezdődött Zala megyében. Jellemzően azokon a területeken takarítják be elsőként a termést, ahol (a vetésforgó szabályai szerint) az őszi búzát szeretnék elvetni. Az eddig betakarított 2940 hektárnyi területen – a kukorica teljes vetésterülete csaknem 48 ezer hektár – a vártnál alacsonyabb, 7,6 tonna volt a hektáronkénti termésátlag.
Több helyen a minőséggel is problémák vannak: a csövek fuzáriummal fertőzöttek. Magas toxintartalmuk miatt ez a termés takarmányozásra sem lesz alkalmas, ezért a takarmány-előállító vállalkozások előreláthatóan minden beszállított tételt ellenőriznek majd, és nem veszik át a fertőzött kukoricát – ismertette Süle Katalin. Hozzátette, hogy az elmúlt hetek kedvező időjárása miatt betakarításkor valószínűleg nem lesz kiemelkedően magas a kukorica víztartalma.
A vetési szándék szerint a gazdák 43 965 hektáron őszi, 62 300 hektáron pedig tavaszi növényeket vetnek. Mindeddig összesen 15 ezer hektáron végeztek a vetéssel: 2,2 ezer hektáron az árpát, 5155 hektáron a búzát, 690 hektáron a tritikálét, 20 hektáron pedig a rozst vetették el.
A repce tervezett vetésterülete 12 420 hektár volt, de csak 6960 hektáron sikerült elvetni a magot. A kedvezőtlen időjárás miatt a vetések egy része ki sem kelt, de az is előfordult, hogy a lefolyó víz magával sodorta a magokat, vagy a kikelő fiatal növényeket. Az üresen maradt földek egy részébe ősszel vetnek gabonát, másik részével pedig a tavaszi vetésterületet növelik.
Az elmúlt időszakban lehullott csapadék helyenként 200-300 milliméterrel haladta meg a sokéves átlagot. Zala megye mezőgazdasági területéből 1400 hektárt árvíz, 3800 hektárt pedig belvíz borított, ami többszázmilliós kárt okozott a növénytermesztésben.
A sok eső miatt késik a kukorica betakarítása Csongrád megyében
A sok eső miatt késik a kukorica betakarítása Csongrád megyében, eddig a terület 30 százalékán végeztek a munkával – tájékoztatta Futó Tamás, a megyei kormányhivatal földművelési igazgatóságának vezetője az MTI-t.
Csongrád megyében az idén 45 500 hektáron vetettek kukoricát., a várható termésátlag hektáronként 6,2-6,3 tonna, ami jónak mondható.
A gazdák azért várnak a betakarítás folytatásával, mert a sok eső miatt magas, 17-21 százalék közötti a kukoricaszemek nedvességtartalma, a mázsánként 4-500 forintra tehető szárítási költség pedig jelentősen csökkentené az eladási árat.
Csongrád megyében 2013-ban 52 ezer hektáron termesztettek kukoricát, a termésátlag 4,5 tonna körül alakult hektáronként. 2012-ben 65 ezer hektáron vetettek kukoricát, melyből 10 ezer hektárnyi a rendkívüli aszály nyomán megsemmisült, így két évvel ezelőtt a megyei kukorica termésátlag 2,3 tonna volt csupán hektáronként. Abban az évben az eladási ár 55-60 ezer, tavaly 40-45 ezer forint között volt tonnánként, az idén pedig várhatóan 30 ezer forint körül alakul majd – közölte Futó Tamás.
(MTI)