Növényvédelem

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

Agrofórum Online

Akárcsak egy liter tejnek, a növényvédő szereknek is van eltarthatósági idejük, amit a tárolási körülmények nagyban befolyásolhatnak. Az, hogy egy növényvédő szer mennyi ideig tárolható, számos tényezőtől függ, többek között a készítménytől, a hatóanyag(ok)tól, a gyártás idejétől, a hőmérséklettől, valamint attól, hogy lezárt állapotban van-e a polcon vagy felbontották.

A gazdálkodók gyakran spórolásból jelentős mennyiségű növényvédő szert vásárolnak, amelyet aztán tárolnak. Néhány egyszerű lépéssel biztosítható, hogy hasznát is vegyék ezeknek a termékeknek. Íme, öt szempont, amelyet megéri szem előtt tartani a növényvédő szerek tárolásakor.

Ellenőrizze a címkét!

A különféle növényvédő szerek tárolásának követelményei nagymértékben eltérhetnek. A címkén részletesen megadják, hogy az adott szer hogyan tárolható. Különösen fontos annak megértése, hogy ha a termék megfagy, majd újra kiolvad, az hogyan befolyásolja a termék hatékonyságát. Néha ugyanis a fagy hatására az összetevők kicsapódnak, és nem lehet őket újra oldatba keverni.

A tárolás helyének meg kell felelnie a termék tárolási követelményeinek. Például a száraz készítményeket alacsony nedvességtartalmú környezetben kell tárolni, hogy ne csomósodjanak össze, ami később problémákat okozhat. Az a legjobb, ha a száraz termékeket a folyékony termékek feletti polcokon tárolja.

Tegye előre a régit és az újat hátra!

A legtöbb termék normál körülmények között legalább két-három évig stabil minőségű és minden további nélkül felhasználható. Az egyik legegyszerűbb megoldás annak biztosítására, hogy a termékek ez idő alatt is hatékonyak maradjanak, az, ha az eltarthatósági időn túl címkén feltüntetjük a vásárlás évét. Ha a vásárlás dátumát minden egyes tartályra vagy dobozra ráírjuk, mielőtt a helyükre kerülnének, akkor nem lesz ezzel problémánk.

Ha a terméket egyszer már felbontották, a benne lévő szert oxigén éri, ami csökkentheti az eltarthatósági időt, ezért először a felnyitott termékeket kell elhasználni. Emiatt a nyitott és régebbi termékeket kerüljenek előre, az újak pedig hátra.

Rázza fel!

Miután hónapokig valamelyik polcon vagy a raktárban állt, egyes termékekben a hozzávalók szétválhatnak, ami csökkenti a hatékonyságukat. Ezért fontos, hogy a tavasz beköszöntével felrázzuk a kannákat/flakonokat. A legtöbb termék szuszpenzió koncentrátum formulációjú, ami azt jelenti, hogy idővel leülepednek benne az összetevők. Ezért ha levesszük a polcról, mindenképpen rázzuk fel, bármilyen kiszerelésről legyen is szó.

Készletgazdálkodás

Nem érdemes nagyobb készletet felhalmozni. A nagy mennyiség ugyan csökkentheti a beszerzési költségeket, számos termék esetében azonban nem érdemes három évnél hosszabb időre elegendő készletet vásárolni. További előny, hogy minél kevesebbet tárolunk, annál kevesebb terméket kell melegen tartani a hidegebb hónapokban. És ha valaha is vészhelyzet, például tűz keletkezik, nagyobb esély lesz a tűz megfékezésére anélkül, hogy további környezeti károk keletkeznének.

Hol a helye?

Javasolt a növényvédő szereknek külön helyet biztosítani, távol a mezőgazdasági berendezésektől. A készletnek legyen egy dedikált növényvédőszer-tárolóhelye, amelyet mindenki ismer. Ha például tűz keletkezik, akkor a tárolóhely ismeretében lehet dönteni az oltás módjáról, kisebb további károkat okozva.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Vadriasztás és tápanyagpótlás – mit tudnak a szuszpenziós lombtrágyák?

2022. április 12. 07:00

Az elemi kén lehet növényvédő szer, tápanyag, de vad- és rovarriasztó is egyben.

Növényvédő szerek: kisebb forgalom, emelkedő árak

2018. március 2. 14:48

Emelkedtek a növényvédő szerek értékesítési árai januárban, pedig folyamatosan csökken a kereslet.

Mivel permetezzünk a zöldségeskertben?

2020. június 29. 11:33

Milyen permetszereket használhatok kiskertemben a zöldségnövényeket károsító rovarok és betegségek ellen?