19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

A gabonalisztharmat életciklusának hiányzó láncszeme

Agrofórum Online

Az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni.

A kalászos gabonaféléket megbetegítő lisztharmatgombák életciklusának egyik fontos lépését, az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni, jóllehet ezek a kórokozók régóta a kutatások kereszttüzében állnak. Az áttörést az MTA Agrártudományi Kutatóközpont (MTA ATK) munkatársai érték el, többek között az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztése keretében beszerzett egyik nagyműszer segítségével.

A lisztharmatgombák több mint tízezer vadon élő és termesztett növényfajt megbetegítő, jelentős növénykórokozók, amelyek közül egyesek, pl. a kalászos gabonaféléket és a szőlőt megbetegítő fajok évről évre komoly gazdasági károkat okoznak.

A betegségre fogékony búza- és árpafajtákat megfertőző Blumeria graminis lisztharmatgomba nemzetközi szinten a legjobban kutatott faj, már több törzsének teljes genomját alaposan feltárták. Ennek ellenére, meglepő módon, életciklusának egyik fontos részlete mindeddig ismeretlen volt. Az elsődleges fertőzések a szántóföldeken világszerte mindenütt az ivaros úton képződött, ún. aszkospórák kiszóródásával indulnak – ezek a spórák megtelepednek a fiatal búzanövények levelein, ahol csíráznak, majd behatolnak a növények bőrszövetébe, megindítva a kórfolyamatot.


Búzalevelet fertőző lisztharmat-aszkospóra konfokális mikroszkóppal nézve

„Közvetett úton mindez már régóta ismert, azonban konkrétan az aszkospórák csírázását, majd ezt követően a búzalevelek megfertőzését eddig még senkinek sem sikerült megfigyelnie és jellemeznie” – mondta el Kiss Levente, az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének igazgatója, a kutatás vezetője. Az MTA ATK hat munkatársából álló csoport speciális laboratóriumi körülmények között mintegy 200 alkalommal követte nyomon ezt a különleges fertőzési folyamatot. A kutatók munkájuk során többek között azt a konfokális pásztázó mikroszkópot használták, amelyet a kutatóközpont az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztésére 2012-ben kiírt pályázaton szerzett be. Ennek segítségével minden eddiginél jobb felbontásban és minőségben sikerült tanulmányozni a betegség kialakulásának kezdeti lépéseit, ily módon megfejtve a búzalisztharmat aszkospórás fertőzési folyamatának számos részletkérdését. Az eredményeket a rangos Phytopathology folyóiratban közölték a magyar kutatók.

A publikáció IDE kattintva olvasható.

(MTA)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Ismét fenyeget a sárgarozsda

2023. április 23. 08:36

A sárgarozsda amilyen hírhedt és veszélyes kórokozó, fungicidekkel viszont rendkívül jól kontrollálható. A helyes védekezés kulcsa nem az alkalmazandó készítmény kiválasztása, hanem a helyes időzítés, a kórokozó mielőbbi észlelése.

HySEED hibridkalászosok. A precizitás sikerre vezet

2024. július 3. 11:40

A HySEED hibridkalászosok termesztéstechnológiájában a precizitás igénye már az állományok fejlődésének első lépéseinél tetten érhető.

Búzát termeszteni pedig kell! Akkor csináljuk jól és hatékonyan!

2020. szeptember 8. 14:07

A magyarországi vetésszerkezet kihagyhatatlan része a búza. Lehet csökkenteni, más kalászosra cserélni, de azért a búza mindig ott lesz a vetésszerkezet legfontosabb tagjai között. Ha nem lehet kihagyni, akkor az a cél, hogy minél gazdaságosabban, eredményesebben termesszük. Egy pár gondolat a sikeres technológiához tápanyagellátási oldalról közelítve.

Systiva® Lombvédelem kalászosokban vetőmagcsávázással

2018. augusztus 9. 14:05

Az idei év kora tavasza feladta a leckét a gazdáknak. Tél végén, márciusban az átlagos csapadéknál jóval több hullott, ami feláztatta a talajokat, sok helyen alakultak ki belvizek. Nem lehetett a földekre rámenni április elejéig, kötöttebb talajokon április végéig, így az időszerű munkák késtek, később pedig hirtelen egyidőben sok mindent kellett volna elvégezni.