Növényvédelem

A gabonalisztharmat életciklusának hiányzó láncszeme

Agrofórum Online

Az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni.

A kalászos gabonaféléket megbetegítő lisztharmatgombák életciklusának egyik fontos lépését, az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni, jóllehet ezek a kórokozók régóta a kutatások kereszttüzében állnak. Az áttörést az MTA Agrártudományi Kutatóközpont (MTA ATK) munkatársai érték el, többek között az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztése keretében beszerzett egyik nagyműszer segítségével.

A lisztharmatgombák több mint tízezer vadon élő és termesztett növényfajt megbetegítő, jelentős növénykórokozók, amelyek közül egyesek, pl. a kalászos gabonaféléket és a szőlőt megbetegítő fajok évről évre komoly gazdasági károkat okoznak.

A betegségre fogékony búza- és árpafajtákat megfertőző Blumeria graminis lisztharmatgomba nemzetközi szinten a legjobban kutatott faj, már több törzsének teljes genomját alaposan feltárták. Ennek ellenére, meglepő módon, életciklusának egyik fontos részlete mindeddig ismeretlen volt. Az elsődleges fertőzések a szántóföldeken világszerte mindenütt az ivaros úton képződött, ún. aszkospórák kiszóródásával indulnak – ezek a spórák megtelepednek a fiatal búzanövények levelein, ahol csíráznak, majd behatolnak a növények bőrszövetébe, megindítva a kórfolyamatot.


Búzalevelet fertőző lisztharmat-aszkospóra konfokális mikroszkóppal nézve

„Közvetett úton mindez már régóta ismert, azonban konkrétan az aszkospórák csírázását, majd ezt követően a búzalevelek megfertőzését eddig még senkinek sem sikerült megfigyelnie és jellemeznie” – mondta el Kiss Levente, az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének igazgatója, a kutatás vezetője. Az MTA ATK hat munkatársából álló csoport speciális laboratóriumi körülmények között mintegy 200 alkalommal követte nyomon ezt a különleges fertőzési folyamatot. A kutatók munkájuk során többek között azt a konfokális pásztázó mikroszkópot használták, amelyet a kutatóközpont az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztésére 2012-ben kiírt pályázaton szerzett be. Ennek segítségével minden eddiginél jobb felbontásban és minőségben sikerült tanulmányozni a betegség kialakulásának kezdeti lépéseit, ily módon megfejtve a búzalisztharmat aszkospórás fertőzési folyamatának számos részletkérdését. Az eredményeket a rangos Phytopathology folyóiratban közölték a magyar kutatók.

A publikáció IDE kattintva olvasható.

(MTA)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Időszerű a gabonák vírusait átvivő rovarok elleni védekezés

2019. október 22. 06:36

A levéltetvek és kabócák betelepülése az ősz folyamán kedvező (nem szeles, esős) időjárás mellett szinte folyamatos és ezt a tevékenységet csak a tél eleji erős fagyok képesek lezárni.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (8. rész)

2020. január 7. 12:34

A kalászos gabonák termesztésében az időjárás változatos helyzetet teremtett 2019-ben, de már a 2018-as szezonkezdet sem bíztatott túl sok jóval az őszi kalászosok számára.

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

2020. április 7. 13:33

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.

Virtuális bemutatón az őszi kalászos és őszi káposztarepce technológia

2020. június 16. 13:06

Az idei tavasz mindannyiunk számára tartogatott megpróbáltatásokat, a járványhelyzet nehézségei mellett az aszály is nagymértékben sújtotta a mezőgazdaságot. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az időjárás okozta anomáliák kezelésére. A KITE Zrt. ehhez nyújtott a termelőknek segítséget egy nem mindennapi formában.