6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növényvédelem

A gomba, amely az árpa fenntartható termesztését segítheti

Agrofórum Online

A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely árpa környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti.

Az árpa a világ negyedik legfontosabb gabonanövénye. A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely e nélkülözhetetlen kalászos környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti. Jelenléte a termesztett növény számára kettős haszonnal jár: egyrészről megvédi a patogén gombáktól, másrészről kedvezőtlen környezeti körülmények kialakulása esetén javítja az életkilátásait. Csírafertőző, maggal terjedő, talajból fertőző betegségek ellen jelent védelmet, emiatt kevesebb környezetterhelő kemikália alkalmazása válik szükségessé.

A laboratóriumi vizsgálatok szimbionta kapcsolatot feltételeznek az árpa és az endofita gombafaj között. Ez a mikroorganizmus természetes körülmények között előfordul a termőtalajokban, az árpa emberi közreműködés nélkül is kapcsolatba kerülhet vele. Erre azonban viszonylag kicsi az esély, mert nagyobb távolságra történő terjedésre gyakorlatilag nem képes, valamint az élőhelyét veszélyeztető vetésváltás és a növényvédőszer-használat jelentette káros hatások tovább csökkentik annak valószínűségét, hogy spontán módon létrejöjjön e két szervezet között a szimbiotikus kapcsolat. A Trinity Collage kutatói ezért olyan megoldást keresnek, ahol az árpa oltásával biztosítható lenne a gomba jelenléte. Pillanatnyilag még csak laboratóriumban zajlanak a vizsgálatok, kérdés azonban, hogy szántóföldi körülmények között is megismételhetőek lesznek-e az eredmények.

A téma jelentőségét az húzza alá, hogy napjaink és a jövő agráriuma számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy úgy kell minél több élelmiszert előállítani, hogy közben a fenntartható gazdálkodás kritériumainak egyre nagyobb mértékben kell megfelelni. A természetben előforduló endofita gombákban hatalmas lehetőség rejlik, hiszen használatukkal csökkenthető a növénytermesztés különböző kemikáliáktól való függése. A dublini kutatócsoport célja tehát az előzetes, bíztató laboratóriumi kísérletek szántóföldi kiterjesztése, majd a gazdák számára alkalmazható innovatív technológiai megoldások kifejlesztése – olvasható a http://www.farming.co.uk/news/article/10979 című weboldalon.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Az árammal stimulált „talaj” felgyorsítja a palánta növekedését

2024. január 9. 07:10

Amikor egy újfajta termesztőközegben árammal stimulálták az árpapalánták gyökérrendszerét, az 50%-kal gyorsabban fejlődött. A kutatók hidropóniás (talajmentes, tápfolyadékkal végzett) termesztéshez fejlesztették ki a különleges „termőföldet”.

Árpabajok egy csapadékos évjáratban

2023. május 24. 09:40

Gyökeresen más évjáratot élünk most, mint egy évvel ezelőtt. Míg egy éve ilyenkor már a vízhiány tüneteit voltunk kénytelenek nézni a tábláinkon, most éppen ellenkezőleg, a csapadékos évjárat hatásait láthatjuk.

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

2025. február 25. 13:10

A KITE Podcast legfrissebb adásában szakértő vendégek elemzik az árpa és a búza piaci helyzetét, az áralakulás trendjeit.

Árpatermelésben az oroszok vezetnek a franciák és a németek előtt

2021. február 25. 05:34

A globális árpatermelői listán Oroszország vezet, méghozzá a második helyezetthez képest elég nagy fölénnyel. Franciaország a második listán, a harmadik pedig Németország. A magyarországi termés 1,38 millió tonnát tett ki.