Növényvédelem

A sárgarozsda eredete és elterjedése

Agrofórum Online

Az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered.

A búza sárgarozsda betegségét a Puccinia striiformis f.sp. tritici nevű gomba okozza, mely a leveleket és a kalászt fertőzi. Kedvező feltételek – nedves klíma és fogékony búzafajta jelenléte – mellett a kórokozó akár 40-70 %-os termésveszteséget is okozhat.

Franciaország, Dánia és Pakisztán bevonásával az INRA (Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet) Versailles-Grignon-i központjának kutatói a világ számos pontjáról származó, a globális populációt reprezentáló, összesen 409 sárgarozsdamintát vizsgáltak abból a célból, hogy genetikai markerek segítségével meghatározták e gombafaj eredetét. Eredményül azt kapták, hogy hat, határozottan elkülönülő csoportba oszthatók a minták:
• Európa, Amerika, Ausztrália;
• Közép-Mediterráneum, Ázsia, Dél-Afrika;
• Közel-Kelet;
• Pakisztán;
• Nepál és
• Kína területéről származók.

A kórokozó ivartalan szaporodása ismert, de megfigyelték, hogy a Himalájához közelebb eső mintavételi helyeken, Pakisztánban, Nepálban és Kínában az ivaros út a valószínűbb. Ebből következően a genetikai diverzitás is ez utóbbi területeken nagyobb, vélhetően innen indult a P. striiformis világhódító útjára.

A különböző földrajzi helyekről származó sárgarozsda-populációk rokonsági fokának statisztikai analízise alapján lehetővé vált a migráció, az elterjedés útvonalának meghatározása. E vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered. A kórokozó fejlődésének történetében az ezredfordulón ért új állomáshoz. Ekkor jelent meg és kezdett a világban terjedni egy olyan változata a gombának, mely toleráns a magasabb hőmérséklettel szemben. Bő tíz évvel később, 2011-ben egy különösen virulens, ivaros szaporodást mutató törzs jelent meg és gyorsan meghódította Európa számos területét. A 2000-ben kialakult változat a Távol-Keleten jött létre, míg ez utóbbi több, különböző genetikai csoporthoz tartozik. Az első esetben a rezisztens francia fajták kiállták a kórokozó jelentette próbát, míg a második alkalommal a helyzet komplexitása miatt nem biztosítottak e fajták kellő védelmet a fertőzéssel szemben – tájékoztat a http://www.versailles-grignon.inra.fr című weboldal.

A sárgarozsda eredetének, földrajzi elterjedésének ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy azokon a területeken, ahol eddig nem fordult elő, alkalmazkodó- és terjedési képességéről minél pontosabb képet lehessen festeni.

Az írás az Agrofórum Szaklap decemberi számának Tallózó rovatában jelent meg!

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

A vadburgonya mentheti meg egyik alapvető élelmünket

2021. augusztus 4. 06:41

Számos burgonyakutató valamint -termesztő komoly aggodalommal tekint az elkövetkezendő évtizedek klímaváltozás által vezérelt élelmiszer-biztonságára, pontosabban a burgonya termeszthetőségének nyilvánvaló nehézségeire. A megoldást a burgonyafélék családjába tartozó vad növényfajok hordozhatják magukban.

A repcefénybogár piretroid rezisztenciája

2019. november 19. 06:47

A repce-fénybogár Európában széles körben elterjedt kártevő. Az ellene engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az utóbbi tíz évben hazánkban is megjelent és gyorsan terjed a piretroid rezisztens fénybogár.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a napégett gyümölcs, támadnak a zöld vándorpoloskák

2022. július 27. 08:45

A hőségben felgyorsult a gyümölcsfélék érése, ugyanakkor a gyümölcshullás és a napégés is mindennapos jelenség.