4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelem

A zöld őszibarack-levéltetű új törzse ellen agresszívabb rovarokat kell bevetnünk

Agrofórum Online

Bár a neve alapján azt hihetnénk, hogy a zöld őszibarack-levéltetű csak a barackot támadja meg, e kártevő előszeretettel teszi tönkre a gazdák szabadföldi és üvegházi termését, így az uborkát, a tököt, a görögdinnyét, a spárgát, répaféléket, babot, de a brokkoli, a káposzta, a zeller, a kukorica, a padlizsán, a salátafélék, a paprika, a burgonya és a paradicsom sem ússza meg a pusztítást.

A paprikatermesztők világszerte harcolnak a Myzus persicae új törzse ellen, amely egyre gyakrabban támad és egyre nagyobb kárt okoz az üvegházakban. A termesztők válságára reagálva a Koppert az új törzs élettani jellemzőinek feltárására és a szabadföldi elterjedtségének diagnosztizálására összpontosította kutatásait.

A 2021-es szezonban számtalan paprikatermesztőnek okozott komoly gondot a Myzus persicae, ám a korábban alkalmazott növényvédő szerek és a Flonikamid hatóanyagú növényvédő szerek már nem tudták úgy visszaszorítani a levéltetveket, mint korábban. Mint kiderült, a Myzus persicae egy új genotípusa jelent meg az üvegházakban. A Wageningeni Egyetem kutatóközpontjának vizsgálatai kimutatták, hogy ez a kártevő sokkal kevésbé érzékeny a flonikamidra.

„Ennek eredményeképpen a protokollunk már nem bizonyult elégségesnek, különösen az energiaválság miatt az üvegházakban uralkodó alacsonyabb hőmérséklet miatt  – mondta Radbout Timmer, a vezető projektmenedzser. – Rájöttünk, hogy egy agresszívabb törzzsel van dolgunk, amely új megközelítést igényel.” 

Az új törzs alapos diagnosztikai vizsgálata után a Koppert két megoldást dolgozott ki: egy gyorsan alkalmazható stratégiát és egy folyamatos kutatással és teszteléssel járó hosszú távú stratégiát.

„Az új törzs rohamosan kiszorítja a korábbit, és már olyan kultúrákban is megtalálható, mint a padlizsán, a káposzta, a krizantém, a rózsa és sok más növény, ráadásul Európa-szerte elterjedt. A termelőktől szerzett adatok alapján rájöttünk azonban, hogy az Aphidius matricariae (Aphipar-M) a hagyományosan szabadon engedett Aphidius colemani (Aphipar) fajnál háromszor gyorsabban megtelepedett a kultúrában  – folytatta Radbout –, ezért most már az Aphipar-M-re összpontosítunk.”  

A hosszú távú megoldáshoz azonban a célnövényekre vonatkozó új jelölteket is vizsgálják, így például az új parazita darázsfajt, amely még hatékonyabb az eddig bevetett rovaroknál, de olyan entomopatogén gombafajokat is tesztelnek, amelyek levéltetveken és katicabogár-fajokon élősködnek, de hasznos kiegészítői lehetnek a rendszernek. Emellett a növényvédő szerek mellékhatásait is tanulmányozzák.

„Az új termesztési szezon előtt időben közzétesszük a paprika protokoll első frissítését, amely jobb stratégiát kínál a zöld őszibarack-levéltetű új rezisztens törzsének elleni küzdelemhez”  – jelentette ki Radbout.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

A tavaszi repceszezonról

2022. május 12. 06:38

Alighanem egyetértenek velünk abban a repcetermesztők, hogy egyáltalán nem volt egyszerű a tavaszi szezon.

A közönséges takácsatka károsításának hatása a szója beltartalmi összetevőire

2019. március 25. 08:47

A szója, az EU törekvéseinek köszönhetően egyre növekvő vetésterülettel bír Magyarországon is. A szója beltartalmi paraméterei közül a fehérjetartalom (38-40%), és az olajtartalom (18-22%) a meghatározó.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.