22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Növényvédelem

Akár felül is vizsgálhatják a Redentin 75 RB erdészeti használatának tiltását

Agrofórum Online

Az időszakosan engedélyezett Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer jelenleg erdőterületeken, erdőfelújításokban nem használható.

Az időszakosan engedélyezett Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer erdőterületeken, erdőfelújításokban nem használható, de amennyiben a helyzet súlyossága indokolja, a hatóság nem zárkózik el attól, hogy a későbbiekben megvizsgálja az erdőfelújításokban történő felhasználás környezeti kockázatait és az engedélyezés lehetőségét – tudta meg az Erdő-Mező erdészeti hírportál.

A Gyulaj Zrt. hétfői sajtóközleményében számolt be komoly erdészeti károkról, amelyet a mezei pocok gradációja okozott. Az Erdő-Mező a témában megkereste a NÉBIH-et, és a lehetséges védekezésről tettünk fel kérdéseket.

„Az engedélyező hatóság a mezei pocok 2014. évi országos gradációja alapján és a rágcsálók számára kedvező év végi időjárás ismeretében a Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer szükséghelyzeti engedélyét a mezőgazdasági felhasználók számára 04.2/12.222-2/2014. NÉBIH számú határozata alapján 2014. november 1-től 2015. február 28-ig ismételten kiadta. A Redentin 75 RB kiadott szükséghelyzeti engedélye alapján a védekezések több megyére kiterjedően szántóföldi, gyümölcsös és szőlő kultúrákban, rét-legelőn, erdészeti csemetekertekben, faiskolai termesztésben, ruderáliákon és mezőgazdaságilag nem művelt területeken csak járatkezeléssel végezhetők el 6-10 g/lakott járat dózisban. Erdőterületeken, erdőfelújításokban, mint környezetvédelmi szempontból fokozottan érzékeny területeken a rágcsálóirtószer felhasználása nem lehetséges”  – tájékoztatta az Erdő-Mező erdészeti hírportált a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.

Az engedélyező hatóság a kiadott engedélyben a rágcsálóirtó szer erdészeti célú felhasználását tehát kizárólag erdészeti faiskolákban, csemetekertekben engedélyezte, de az erdőfelújításokban, telepített táblákban a felhasználáshoz nem adott hozzájárulást. Amennyiben viszont a helyzet súlyossága indokolja, a hatóság nem zárkózik el attól, hogy a későbbiekben megvizsgálja az erdőfelújításokban történő felhasználás környezeti kockázatait és az engedélyezés lehetőségét.

Csemetekertben így használható

A NÉBIH válaszából kiderül, hogy erdészeti csemetekertben használható a szer, ám annak szigorú szabályai vannak. „Erdészeti faiskolai területen a készítmény felelősségteljes felhasználása céljából az állami és magán erdészetek kötelesek erdészeti növényvédelmi szakmérnök felügyeletét is biztosítani. A faiskolai területeken, csemetekertekben a kezeléseknél vadgazdálkodási szakember segítségét is igénybe kell venni és gondoskodni kell a vadak riasztásáról, a kezelt területtől történő távoltartásukról. Biztosítani kell, hogy a kezelt területeken az elhullott állatokat illetéktelen személy vagy ragadozó, dögevő állat ne szedje össze és a területről a mezei pocok tetemeket össze kell gyűjteni” – hangsúlyozták a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán.

(Erdő-Mező Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.

Szüret utáni lombvédelem

2024. július 16. 15:10

A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését, pl. a varasodásét. Úgy tűnik, hogy a lisztharmat kevésbé sínylette meg a kánikulát, hasonlóan a molyokhoz és főleg a „mindent kibíró” poloskákhoz.

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.