Házikert

Tavaszi rózsa-növényvédelem

Agrofórum Online

Akár biokertészkedés, akár vegyszeres: tavasszal a rózsákon mindig van tennivaló, amivel megalapozzuk a dús virágzást a nyári és késő őszig tartó virágzáshoz. Bevállt tippjeink, ahogyan évek óta neveljük díszkerti rózsáinkat fajtától függetlenül.

Minden fajta egyformán érzékeny?

Nem. Egyes baktériumos fertőzésekre egyes fajták nagyon érzékenyek, mások a rozsdabetegségekre, míg mások a botrítiszre. Ezeket többnyire nem tüntetik fel a fajtaleírásoknál, így sokszor nem is értjük, hogy míg egyik fajta makk egészséges, addig más fajták rendre legyengülnek valami növényvédelmi probléma miatt.

Csillagrozsda, rózsarozsda

A két leggyakoribb betegség a rózsán ez két rozsdabetegség. Míg a csillagrozsda fekete foltosodással jár, addig a rózsa rozsda inkább a valódi rozsdaszínű barnás narancssárgás foltokban jelenik meg.

Ha a friss leveleken máris ilyet tapasztalunk, akkor a leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg.

Mindkét betegség tavasztól őszig fertőz, gombaölő szerekkel lehet ellene védekezni vegyszeresen. Bio megoldásképp a gombák megfékezésére számos kísérletet végeztünk már teafaolajjal és fahéjolajjal való permetezés kapcsán is. Mindkettő megoldást eredményezett, viszont leveleket fényérzékennyé tehetik, így főleg borús időben javasolt az alkalmazása.

Botrítiszes betegség

Sajnos a rózsa legszebb részén támad: a virágon. A rózsa szirmain, hajtásán jelenik meg elsők között, lilás elszíneződéssel és a virágok pusztulásával. A már kialakult betegségnél és akár megelőzősképp is gombaölős kezelésre lehet szükség. Sikeres bio megoldásra sokan a tejjel való permetezésre esküsznek, de őszintén megvallva eddig még sikertelenek voltak a próbálkozásaink még valódi házi tejjel is.

Rózsalisztharmat

Csapadékos napok után üti fel a fejét az arra érzékeny fajtáknál. Néhol a virágon, néhol a levélen fehéres porszerű foltokként vehetjük észre. Ellene a fahéjolajos permetezés megoldás szokott lenni, ha időben elcsípjük a betegség grabancát, de ha későn vesszük észre, akkor általában a vegyszeres gombaölőszeres megoldás az igazán hatékony.

Ha rendesen ápoljuk viszont a rózsáinkat, a betegségek száma nagyságrendekkel lecsökkenthető vegyszermentesen is! Az egészséges növény, mely életerős, vitális, ott a betegségek is nehezebben ütik fel a fejüket vagy olyan elenyészően jelennek meg, hogy igazán védekezni sem kell ellenük.

Kora tavasztól probléma: levéltetvek

A rózsalevéltetű egy ádáz kis kártevője a rózsáknak. Kedvenc csemegéjük a frissen kibújt, zsenge rózsalevelek és erről a segítő hangyák is gondoskodnak nekik. Ismerve, hogy a hangyák tehenei a levéltetvek, így a megoldást is komplexen kell keresni.

A hangyák populációinak kordában tartása is szükséges a hatékony levéltetű ellenes megoldásokhoz. Ugyanígy telepíthetünk fürkészeket, nevelhetünk fel katicabogarakat, fátyolkákat is a levéltetvek ellen. A szárító hatási illóolajokkal, mint a neem olaj, a geránium, a teafa szintén hatékonyan védekezhetünk ellene bio megoldásképp.

Ha nem vagyunk kísérletező kedvünkben, akkor a szelektív szerek között is rejtőznek kifejezetten levéltetvekre való készítmények, melyek más élőlényekre nem gyakorolnak (elviekben) hatást. Viszont ha teljesen kiírtjuk a levéltetveket, azzal a hasznos más fogyasztóiknak is élelemhiányt teremtünk, így érdemesebb egy köztes megoldást választani.

Van más kártevő is?

Igen, sajnos a lista nem ért véget, de a tavaszi időszakban a fent felsoroltakra érdemes odafigyelni elősosrban. A szabó méh, a tripszek és a kabócák is később jelennek meg és okoznak kártételt, így róluk később lesz szó a rózsák védelme kapcsán.

Az viszont biztos, hogy a helyes tápanyagozással, kellő odafigyeléssel és ápolási munkával a rózsákon előforduló betegségek is minimalizálhatók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Új permetezőgép a magyar piacon - Alacsony lémennyiség és precíz cseppméret-szabályozás a Danfoillal

2022. június 14. 15:58

A Danfoil magyarországi premierjén a gazdálkodók megismerhették azt a komplex növényvédelmi rendszert, ami például a Green Deal jövőbeli céljainak elérésében is a termelők segítségére lehet.

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.