Növényvédelem

Permetezés a biogazdaságban: amikor a szükség törvényt bont

Agrofórum Online

Az elhivatott biogazdálkodók sem képesek életképes gazdálkodást folytatni növényvédő szerek nélkül, így nekik is szükségük lehet alkalomadtán permetezőgépre. Lars Peters alsó-szászországi burgonyatermesztő például rézzel permetez burgonyavész ellen, hogy megakadályozza, hogy az agresszív kórokozók elpusztítsák a termését.

Lars Peters biogazda az alsó-szászországi Wendlandban él, és idén mintegy 60 hektáron termeszt burgonyát. Az időjárás viszont nemcsak meleg, hanem párás is, ami kedvez a burgonyavész kórokozójának. Védekezés nélkül akár a teljes termés tönkremehet.

A réz a burgonyavész ellen engedélyezett hatóanyag

Ezért a biogazdálkodók a burgonyavész (Phytophthora infestans) elleni megelőző intézkedésként réz hatóanyagot használnak. A réztartalmú gombaölő szer a szántóföldi növénytermesztésben engedélyezett a burgonya ervíniás betegsége (Erwinia carotovora) ellen is.

A biogazdálkodó az Instagramon közzétett videóban azt is kiszámolta, hogy egy menetben 0,375 kg/ha rezet juttat ki.

A szakértők szerint előreláthatóan sem a hagyományos, sem a biogazdaságok nem nélkülözhetik a rezet, ha olyan súlyos burgonyavész járvány fenyeget, mint az idén. A tiszta réztartalmat fel kell tüntetni a rézkészítmény tartályán és csomagolásán. Ugyanis az Európai Bizottság 2018/1981-es végrehajtási rendelete értelmében 7 év átlagában egy hektáron a kijuttatott fémréz mennyisége nem haladhatja meg a 28 kg-ot, ami 1 évre vetítve átlagosan 4 kg-os maximumot jelent. 

A hasznos rovarokat és más szervezeteket károsítja a réz

A réz ugyan viszonylag ártalmatlan, a természetben is előforduló anyag, de növényvédő szerként vannak nemkívánatos hatásai: káros az olyan hasznos és a biológiai növényvédelemben használt rovarokra is, mint a közönséges zöldfátyolkák (Chrysoperla carnea) és a parazitoid fürkészdarázs (Aphidius rhopalosiphi).

A zöldfátyolkák minden ismert fajának lárvája ragadozó. Elsősorban a levéltetveket fogyasztják, teljes fejlődésük időtartama alatt több százat is. Az Aphidius pedig egy fürkészdarázs-nemzetség, amelynek nőstényei tojásukat a levéltetvek testébe helyezik, így pusztítva el a károsítót.

A réz ezenkívül a földigilisztákra, az algákra, a halakra és is mérgező, ezért nem minden biogazdálkodási szervezet engedélyezi.

Mindezeket mérlegre téve kell a hatóanyagot használni. Ugyanis ha a réz az egyetlen megoldás, hogy a burgonyatermés a biogazdaságban ne semmisüljön meg teljesen, akkor vállalni kell az ezzel járó kockázatokat is. Ahogy Lars Peters mondta: „A mezőgazdaság egyben gazdaság is, és nekünk is gondoskodnunk kell arról, hogy gazdaságilag életképesek maradjunk.”

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Fóliák hasznosítása, V. – Burgonya hajtatás

2024. február 16. 16:40

A burgonya a világ harmadik legfontosabb élelmiszernövénye, termelési volumenben csak a rizs és a búza előzi meg.

A burgonya gyomszabályozása

2020. április 28. 07:36

A burgonya a tenyészidejének egy bizonyos szakaszában jó gyomelnyomó hatással rendelkezik, amikor nincs szükség gyomok elleni védekezésre, hiszen a lombozata megfelelő sűrűségű állomány mellett kiszorítja a jelentősebb fajokat. Ez az időszak a lombzáródástól kezdődik, egészen addig, amíg nem kezd el ritkulni a zöld növényzet. Így a megfelelő termesztéstechnológia mellett két időszakban indokolt a védekezés: a lombzáródást megelőző, valamint a betakarítás előtti közvetlen időszak, amikor az állomány leszárad.

Tényleg mérgező a zöld burgonya?

2023. december 1. 04:39

Azt olvastam és hallottam is ismerősöktől, hogy a burgonyagumó, ha megzöldül, akkor mérgező lesz. Tényleg mérgező az ilyen krumpli?

Terjednek a napraforgó és a burgonya gombabetegségei – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 16:10

Kalászosokban már a tarlókezelés a téma. Kukoricában rajzik a kukoricamoly, napraforgóban és burgonyában a gombabetegségek jelentenek kihívást.