Növényvédelem

Permetezés a biogazdaságban: amikor a szükség törvényt bont

Agrofórum Online

Az elhivatott biogazdálkodók sem képesek életképes gazdálkodást folytatni növényvédő szerek nélkül, így nekik is szükségük lehet alkalomadtán permetezőgépre. Lars Peters alsó-szászországi burgonyatermesztő például rézzel permetez burgonyavész ellen, hogy megakadályozza, hogy az agresszív kórokozók elpusztítsák a termését.

Lars Peters biogazda az alsó-szászországi Wendlandban él, és idén mintegy 60 hektáron termeszt burgonyát. Az időjárás viszont nemcsak meleg, hanem párás is, ami kedvez a burgonyavész kórokozójának. Védekezés nélkül akár a teljes termés tönkremehet.

A réz a burgonyavész ellen engedélyezett hatóanyag

Ezért a biogazdálkodók a burgonyavész (Phytophthora infestans) elleni megelőző intézkedésként réz hatóanyagot használnak. A réztartalmú gombaölő szer a szántóföldi növénytermesztésben engedélyezett a burgonya ervíniás betegsége (Erwinia carotovora) ellen is.

A biogazdálkodó az Instagramon közzétett videóban azt is kiszámolta, hogy egy menetben 0,375 kg/ha rezet juttat ki.

A szakértők szerint előreláthatóan sem a hagyományos, sem a biogazdaságok nem nélkülözhetik a rezet, ha olyan súlyos burgonyavész járvány fenyeget, mint az idén. A tiszta réztartalmat fel kell tüntetni a rézkészítmény tartályán és csomagolásán. Ugyanis az Európai Bizottság 2018/1981-es végrehajtási rendelete értelmében 7 év átlagában egy hektáron a kijuttatott fémréz mennyisége nem haladhatja meg a 28 kg-ot, ami 1 évre vetítve átlagosan 4 kg-os maximumot jelent. 

A hasznos rovarokat és más szervezeteket károsítja a réz

A réz ugyan viszonylag ártalmatlan, a természetben is előforduló anyag, de növényvédő szerként vannak nemkívánatos hatásai: káros az olyan hasznos és a biológiai növényvédelemben használt rovarokra is, mint a közönséges zöldfátyolkák (Chrysoperla carnea) és a parazitoid fürkészdarázs (Aphidius rhopalosiphi).

A zöldfátyolkák minden ismert fajának lárvája ragadozó. Elsősorban a levéltetveket fogyasztják, teljes fejlődésük időtartama alatt több százat is. Az Aphidius pedig egy fürkészdarázs-nemzetség, amelynek nőstényei tojásukat a levéltetvek testébe helyezik, így pusztítva el a károsítót.

A réz ezenkívül a földigilisztákra, az algákra, a halakra és is mérgező, ezért nem minden biogazdálkodási szervezet engedélyezi.

Mindezeket mérlegre téve kell a hatóanyagot használni. Ugyanis ha a réz az egyetlen megoldás, hogy a burgonyatermés a biogazdaságban ne semmisüljön meg teljesen, akkor vállalni kell az ezzel járó kockázatokat is. Ahogy Lars Peters mondta: „A mezőgazdaság egyben gazdaság is, és nekünk is gondoskodnunk kell arról, hogy gazdaságilag életképesek maradjunk.”

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Zsenge burgonyagumók előállítására irányuló technológiai változatok

2018. november 6. 07:36

A burgonya jelenleg a világ harmadik legfontosabb élelmiszernövénye. A termelés volumenében csak a rizs és a búza előzi meg. Napjainkban több mint 100 országban, mintegy 20 millió hektáron 320-340 millió tonna nagyságrendben termesztik. A termelés felfutásával egyidejűleg a hasznosítás tekintetében is jelentős változások következtek be.

Csak a korai burgonyának van jövője Magyarországon?

2019. augusztus 21. 10:35

A burgonya magyarországi vetésterülete folyamatosan csökken, az Agrofórum egyik legfrissebb videójában ennek okait próbálta megtudni.

Zöldség Videó

Érdemes burgonyát termeszteni

2018. szeptember 4. 14:00

A burgonyatermelés ma tiszteletre méltó tevékenység. Régen is nehéz volt ez a munka, és jelenleg sem könnyebb.

Terjed paradicsomon és burgonyán a sztolbur fitoplazma, jelentős gazdasági károkat okozhat

2024. augusztus 26. 08:10

A fitoplazmák vektorszervezetei általában különböző kabócafajok, de parazita növények, mint pl. az aranka is képes lehet átvitelükre.