Az elhivatott biogazdálkodók sem képesek életképes gazdálkodást folytatni növényvédő szerek nélkül, így nekik is szükségük lehet alkalomadtán permetezőgépre. Lars Peters alsó-szászországi burgonyatermesztő például rézzel permetez burgonyavész ellen, hogy megakadályozza, hogy az agresszív kórokozók elpusztítsák a termését.
Lars Peters biogazda az alsó-szászországi Wendlandban él, és idén mintegy 60 hektáron termeszt burgonyát. Az időjárás viszont nemcsak meleg, hanem párás is, ami kedvez a burgonyavész kórokozójának. Védekezés nélkül akár a teljes termés tönkremehet.
A réz a burgonyavész ellen engedélyezett hatóanyag
Ezért a biogazdálkodók a burgonyavész (Phytophthora infestans) elleni megelőző intézkedésként réz hatóanyagot használnak. A réztartalmú gombaölő szer a szántóföldi növénytermesztésben engedélyezett a burgonya ervíniás betegsége (Erwinia carotovora) ellen is.
A biogazdálkodó az Instagramon közzétett videóban azt is kiszámolta, hogy egy menetben 0,375 kg/ha rezet juttat ki.
A szakértők szerint előreláthatóan sem a hagyományos, sem a biogazdaságok nem nélkülözhetik a rezet, ha olyan súlyos burgonyavész járvány fenyeget, mint az idén. A tiszta réztartalmat fel kell tüntetni a rézkészítmény tartályán és csomagolásán. Ugyanis az Európai Bizottság 2018/1981-es végrehajtási rendelete értelmében 7 év átlagában egy hektáron a kijuttatott fémréz mennyisége nem haladhatja meg a 28 kg-ot, ami 1 évre vetítve átlagosan 4 kg-os maximumot jelent.
A hasznos rovarokat és más szervezeteket károsítja a réz
A réz ugyan viszonylag ártalmatlan, a természetben is előforduló anyag, de növényvédő szerként vannak nemkívánatos hatásai: káros az olyan hasznos és a biológiai növényvédelemben használt rovarokra is, mint a közönséges zöldfátyolkák (Chrysoperla carnea) és a parazitoid fürkészdarázs (Aphidius rhopalosiphi).
A zöldfátyolkák minden ismert fajának lárvája ragadozó. Elsősorban a levéltetveket fogyasztják, teljes fejlődésük időtartama alatt több százat is. Az Aphidius pedig egy fürkészdarázs-nemzetség, amelynek nőstényei tojásukat a levéltetvek testébe helyezik, így pusztítva el a károsítót.
A réz ezenkívül a földigilisztákra, az algákra, a halakra és is mérgező, ezért nem minden biogazdálkodási szervezet engedélyezi.
Mindezeket mérlegre téve kell a hatóanyagot használni. Ugyanis ha a réz az egyetlen megoldás, hogy a burgonyatermés a biogazdaságban ne semmisüljön meg teljesen, akkor vállalni kell az ezzel járó kockázatokat is. Ahogy Lars Peters mondta: „A mezőgazdaság egyben gazdaság is, és nekünk is gondoskodnunk kell arról, hogy gazdaságilag életképesek maradjunk.”
Fotó: Pixabay