Növényvédelem

Betiltották a neonikotinoidok szabadföldi használatát

Agrofórum Online

A neonikotinoid hatóanyagú rovarölő szerek szabadföldi használatának teljeskörű betiltásáról döntött EU Bizottság a 2018. április 27-i ülésén. A korlátozások kiterjesztésének hátterében az az EFSA (European Food Safety Authority – Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal) jelentés áll, amely szerint e hatóanyagot tartalmazó növényvédő szerek alkalmazása súlyos kockázatot hordoz a mézelő méhek számára.

A döntést azonban az angliai és walesi gazdákat egyesítő szövetség (NFU National Farmers’ Union – Nemzeti Gazdaszövetség) sajnálatosnak nevezi, mert úgy vélik, hogy szakmai megalapozottsága megkérdőjelezhető. A neonikotinoidok használatának korlátozása nem változtat azon a tényen, hogy a gazdálkodóknak továbbra is szembe kell nézni a fenntartható és egyúttal jövedelmező gazdálkodás jelentette kihívásokkal, amelyek közé tartozik a kártevő rovarok elleni védekezés is – hangsúlyozta Guy Smith az NFU elnökhelyettese.

Az Egyesült Királyságban az agrárszakemberek többsége azt az álláspontot képviseli, hogy több szántóföldi növény termesztése válik kétségessé az országban a döntés következtében, ami azt jelenti, hogy ezekből a terményekből nagyobb mennyiségű importra fognak szorulni, ami azokból az államokból fog származni, ahol nem tiltott a hatóanyag felhasználása – olvasható a farminguk.com oldalon.

Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a tiltás eredményeként sem tapasztalható majd a méhek egészségi állapotában javulás, viszont a rendelkezés a növényvédelem hatékonyságát veszélyezteti – mondta el az elnökhelyettes. Hozzátette azt is, hogy a gazdák tisztában vannak a méhek élelmiszertermelésben betöltött alapvető fontosságú szerepével. Éppen ezért országszerte 10 ezer futballpályányi területen az egészséges méhpopulációk fennmaradását biztosító, folyamatosan virágzó növényfajokat tartalmazó élőhelyeket alakítanak ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Franciaország szerint a növényvédőszer-tilalom nem érinti a gabonaexportot

2023. április 12. 10:24

Az ANSES engedélyezte a kártevők fertőtlenítéssel történő elpusztítására használt foszfintabletták használatát, de kijelentette, hogy nem kerülhetnek „közvetlen kapcsolatba a gabonafélékkel”.

Növényvédő szer természetes összetevőkből

2024. június 30. 10:10

Nem kell feltétlenül vegyszerekhez nyúlnunk, amikor a levéltetvek vagy más kártevők megtámadják a növényeinket. Íme, egy organikus megoldás.

Kis mennyiségű permetlé bekeverése háztáji permetezéshez

2023. március 26. 11:36

A házikerti növényvédő szeres kezelésekhez is át kell tanulmányoznunk a készítmény engedélyokiratát, hogy megtudjuk, mekkora mennyiségben kell alkalmaznunk a növényvédő szert. Ezután kezdődik a megfelelő mennyiség előkészítése és a bekeverés.

Szobanövények védelme növényápoló szerekkel

2019. augusztus 30. 04:36

Szobanövényeink védelme érdekében alkalmazott készítményekkel ugyanúgy körültekintően kell eljárnunk, mint a növényvédő szerek kiskerti alkalmazásánál, hogy növényünk, otthonunk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ebben a rövid összefoglalóban a legfontosabb tudnivalók kerültek leírásra.