A neonikotinoid hatóanyagú rovarölő szerek szabadföldi használatának teljeskörű betiltásáról döntött EU Bizottság a 2018. április 27-i ülésén. A korlátozások kiterjesztésének hátterében az az EFSA (European Food Safety Authority – Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal) jelentés áll, amely szerint e hatóanyagot tartalmazó növényvédő szerek alkalmazása súlyos kockázatot hordoz a mézelő méhek számára.
A döntést azonban az angliai és walesi gazdákat egyesítő szövetség (NFU National Farmers’ Union – Nemzeti Gazdaszövetség) sajnálatosnak nevezi, mert úgy vélik, hogy szakmai megalapozottsága megkérdőjelezhető. A neonikotinoidok használatának korlátozása nem változtat azon a tényen, hogy a gazdálkodóknak továbbra is szembe kell nézni a fenntartható és egyúttal jövedelmező gazdálkodás jelentette kihívásokkal, amelyek közé tartozik a kártevő rovarok elleni védekezés is – hangsúlyozta Guy Smith az NFU elnökhelyettese.
Az Egyesült Királyságban az agrárszakemberek többsége azt az álláspontot képviseli, hogy több szántóföldi növény termesztése válik kétségessé az országban a döntés következtében, ami azt jelenti, hogy ezekből a terményekből nagyobb mennyiségű importra fognak szorulni, ami azokból az államokból fog származni, ahol nem tiltott a hatóanyag felhasználása – olvasható a farminguk.com oldalon.
Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a tiltás eredményeként sem tapasztalható majd a méhek egészségi állapotában javulás, viszont a rendelkezés a növényvédelem hatékonyságát veszélyezteti – mondta el az elnökhelyettes. Hozzátette azt is, hogy a gazdák tisztában vannak a méhek élelmiszertermelésben betöltött alapvető fontosságú szerepével. Éppen ezért országszerte 10 ezer futballpályányi területen az egészséges méhpopulációk fennmaradását biztosító, folyamatosan virágzó növényfajokat tartalmazó élőhelyeket alakítanak ki.