Növényvédelem

Brazíliában is megjelent a szójarozsda

Agrofórum Online

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb termésveszteséget okozó betegsége.

A szója a világ egyik legfontosabb termesztett növénye, az összes szántóföldi terület 6 %-át foglalja el. Magja kiváló fehérjeforrás, olaja széleskörűen felhasználható.

Brazíliában, a világ második legnagyobb szójatermesztő országában az idei szezonban az ország jelentős részét sújtó aszály miatt az előrejelzésnél kissé alacsonyabb termésmennyiségre számítanak. A ország szántóföldi növénytermesztését számos területen egyhangúság jellemzi. A legtöbb esetben a szóját – másodvetésként – kukorica követi. A korai érésű, rövid tenyészidejű szójafajták betakarítása után még lehetőség van egy második növény termesztésére is, mely gazdasági szempontból vitathatatlanul előnyt jelent. Ugyanakkor a szója-kukorica egyeduralom kedvező körülményeket teremt növényvédelmi problémák kialakulásához. A brazil agrárszakemberek ezért egyre nyomatékosabban hívják fel a gazdák figyelmét arra, hogy az egy termelési szezonban egymás után vetett szója és kukorica nem egyenértékű a hagyományos vetésváltással, ahol évente más-más növény kerül az adott területre. A helyzet még súlyosabb, ha egy termelési szezonon belül egymás után kétszer szóját vetnek. A növény-egészségügyi kérdések miatt a mezőgazdasági szempontból igen jelentős Mato Grosso szövetségi állam területén ezt a gyakorlatot be is tiltották. Tavaly Brazília három szövetségi államában a hatalmas termésveszteséget okozni képes gombás betegség, a szójarozsda megjelenését regisztrálták. A betegség adott régióban való megjelenésekor a szójatáblák preventív fungicides kezelését haladéktalanul el kell végezni a fertőzés tovaterjedésének megakadályozása érdekében.

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb – akár 80 %-ot is elérő – termésveszteséget okozó betegsége. Erős fertőzés esetén a növények elvesztik a leveleiket, a termés kényszeréretté válik. A gomba Afrikából indult világhódító útjára. Elhagyva a fekete kontinenst, Ázsiában jelent meg, majd Dél-Amerika következett, a legújabban fertőzött területek Észak-Amerikában találhatók. A kórokozó ellen genetikai, agrotechnikai és vegyszeres úton lehet védekezni. Minderről a www.soybeanandcorn.com, http://ijagcs.com, http://www.agweb.com című weboldalakon lehet bővebben tájékozódni.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Hogyan segíthetjük elő a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

2024. március 6. 04:38

Kérem szíves válaszukat arra a kérdésemre, hogy hogyan lehet elősegíteni a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

A mákról és termesztéséről

2018. október 13. 02:34

Célszerűen gabonák után vetik. Mérsékelt tápanyagigényű növény. A talaj iránt – állítólag – igényes, a jó búzatalajokon díszlik legjobban és terem a legtöbbet.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2019. november 2. 04:56

Klimatikus adottságai révén a Mecsek környékét tartják régóta hazánk egyik legjobb őszibarack-termesztő vidékének.