Növényvédelem

Brazíliában is megjelent a szójarozsda

Agrofórum Online

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb termésveszteséget okozó betegsége.

A szója a világ egyik legfontosabb termesztett növénye, az összes szántóföldi terület 6 %-át foglalja el. Magja kiváló fehérjeforrás, olaja széleskörűen felhasználható.

Brazíliában, a világ második legnagyobb szójatermesztő országában az idei szezonban az ország jelentős részét sújtó aszály miatt az előrejelzésnél kissé alacsonyabb termésmennyiségre számítanak. A ország szántóföldi növénytermesztését számos területen egyhangúság jellemzi. A legtöbb esetben a szóját – másodvetésként – kukorica követi. A korai érésű, rövid tenyészidejű szójafajták betakarítása után még lehetőség van egy második növény termesztésére is, mely gazdasági szempontból vitathatatlanul előnyt jelent. Ugyanakkor a szója-kukorica egyeduralom kedvező körülményeket teremt növényvédelmi problémák kialakulásához. A brazil agrárszakemberek ezért egyre nyomatékosabban hívják fel a gazdák figyelmét arra, hogy az egy termelési szezonban egymás után vetett szója és kukorica nem egyenértékű a hagyományos vetésváltással, ahol évente más-más növény kerül az adott területre. A helyzet még súlyosabb, ha egy termelési szezonon belül egymás után kétszer szóját vetnek. A növény-egészségügyi kérdések miatt a mezőgazdasági szempontból igen jelentős Mato Grosso szövetségi állam területén ezt a gyakorlatot be is tiltották. Tavaly Brazília három szövetségi államában a hatalmas termésveszteséget okozni képes gombás betegség, a szójarozsda megjelenését regisztrálták. A betegség adott régióban való megjelenésekor a szójatáblák preventív fungicides kezelését haladéktalanul el kell végezni a fertőzés tovaterjedésének megakadályozása érdekében.

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb – akár 80 %-ot is elérő – termésveszteséget okozó betegsége. Erős fertőzés esetén a növények elvesztik a leveleiket, a termés kényszeréretté válik. A gomba Afrikából indult világhódító útjára. Elhagyva a fekete kontinenst, Ázsiában jelent meg, majd Dél-Amerika következett, a legújabban fertőzött területek Észak-Amerikában találhatók. A kórokozó ellen genetikai, agrotechnikai és vegyszeres úton lehet védekezni. Minderről a www.soybeanandcorn.com, http://ijagcs.com, http://www.agweb.com című weboldalakon lehet bővebben tájékozódni.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

2023. április 5. 08:37

A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?