Növényvédelem

Fitoftóra – végre áttörés a védelemben?

Agrofórum Online

A 19. század nagy, írországi éhínségeit okozó hírhedt Phytophtora infestans, vagyis a burgonyavészt okozó kórokozó fertőzési mechanizmusa kapcsán közöltek új eredményeket a Wageningen Egyetem (WUR) kutatói. A patogén szervezet a mai napig jelentős veszélyt jelent az növénytermesztés zavartalanságára nézve.

Sokáig homály fedte, hogy ezek a mikroszkopikus növénypatogén gombák miként törik meg – mechanikai értelemben – a gazdaszervezet védelmi vonalát. A Wageningen Egyetem növénypatológusai, sejtbiológusai és fizikusai egy egyedülálló együttműködés keretein belül most választ adtak erre a kérdésre. A felfedezés a kórokozóval szembeni védekezés hatékonyságának fokozására és fenntarthatóbbá tételére vonatkozóan is megfogalmaz javaslatokat.

A Phytophtora (jelentése: növénypusztító) genusba tartozó fajok rendkívül széles gazdanövénykörrel rendelkeznek, és évről évre jelentős, globális léptékű károkat okoznak. A burgonyatermelés például a fertőzés következtében évente 6-7 milliárd euró kárt szenved. A nemesítők hatalmas erőbefektetést végeznek a rezisztens fajták kialakítása érdekében, ugyanakkor az évtizedes kutatások ellenére sem derült fény arra, hogy pontosan miként zajlik le a betegség kezdeti szakasza.

A kutatók szerint a fertőző sporangiospórák „trükkös” megoldással, mintegy kiélesítve csíratömlőjüket felmetszik a növény felszínét, majd behatolnak az extracelluláris térbe. Ennek a stratégiának köszönhetően a kórokozó képes minimális energiabefektetéssel kolonizálni a gazdanövényt. „Első ízben sikerült feltárni ezt a mechanizmust” – mondta Joris Sprakel fiziko-kémikus professzor.

,,A mechanika törvényei szerint a Phytophthora nem képes behatolni a növényi szövetbe anélkül, hogy először szorosan rögzülne a levél felületén.” –  Francine Govers fitopatológus professzor szerint.

A felfedezéstől vezérelve a burgonyalevelet tapadásgátló, nem toxikus, könnyen hozzáférhető anyaggal vonták be, amely 65%-kal csökkentette a fertőzési rátát. A hatás mesterséges felületeken végzett optimalizált kísérletek során akár a 100%-ot is elérte.

Forrás: https://www.wur.nl/en/news-wur/Show/Wageningen-scientists-discover-how-the-potato-blight-pathogen-penetrates-the-plant.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?