22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növényvédelem

Fitoftóra – végre áttörés a védelemben?

Agrofórum Online

A 19. század nagy, írországi éhínségeit okozó hírhedt Phytophtora infestans, vagyis a burgonyavészt okozó kórokozó fertőzési mechanizmusa kapcsán közöltek új eredményeket a Wageningen Egyetem (WUR) kutatói. A patogén szervezet a mai napig jelentős veszélyt jelent az növénytermesztés zavartalanságára nézve.

Sokáig homály fedte, hogy ezek a mikroszkopikus növénypatogén gombák miként törik meg – mechanikai értelemben – a gazdaszervezet védelmi vonalát. A Wageningen Egyetem növénypatológusai, sejtbiológusai és fizikusai egy egyedülálló együttműködés keretein belül most választ adtak erre a kérdésre. A felfedezés a kórokozóval szembeni védekezés hatékonyságának fokozására és fenntarthatóbbá tételére vonatkozóan is megfogalmaz javaslatokat.

A Phytophtora (jelentése: növénypusztító) genusba tartozó fajok rendkívül széles gazdanövénykörrel rendelkeznek, és évről évre jelentős, globális léptékű károkat okoznak. A burgonyatermelés például a fertőzés következtében évente 6-7 milliárd euró kárt szenved. A nemesítők hatalmas erőbefektetést végeznek a rezisztens fajták kialakítása érdekében, ugyanakkor az évtizedes kutatások ellenére sem derült fény arra, hogy pontosan miként zajlik le a betegség kezdeti szakasza.

A kutatók szerint a fertőző sporangiospórák „trükkös” megoldással, mintegy kiélesítve csíratömlőjüket felmetszik a növény felszínét, majd behatolnak az extracelluláris térbe. Ennek a stratégiának köszönhetően a kórokozó képes minimális energiabefektetéssel kolonizálni a gazdanövényt. „Első ízben sikerült feltárni ezt a mechanizmust” – mondta Joris Sprakel fiziko-kémikus professzor.

,,A mechanika törvényei szerint a Phytophthora nem képes behatolni a növényi szövetbe anélkül, hogy először szorosan rögzülne a levél felületén.” –  Francine Govers fitopatológus professzor szerint.

A felfedezéstől vezérelve a burgonyalevelet tapadásgátló, nem toxikus, könnyen hozzáférhető anyaggal vonták be, amely 65%-kal csökkentette a fertőzési rátát. A hatás mesterséges felületeken végzett optimalizált kísérletek során akár a 100%-ot is elérte.

Forrás: https://www.wur.nl/en/news-wur/Show/Wageningen-scientists-discover-how-the-potato-blight-pathogen-penetrates-the-plant.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A zöld őszibarack-levéltetű új törzse ellen agresszívabb rovarokat kell bevetnünk

2023. szeptember 14. 13:10

Bár a neve alapján azt hihetnénk, hogy a zöld őszibarack-levéltetű csak a barackot támadja meg, e kártevő előszeretettel teszi tönkre a gazdák szabadföldi és üvegházi termését, így az uborkát, a tököt, a görögdinnyét, a spárgát, répaféléket, babot, de a brokkoli, a káposzta, a zeller, a kukorica, a padlizsán, a salátafélék, a paprika, a burgonya és a paradicsom sem ússza meg a pusztítást.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - II. rész

2024. május 8. 05:40

Ki gondolta volna, hogy a fűzfakérget nemcsak teába, a napraforgóolajat nemcsak a serpenyőbe, a konyhasót nemcsak ételízesítésre használhatjuk, hanem a növényvédelemben is?

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.