Növényvédelem
Növényvédelem

Fitoftóra – végre áttörés a védelemben?

Fitoftóra – végre áttörés a védelemben?

Agrofórum Online

A 19. század nagy, írországi éhínségeit okozó hírhedt Phytophtora infestans, vagyis a burgonyavészt okozó kórokozó fertőzési mechanizmusa kapcsán közöltek új eredményeket a Wageningen Egyetem (WUR) kutatói. A patogén szervezet a mai napig jelentős veszélyt jelent az növénytermesztés zavartalanságára nézve.

Sokáig homály fedte, hogy ezek a mikroszkopikus növénypatogén gombák miként törik meg – mechanikai értelemben – a gazdaszervezet védelmi vonalát. A Wageningen Egyetem növénypatológusai, sejtbiológusai és fizikusai egy egyedülálló együttműködés keretein belül most választ adtak erre a kérdésre. A felfedezés a kórokozóval szembeni védekezés hatékonyságának fokozására és fenntarthatóbbá tételére vonatkozóan is megfogalmaz javaslatokat.

A Phytophtora (jelentése: növénypusztító) genusba tartozó fajok rendkívül széles gazdanövénykörrel rendelkeznek, és évről évre jelentős, globális léptékű károkat okoznak. A burgonyatermelés például a fertőzés következtében évente 6-7 milliárd euró kárt szenved. A nemesítők hatalmas erőbefektetést végeznek a rezisztens fajták kialakítása érdekében, ugyanakkor az évtizedes kutatások ellenére sem derült fény arra, hogy pontosan miként zajlik le a betegség kezdeti szakasza.

A kutatók szerint a fertőző sporangiospórák „trükkös” megoldással, mintegy kiélesítve csíratömlőjüket felmetszik a növény felszínét, majd behatolnak az extracelluláris térbe. Ennek a stratégiának köszönhetően a kórokozó képes minimális energiabefektetéssel kolonizálni a gazdanövényt. „Első ízben sikerült feltárni ezt a mechanizmust” – mondta Joris Sprakel fiziko-kémikus professzor.

,,A mechanika törvényei szerint a Phytophthora nem képes behatolni a növényi szövetbe anélkül, hogy először szorosan rögzülne a levél felületén.” –  Francine Govers fitopatológus professzor szerint.

A felfedezéstől vezérelve a burgonyalevelet tapadásgátló, nem toxikus, könnyen hozzáférhető anyaggal vonták be, amely 65%-kal csökkentette a fertőzési rátát. A hatás mesterséges felületeken végzett optimalizált kísérletek során akár a 100%-ot is elérte.

Forrás: https://www.wur.nl/en/news-wur/Show/Wageningen-scientists-discover-how-the-potato-blight-pathogen-penetrates-the-plant.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

2024. augusztus 27. 10:40

Az év első fele kedvezett a csigák felszaporodásának. Bár még nem tudjuk, mit hoz az ősz, érdemes rájuk felkészülni, különösen repce vetése esetén.

A sárguló, klorózisos levelek nyomában: okok és tünetek

2024. augusztus 23. 09:40

A klorózisnak, vagyis levélsárgulásnak számos oka lehet. Lehet természetes folyamat, de utalhat káros hatásokra, betegségekre, tápanyaghiányra is.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.

Hadd mondjam el újra… – A kalászfuzáriózis elleni védekezésről

2018. december 7. 06:58

A kikalászolt, de még nem virágzó búza kalászfuzáriózis iránti fogékonysága nem sokkal marad el a virágzóétól. E veszélyes kórokozó elleni gombaölő szeres védekezés idejének „finomhangolásával” kapcsolatos tudnivalókra szeretnénk felhívni Olvasóink figyelmét.

Két évtizedes tapasztalattal a kukorica gyomirtásban

2022. június 7. 05:34

Megjelenésekor formulációja igazi újdonságnak számított. Az olajos diszperzió egyedi, gyors felszívódást biztosít a terméknek, a hazai piacon az első, 2 órás esőállósággal rendelkező gyomirtó szer lett.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.