Növényvédelem

Gazdák kerültek csődközelbe a ToBRFV miatt 

Agrofórum Online

A gazdák komoly aggodalmukat fejezték ki egy Máltán terjedő, importtal behurcolt vírus, a ToBRFV miatt, amely azzal fenyeget, hogy megtizedeli a növényállományt a rendkívül fontos paradicsomágazatban.

A ToBRFV 2014-ben jelent meg először Jordániában, azóta sajnos világszerte jelen van a termelésben. Állandósulni látszik Európa és Észak-Amerika legtöbb országában, komoly gazdasági fenyegetést jelentve a növényállományra. A különböző cégek folyamatosan dolgoznak a rezisztens fajták kinemesítésén, ugyanakkor a vírus rendkívüli mutációs képessége miatt ez egyelőre egy soha véget nem érő harcnak látszik. 

Ruben Montebello, aki az elmúlt évtizedben főállású gazda volt, és aki a turisztikai ágazatot hagyta ott, hogy a mezőgazdaságban dolgozzon, öt üvegháznyi paradicsomot veszített el a ToBRFV (paradicsom barna termésráncosodás) okozta fertőzés miatt.

A Għaqda Bdiewa Attivi gazdaszövetség felszólította a hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megpróbálják megfékezni a vírust, hogy korlátozzák annak „társadalmi kárait”.

Bár a vírus komoly veszélyt jelent a paradicsomra és más, ugyanahhoz a családhoz tartozó növényekre, nincs bizonyíték arra, hogy bármilyen módon hatással lenne az emberre – ugyanakkor ez vajmi kevés vigaszt nyújt a gazdáknak, akik óriási károkat szenvedtek el a növényállomány megsemmisülése miatt. 

A Fiatalok a mezőgazdaságban Alapítvány (MaYa Alapítvány) azzal érvelt, hogy tekintettel az idén nyáron várható vendéglátóipari fellendülésre „a termelők nem engedhetik meg maguknak, hogy hagyják elmenni ezt a hajót” a járvány miatt csökkenő eladások évei után.

(Fotó: atimedia/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Hogyan fogjunk magot a kertben?

2024. augusztus 19. 05:40

A kerti növényekből való vetőmaggyűjtés nagyszerű módja annak, hogy fenntarthatóan és költséghatékonyan termesszük a növényeinket. Íme pár ötlet magfogáshoz!

Végre: az embernél jóval gyorsabban dolgozó betakarító robot született

2023. november 11. 09:10

A Four Growers a közelmúltban uborkaszedéssel bővítette a betakarító robotja tudástárát. Ez a Four Growers betakarító robotjának legújabb fejlesztése, amely egyike az első olyan gépeknek, amelyek az embernél már lényegesen gyorsabban tudnak dolgozni.

Visszatekintés az európai paradicsomárakra

2021. szeptember 21. 09:38

Általánosságban elmondható, hogy a paradicsomárak alakulására inkább a ToBRFV gyakorol hatást, mint a koronavírus-járvány.