A gazdák komoly aggodalmukat fejezték ki egy Máltán terjedő, importtal behurcolt vírus, a ToBRFV miatt, amely azzal fenyeget, hogy megtizedeli a növényállományt a rendkívül fontos paradicsomágazatban.
A ToBRFV 2014-ben jelent meg először Jordániában, azóta sajnos világszerte jelen van a termelésben. Állandósulni látszik Európa és Észak-Amerika legtöbb országában, komoly gazdasági fenyegetést jelentve a növényállományra. A különböző cégek folyamatosan dolgoznak a rezisztens fajták kinemesítésén, ugyanakkor a vírus rendkívüli mutációs képessége miatt ez egyelőre egy soha véget nem érő harcnak látszik.
Ruben Montebello, aki az elmúlt évtizedben főállású gazda volt, és aki a turisztikai ágazatot hagyta ott, hogy a mezőgazdaságban dolgozzon, öt üvegháznyi paradicsomot veszített el a ToBRFV (paradicsom barna termésráncosodás) okozta fertőzés miatt.
A Għaqda Bdiewa Attivi gazdaszövetség felszólította a hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megpróbálják megfékezni a vírust, hogy korlátozzák annak „társadalmi kárait”.
Bár a vírus komoly veszélyt jelent a paradicsomra és más, ugyanahhoz a családhoz tartozó növényekre, nincs bizonyíték arra, hogy bármilyen módon hatással lenne az emberre – ugyanakkor ez vajmi kevés vigaszt nyújt a gazdáknak, akik óriási károkat szenvedtek el a növényállomány megsemmisülése miatt.
A Fiatalok a mezőgazdaságban Alapítvány (MaYa Alapítvány) azzal érvelt, hogy tekintettel az idén nyáron várható vendéglátóipari fellendülésre „a termelők nem engedhetik meg maguknak, hogy hagyják elmenni ezt a hajót” a járvány miatt csökkenő eladások évei után.
(Fotó: atimedia/Pixabay)