Gépinfo

Gyomirtás akár 80 százalékkal kisebb ráfordítással? Megoldható egy új géppel

Agrofórum Online

Jelentős megtakarítás érhető el, ráadásul környezetbarát (vegyszermentes) módon a gyomirtásban egy új „okosgép” révén.

Közeledik a hannoveri Agritechnica mezőgazdasági szakkiállítás ideje (idén november 12–18. között tartják), és ahogyan az lenni szokott, ilyenkor egymás után érkeznek a hírek a németországi rendezvényre időzített fejlesztésekről.

Növényvédelmi gépek kategóriájában díjra jelölt a cseh Ullmanna cég is, mégpedig a Newman nevű gyomirtó eszközével. A családi tulajdonú start-up vállalkozás kifejezetten erre a területre fejleszt a mesterséges intelligencia (AI) által megtámogatott gépeket.

A Newman okos gyomirtójuk sorban és sorközben is képes dolgozni, és kukorica, burgonya, hagyma, cukorrépa, tök esetében már számos gazdánál bizonyított. A fejlesztő szerint egy 6 soros gép akár 60 főnyi kézi munkaerőt is képes kiváltani, ami manapság nem elhanyagolható szempont. A gyomirtásra fordított költség így akár 80 százalékkal is csökkenthető.

A Newman munkasebessége 5 km/h is lehet, ezáltal 1 hektár/óra a területteljesítménye. A mesterséges intelligencia révén néhány óra alatt új, addig általa nem ismert kultúrnövények gyomtalanítását is meg tudja tanulni.

Mi is ez a „csodagép”, amely nem ismer nappalt vagy éjszakát, de valójában rossz munkakörülményeket sem? Az Ullmanna szerint nem a gyomok leveleit, hanem azok gyökereit támadja, és 99 százalékos biztonsággal képes megkülönböztetni a kultúrnövényt a gazoktól, akár már kétleveles állapottól.

A Newman működésében nincs semmi rendkívüli: a traktor hátuljára szerelt gép gyorsan mozgó késekkel végzi el a gyomirtást. Mindegyikhez egy-egy kamera van rendelve, és amikor azok észlelik a gyomot, a kések rögtön kivágják azokat, szemmel szinte követhetetlen módon. A felvillanó fények feltehetőleg a kamerák biztosabb működését segítik elő, a gép ugyanis nem használ elektromos áramot a gyomok elpusztításához.

Videó a működéséről:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

A Ford felfüggeszti az F-150 Lightning elektromos pickup gyártását

2024. november 20. 12:10

A Ford elektromos autók részlege jó ideje veszteségeket termel. 6 hétre fel is függesztik az elektromos kisteherautójuk gyártását.

Itt a Piaggio Porter NPE: elektromos kisteherautó agrárcélokra is

2024. november 19. 12:10

Az elektromos motor segítségével a Porter NPE maximális teljesítménye 150 kW, a folyamatos teljesítménye pedig 60 kW.

Egyre szebbek a Steyr traktorok, az új Plus modellek mindenkit letaglóztak

2024. november 18. 13:40

A homlokrakodóval is felszerelhető traktorok maximális hátsó emelési kapacitása 5 tonna, de a pótkocsihúzás sem idegen feladat számukra.

Már ősszel kimaxolhatjuk kalászosunk gyomirtását!

2021. november 8. 12:48

Ha Önnek is problémái vannak kalászosokban a korán csírázó egy- és kétszikű gyomokkal, már ősszel gondoljon a gyomirtásra!

Jól bevált megoldások a repce posztemergens gyomirtására

2019. szeptember 20. 12:03

Bízunk benne, hogy a termékeink ebben a repce gyomirtási szezonban is bizonyítani fogják hatékonyságukat.

A kukorica-gyomirtásról az időjárási szélsőségek közepette

2023. április 14. 09:10

A kukoricatermesztés jövedelmezősége nagyban függ a gyomirtás sikerétől, ezért a herbicidek használata mára már szerves részévé vált a termesztéstechnológiának.

Pontos® – az őszi búza és az őszi árpa új őszi gyomirtó szere

2021. augusztus 26. 04:36

Az őszi búza és az őszi árpa őszi gyomirtása viszonylag rövid múltra tekint vissza, mivel a gyomszabályozás ezen módja valamikor csupán a 2000-es évek elején indult el Magyarországon. Az akkor még „idegennek” tekintett technológia azóta folyamatosan terjed, és egyre népszerűbb a termelők körében.