Növényvédelem

Hogyan legyünk úrrá a puszpángmoly kártételén?

Agrofórum Online

Amikor a puszpángbokrok belülről kifelé elvesztik leveleiket, általában a puszpángmoly hernyóinak áldatlan munkájával szembesülünk. Milyen módszerekkel lehet sikeresen leküzdeni a kártevőt?

Nem hiányozhat egyetlen kastélykertből sem, de a buxus, már néven örökzöld puszpáng (Buxus semprevivens) a házikertben is kedvelt cserje vagy sövénynövény. Jó néhány éve azonban nálunk is terjed az Ázsiából származó selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis), és a kártevő fertőzése gyakran olyan súlyos, hogy a növények elpusztulnak. Sok türelemmel és megfelelő módszerek kombinálásával azonban meg lehet szabadulni a puszpángmolyoktól.

Hogyan ismerhető fel a fertőzés?

A moly által okozott fertőzést gyakran csak nagyon későn fedezik fel. A zöldes-sárgás mintázatú, legfeljebb öt centiméteres hernyók a növény belsejében élnek, és onnan táplálkoznak kifelé. Megeszik a leveleket és a hajtások fiatal, zöld kérgét is. Gyakran csak a levél erezetét hagyják meg. A hajtások elfogyasztása a növény egyes részeinek kiszáradását okozhatja, és a fertőzést csak ekkor veszik észre a tulajdonosok. Nyomra vezethet még a pókhálószerű fészek és a leveleken látható, sötét színű ürülék.

A hernyók tavaszi összegyűjtése

Évente két-három nemzedék fejlődik a puszpángmolyokból. Ősszel az imágók a buxusba rakják le petéiket, amelyek a növények belsejébe rejtve élik túl a telet. Amint tavasszal elkezd emelkedni a hőmérséklet, a kikelő hernyók elkezdik felzabálni a növény leveleit. Ennek ideje körülbelül április második felére esik. Ekkor kell a puszpángtulajdonosoknak gondosan átvizsgálniuk növényeket és összegyűjteniük a hernyókat. Az időjárástól függően a második nemzedék július környékén, a harmadik pedig szeptemberben kel ki.

A cserje visszametszése és tisztítása

Ha a növény már súlyosan fertőzött, és egyes részei kezdenek elszáradni, egy erős metszés segíthet, mivel a puszpáng képes újra kihajtani. Érdemes a levágott ágakat szemeteszsákba gondosan becsomagolni és úgy zöldhulladéknak kitenni. Nagynyomású mosóval a puszpáng belseje is megtisztítható. Ekkor fontos, hogy a növény alá terítsen valamit, amivel a lehullott hernyókat fel tudja fogni. (Ezután hermetikusan zárja őket zacskóba, szórjon rájuk néhány átkot és úgy távolítsa el.)

Szárnyas segítség

A madarak szívesen fogyasztják ezeket a kártevőket. Legyen ezért a kertben, a puszpáng közelében itató, etető, törekedjünk a madárbarát kert kialakítására. Tollas barátaink meghálálják a gondoskodást, és megszabadítanak a puszpángmolylárvák jelentős részétől.

Biológiai készítmények

A puszpángmolyfertőzés megállítása érdekében biológiai növényvédő készítmények is rendelkezésre állnak. A Bacillus thuringiensis hatóanyag széles körben elterjedt. Ez egy baktérium, amely a hernyók bélrendszerébe jutva azok halálát okozza. A neem olajat tartalmazó készítmények szintén hasznosak a növényekre permetezve, mivel méregként hatnak a hernyókra.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

Spanyol csupaszcsiga, fakitermelő gép, mák és sztívia - Ezek érdekelték a magyar gazdákat 2018-ban

2018. december 30. 06:43

Gazdálkodó olvasóink előszeretettel tudtak meg többet a torma, a mák, a bodza vagy a sztíva termesztéséről, a selyemfényű puszpángmoly vagy egyszikű gyomok elleni védekezésről.

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

2018. június 17. 14:18

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.

Mit ronthattunk el, ha nem sikerült jól a védekezés a puszpángmoly ellen?

2023. szeptember 4. 12:40

Annak ellenére, hogy többször is permeteztem a puszpángot a lombot rágó hernyók ellen, nem sikerült teljesen kiirtanom. Mit ronthattam el?

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.