Növényvédelem

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

Agrofórum Online

Mindannyian ismerjük a poloskákat, hiszen évről évre megszállnak minket, és hiába harcolunk ellenük, újra megjelennek. Ráadásul nemcsak a kertet, de a házat is beveszik, és igyekeznek télen az otthonainkban megtelepedni. Mit lehet tenni ellenük, mivel lehet megszabadulni tőlük?

A büdösbogárnak is nevezett poloska csapatostul szeret megtelepedni a kertekben és a házakban. Ha lecsapjuk, népies nevéhez hűen orrfacsaró bűzt áraszt. Éjjel repked, zajosan, mint a cserebogarak, és sok kárt okoz a kertben.

Keletről érkezett

Az ázsiai márványpoloska (Halyomorpha halys) Kínában, Japánban és Koreában őshonos, és a történészek szerint az egzotikus zöldségeket és gyümölcsöket szállító kereskedőhajókkal érkezett 1998-ban az Egyesült Államokba, majd 2010-ben Európába.

Mivel mindenhol kedvező körülményekre lelt, hamar elszaporodott, így ma már több mint negyven államban és Európa-szerte megtalálható. A poloska kellemetlen kártevőknek számít, amely rendkívüli pusztítást képes végezni a gyümölcsösökben és a zöldséges ágyásokban.

Miért szállják meg a házat?

Különösen a nyár végén, ősz elején jellemző, hogy a poloskák a házakba is beköltöznek. Hogy miért? Mert olyan kellemes, kényelmes, biztonságos menedéket keresnek maguknak, ahol áttelelhetnek, ennél pedig mi sem lehet komfortosabb, mint az ember háza. A lakásban nem okoznak károkat, legfeljebb ribilliót, mert a gyerekek félnek, a nők pedig általában undorodnak tőlük, és a hangos cikázó repkedésüktől, kiváltképp éjjel.

Egyre többre kell számítani

A legújabb kutatások szerint a klímaváltozással tovább nő az elterjedési területük, így a jövőben még nagyobb invázióra számíthatunk. Ennek minimalizálása érdekében zárja be az ablakokat és ajtókat vagy használjon szúnyoghálót, és mielőbb távolítsa el a lakásba jutott poloskákat. A porszívó megfelelő eszköz lehet, így nem kenődnek össze a falak és nem lesz büdös a házban.

Hogyan károsítják a poloskák a növényeket?

A poloskák a táplálkozásuk révén okoznak kárt a növényekben, mivel a növényi nedveket szívogatják – ez például az érett paradicsomokon nagyon jól megfigyelhető. A piros gyümölcshéjon apró sárga foltokként jelentkeznek a poloskanyomok, amitől jelentősen csökken a gyümölcs esztétikai és beltartalmi értéke. De a poloskák nemcsak a paradicsomot kedvelik, valójában megtámadnak mindent, ami számunkra is ízletes. Alma, cseresznye, málna, őszibarack, nektarin, paradicsom, kukorica, szőlő, bab és még sok termés eshet áldozatul – ezek aztán egytől egyig eladhatatlanná válnak.

Hatalmas távokat tesznek meg

Meghökkentő módon a poloskák egy nap alatt akár 113 kilométert is képesek repülni. A zord telek alatt elrejtőznek, túlélik a hideget és tavasszal előbújnak az erdősebb területekről és az (elhagyatottabb) épületekből. Megérkezésüket és újabb inváziójukat nem igazán lehet megakadályozni – ez általában májusban vagy júniusban kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan meleg marad.

Ejtsük csapdába őket!

Az érkezésüket talán a legjobban ragacsos rovarfogó szalagokkal lehet tompítani, illetve érdemes ellenőrizni a növények leveleinek alját, a poloskák után kutatva. Lehet kapni feromonokkal működő gyári poloskacsapdákat is, ezeket is érdemes bevetni. A sorköztakarók is segíthetnek az ellenük való védekezésben, hisz így a kártevők nem tudnak a növényekre szállni és petéket rakni rájuk.

A háztól nehéz távol tartani őket, ezért legjobb védekezés az, ha zárva tartjuk a nyílászárókat, vagy ha ezt nem érezzük komfortosnak, akkor célszerű az ablakokon és ajtókon szúnyoghálót használni. A résekre, hiányos tömítésekre is ügyelni kell, ezeket célszerű mihamarabb megjavítani, mert a poloskák előszeretettel másznak be rajtuk keresztül a házba.

Alapszabály, hogy amint egy poloskát találunk, el kell távolítanunk, mielőtt több százan jönnének utána. A poloskák szeretnek elbújni a polcok, szekrények, ágyak, azaz a kevésbé bolygatott bútorok mögött, de éjjel előjönnek a lámpafényre.

Rovarölő szert ne használjunk!

A legtöbb rovarölő szer, amely valamennyire hatásosnak bizonyulhat a poloskák ellen, sajnos elpusztítja a hasznos rovarokat is, ezért nem érdemes ezekben gondolkodnunk. Helyette inkább törekedjünk arra, hogy távol tartsuk a poloskákat.

Forrás: https://www.almanac.com/pest/stink-bugs

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Ezüstös fagyalok – támad a  fagyaltripsz

2023. december 4. 11:10

Magyarországon a fagyal az egyik kedvelt sövényként ültetett cserje. Jó térelválasztó, egyben díszítő funkciót is betölt. Nyírott állományai a parkokban, utak mentén vagy magánkertek szegélyén egyaránt megtalálhatók.

Inváziós kártevők: a négyfoltos fénybogár

2019. március 31. 05:36

A fénybogarak egyik jellegzetes határozó bélyege a bunkós végű csáp, amely segítséget nyújthat a gyors azonosításban.

Nagy repceormányos kártétele, közelebbről

2023. április 28. 08:36

A szárat károsító ormányosok a repce növényvédelmének nagy figyelmet érdemlő kártevői. E kártevők az idei évben is korán megjelentek az állományokban, a lerakott tojások nagy többsége mostanra már kikelt, máris lárvák fejlődnek és károsítanak a növényekben. Köztük a nagy repceormányos lárvái is.

A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

2022. november 6. 04:37

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?