Növényvédelem

Kérdőív a növényvédelemről – ossza meg tapasztalatait!

Agrofórum Online

Milyen szerekkel, milyen gyakran és miért védekezünk a kártevők ellen? Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel. A kutatás célja, hogy átfogó képet kapjunk a rovarölő hatóanyagok alkalmazásának gyakorlatáról és a mögötte húzódó motivációkról.

Hazánkban egyre nagyobb figyelem irányul a növényvédelem fenntarthatóbbá tételére, különösen a rovarölő hatóanyagok használata kapcsán. Ezek a szerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a mezőgazdasági termelésben és a házikertekben egyaránt – ugyanakkor alkalmazásuk módja, gyakorisága és indokoltsága sokszor viták tárgyát képezi.

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatócsoportja egy országos felmérést indított a kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők rovarölő hatóanyag használati szokásainak feltérképezésére.

A Mecenatúra projekt keretében végzett kutatás célja, hogy jobban megértsük, milyen tényezők befolyásolják a rovarölő szerek alkalmazását, illetve milyen motivációk húzódnak meg az egyes döntések mögött.

A kutatócsoport egy rövid, online kitölthető kérdőívet állított össze, mely néhány perc alatt teljesíthető, és anonim módon járul hozzá a hazai gyakorlatok tudományos értékeléséhez. A válaszok révén pontosabb képet kaphatunk arról, milyen információk hiányoznak a gazdálkodók számára, és hol lenne szükség szemléletformáló támogatásra vagy oktatásra.

A felmérés minden magyarországi kiskert-tulajdonos, őstermelő és mezőgazdasági vállalkozó részvételére számít – legyen szó akár hobbi kertészkedésről, akár nagyobb területen folyó növénytermesztésről.

A kérdőív az alábbi linken érhető el:
👉 https://forms.gle/FCim4ZcxmQPpEqXD8

A kutatásban való részvétellel Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövő növényvédelme tudatosabb, biztonságosabb és fenntarthatóbb legyen!

(Forrás: HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont.)

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása

2019. április 29. 14:33

Magyarországon tavaly 1100 féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, ezek 36 százaléka gyomirtó, 29 százaléka gombaölő, 12 százaléka rovarölő, 19 százaléka pedig az egyéb szer kategóriába tartozott.

Többrétű védelem a gabonában

2018. június 28. 07:20

Magyarországon a gabonatermesztésben hosszú távú sikert a minőségre törekvő intenzívebb technológia alkalmazásával tudunk elérni.

Ismét támad a bogáncslepke szójában

2020. január 30. 16:32

A bogáncslepke kártételének megelőzése, csökkentése érdekében legfontosabb a kártevő korai felismerése.

Signal 300 ES: rovarölőszeres csávázás „újragondolva”

2019. március 27. 08:14

Az Európai Unió az elmúlt évben szigorúan korlátozta a neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szerek felhasználását. Ez számos, a mezőgazdasági termelés számára fontos következménnyel jár.