Növényvédelem

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

Agrofórum Online

Van olyan helyzet, amikor nincs más megoldás, mint a gyomirtó szerek igénybevétele. De előbb feltétlenül szükséges tájékozódni róluk, és a gyártó utasításait is alaposan átolvasni.

A gyomirtók nagy kárt tehetnek a növényekben, ha nem a megfelelő szert használják vagy helytelenül alkalmazzák, és az elkövetett hibát utólag már lehetetlen orvosolni. Esetenként szándékosság vagy gyomirtó szerrel szennyezett zöldhulladék, illetve komposzt idézi elő a kárt.

Tünetek

Kontakt gyomirtók: A kontakt (nem felszívódó, ott hat, ahol a növényre kerül) gyomirtókkal permetezett növényeken általában perzseléshez hasonló tünetek vagy barna foltok jelennek meg ott, ahol a permetcseppek a leveleket érik. A hagyma lombja sárgává válhat, a hagymák/gumók akár évekig gyengébben fejlődnek.

Hormonális gyomirtók: A hormontartalmú vagy növekedést szabályozó szerek a fűfélékre általában nem veszélyesek, de károsíthatják a széles levelű növényeket. A tünetek nagyon jellegzetesek:

  • Elkeskenyedő vagy csésze alakú levelek, párhuzamos erekkel
  • Csavarodott vagy torz levélnyél
  • Gyökérképződési zavarok
  • Megduzzadt szárak, szemölcsszerű képződmények a káposztafélékben és más növényekben
  • Szilva alakú, torz formájú paradicsom, amely belül üreges

A rózsafélék, a paradicsom, a burgonya, a káposztafélék és a szőlő különösen érzékenyek az ilyen típusú gyomirtókra.

Klopiralid és a levágott fű komposztálása: A klopiralid hatóanyagot tartalmazó gyomirtó szerek is hormonhatású tüneteket okoznak. Ezeket különös óvatossággal kell használni, mivel a levelekre és szárakra tapadnak, és a fűnyírást követően a levágott füvön is ott maradnak, így az komposztálásra alkalmatlan.

A gyomirtást követően vagy nagyon gyakran, fűgyűjtő nélkül kell füvet vágni a gyártó által meghatározott ideig, vagy mulcsozó fűnyírót kell használni. Mindkét esetben a fű a gyepen marad. Ha ez nem lehetséges, javasolt a levágott fű külön komposztálása, majd később a komposztált anyag visszajuttatása a gyepre. Ezt a gyártó által megadott ideig szükséges végezni, általában 9 hónapig. A levágott fű a zöldhulladékba sem kerülhet, mert az újrahasznosítás során is gondokat okozhat.

Felszívódó, totális gyomirtó szerek: a felszívódó gyomirtó szereket a fák és cserjék is képesek felszívni, így minden növényre hatnak. A tünetek lassan alakulnak ki. Ilyen hatóanyag a sokat emlegetett glifozát, amely a növekedéshez szükséges fehérjeszintézist blokkolja.

Mitől alakulnak ki a károk?

A gyomirtók által okozott károk többféle módon keletkezhetnek:

  • Elsodródás: amikor a permetet szeles vagy meleg, napos időben alkalmazzák
  • Nem megfelelően kiöblített permetező vagy szennyezett öntözőkanna használata
  • A gyomirtó szer kimosódása a szomszédos ágyásokba
  • A gyomirtó szereket az alsóbb talajrétegekből szívják fel a gyökerek. Ez akkor fordulhat elő, ha az előírt kijuttatási mennyiséget túllépték, vagy laza, homokos a talaj, és a gyomirtó a vártnál mélyebbre hatolt
  • Nemrégiben kezelt fűnyesedékkel vagy komposzttal végzett mulcsozás során
  • Tudatos károkozással
  • Tartós hatású hormonális gyomirtókkal szennyezett komposztált zöldhulladék vagy trágya használatával

Egyes növények érzékenyebbek a gyomirtók által okozott károkra, mint mások. A paradicsom és a burgonya nagyon érzékeny a hormonhatású gyomirtókra. A rózsa és a málna júliustól különösen érzékeny a glifozátra.

Megelőzés és kezelés

A legtutibb megelőzés a gyomirtó szerek elkerülése. Általában a mechanikus módszerek elegendőek a kertben a gyomok eltávolítására. Ha mégis szükség van gyomirtókra, akkor a lehető legkevesebbet, célzottan és az előírások szerint kell ezeket a szereket használni.

  • Csak a címkén leírt módon használjon gyomirtót!
  • Használat után alaposan mossa el a permetezőberendezést vagy öntözőkannát, és az öblítővizet a kezelt területre vagy műveletlen talajra öntse!
  • Használjon külön permetezőt a gyomirtókhoz, rovarirtókhoz és gombaölőkhöz!
  • Ne használja fel a gyomirtás utáni fűnyíráskor keletkező fűnyesedéket, hanem hagyja helyben!
  • A tartós hatású gyomirtóval kezelt levágott fű ne kerüljön a zöldhulladékgyűjtőbe se, mert ezzel mások növényei kerülhetnek veszélybe!
  • Minden szert csak ott használjon, ahol a gyártó javasolja!
  • Ha gyepet vagy talajt kezelt, ne sétáljon át a kezelt területen, mert a gyomirtót a kert más részeire juttathatja!
  • Ha gyomirtót használ a már visszahúzódott hagymák körül, ügyeljen arra, hogy ne kerüljön a hagyma csúcsi részébe, mert így is okozhat kárt!
  • Legyen óvatos, ha gyomirtót használ olyan növények vagy gyümölcsök körül, amelyek sarjhajtásokat hoznak, különösen a málna esetében!
  • Permetezéskor védje a közeli növényeket például műanyag fóliával! Ezt akkor lehet eltávolítani, amikor a permetlé már megszáradt a lombozaton.
  • Csak szélcsendes időben permetezzen, hogy csökkentse az elsodródás veszélyét!
  • A gyep kezelésekor az sodródás csökkentése érdekében permetező helyett jobb, ha öntözőkannát használ csepegtetőrúddal vagy kis lyukú rózsával.

Ha kár keletkezik

  • Vágja le a rendellenes hajtásokat vagy azokat, amelyek barnák, elszáradtak! Így is eltarthat egy ideig, amíg az érintett növények elkezdenek egészséges hajtásokat hozni.
  • A növényeket műtrágyázza és mulcsozza!
  • A kontakt gyomirtóval kezelt évelőket csak visszaveti a kezelés, és helyrejönnek. A glifozáttal kezeltek is túlélhetik a kezelést, de gyökérkárosodás előfordulhat. Ha a növényt mégis cserélni kell, csak akkor ültessük újra, amikor a szermaradványok lebomlásához szükséges idő eltelt (lásd a gyomirtó címkéjét)!
  • A hormonális gyomirtóval kezelt bab, sárgarépa, saláta, borsó és paradicsom továbbra is fogyasztható. A káposztafélék általában elpusztulnak.

Ha szándékos károkozás gyanúja merül fel, a károkról érdemes fényképeket készíteni, bizonyítékként.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Feszes technológiával kimagasló hozamok - a szélsőségek ellenére is (Videóval!)

2019. június 24. 07:24

A KITE Zrt. a nyár végi és az őszi vetésű kultúrákban nagy termést garantáló korszerű talajművelési és vetési technológiákat dolgozott ki az elmúlt években, és ehhez az agrotechnikához a legjobban illeszkedő hibrideket ajánlja.

Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

2019. július 25. 05:36

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?

Beszéljünk a gabona árvakelésről!

2023. október 16. 10:10

Vegyes képet mutatnak az idei évben a repcevetések. Attól függően, hogy a táblák mikor kapták meg a csapadékot, némelyeken már szép állomány növekedik, másokon még csak kelőfélben van a repce. Egy dolog azonban mindegyikre igaz, ha gabona után került a vetésforgóban a repce, megjelent a gabona árvakelés.