Növényvédelem
Növényvédelem

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

Agrofórum Online

Már 2023 második fele sok csapadékot hozott, aminek az aszályos évek után örültünk, viszont a nedvesség a csigáknak is örömhírt és jó szaporodási feltételeket jelent. 2024 első fele pedig hasonlóan folytatódott.

Bár a nyár közepétől már inkább a hőségtől és aszálytól szenvedtünk, még nem lehet tudni, milyen lesz csigaszempontból az ősz. A fiatal repce különösen érzékeny a falánk csigák károsítására.

Ahogy a többi kártevőt, a csigák jelenlétét is monitorozni kell

A csigák száma a helyi körülményektől függően változik, így nem lehet előre megmondani, mi várható az adott évben. Hogy a kelő növények védelmére időben felkészülhessünk, már a nyár végétől érdemes figyelemmel kísérni a helyi csigaállományt. Ehhez megfelelő körülményeket és csalétket kell biztosítani számukra. A megfigyeléshez

  • helyezzen el csalétket a szántóföldön, legalább egyenként kb. 5 négyzetméteres helyen;
  • vagy biztosítson mesterséges búvóhelyeket, például ponyvák, silófólia, deszkák vagy nedves jutazsákok alatt.

A meztelencsigák esetében nincs pontos védekezési küszöbérték. Minél fiatalabb a növény, annál nagyobb károkat tudnak okozni, 2-4 leveles korban egy-egy állat megfigyelése esetén is érdemes védekezni.

Egyes helyeken, mint Németország vagy Franciaország, már országos monitorozó rendszer létezik a csigák terjedésének nyomon követésére, ami szintén nagy segítséget jelent, hogy a várható helyzetre felkészüljenek a gazdák.

Milyen hatóanyagokkal lehet védekezni?

A csigapellet kétféle hatóanyagot tartalmazhat, az egyik a metaldehid, amely kiszárítja a csigákat a másik pedig a vas-foszfát, amely egyes országokban biotermesztésben is engedélyezett. Ezenkívül próbálkoznak illóolajokat tartalmazó granulátumokkal is. A biopelletek gyakran tartalmaznak növényi kivonatokat, amelyek természetes repellensként tartják távol a csigákat.

A legtöbb szer olyan vonzó anyagokat is tartalmaz, amelyeket a csigák szívesen fogyasztanak. A nedves csigapellet általában drágább, de tartósabb is, mint a szárazon préselt csigaölő szerek, mivel ez utóbbiak eső esetén hajlamos feldagadni.

A meszezés is jó hatékonyságú megoldás lehet, mert szintén kiszárítja a csigákat, de ha nagyon sok van belőlük, nem lesz kielégítő a hatása.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

A sárguló, klorózisos levelek nyomában: okok és tünetek

2024. augusztus 23. 09:40

A klorózisnak, vagyis levélsárgulásnak számos oka lehet. Lehet természetes folyamat, de utalhat káros hatásokra, betegségekre, tápanyaghiányra is.

Hogyan tartsuk a kertet egészségesen, vegyszerek nélkül?

2024. augusztus 21. 11:10

Rendszeres ellenőrzéssel, megelőző intézkedésekkel a károsítók száma elfogadható szintre szorítható vissza a kertben, vegyszermentesen.

Repce gyomirtás biztonságosan

2021. augusztus 25. 04:50

A repce termesztés egyik legfontosabb alapköve a sikeres gyomirtás elvégzése, hiszen alapvető fontosságú, hogy a repce növényünkkel együtt csírázó és azonos talajmélységből vizet, valamint tápanyagokat felvevő gyomok jelentette konkurenciát minél előbb megszüntessük.

Mi okozza a paradicsomnövények felső részének elhalását?

2022. június 29. 04:36

Már terméseket nevelő egyes paradicsomnövényeim felső része elhalt, az érés előtt álló paradicsomok héján besüppedések, szabálytalan foltok láthatók, ezek zölden lehullottak. Elővigyázatosságból a beteg növényeket eltávolítottam. Félek, hogy tovább terjed a fertőzés. Gyógyítható, mit tehetek?

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Melyik gyomirtó szer nyújt tartós védelmet a kukoricánál?

2023. február 10. 04:36

Olyan gyomirtót keresek kukoricára, ami tartós védelmet nyújt egész évre. Én Laudist használtam eddig, de nem az igazi. Nagy táblákban látni, hogy lefújják a kikelt gyomot és utána sem nő vissza semmi.