15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem

„Ne menj a növények közé, mert lisztharmatos leszel”

Agrofórum Online

– Már nagyon rég nem láttam ilyet – mondta az egyik szakember. Április végén egy termesztőkből álló csoport lépett be egy olyan részlegbe, ahol uborkakísérlet folyt, amely során a növények telis-tele voltak lisztharmattal. A kutatók azonban sikeresen helytálltak: a bevizsgált növényvédő szerek ugyanis szépen megmutathatták a hatásukat, így hol sokkal durvábban, hol sokkal kevésbé lett fehér a termés.

A naaldwijki World Horti Centerben két napon át tartott a Zöldségtermesztési és Növényvédelmi Napok című rendezvény. A Royal Brinkman csütörtökön délelőtt a tanácsadó szakembereket, délután és este pedig a termesztőket kalauzolt el a Vertify által kiállított kísérleti részlegbe. Ott, a hagyományoknak megfelelően, a gyártók is jelen voltak, hogy magyarázatokkal lássák el a vendégeket, és válaszoljanak a helyszínen feltett kérdésekre és észrevételekre.

Kérdések és észrevételek pedig akadtak bőven, különösen most, hogy a termékkínálat egyre kisebb, miközben folyamatosan új vírusok és kártevők jelennek meg.

A 2020-ig terjedő években, amikor az Uniós növényvédelmi program kidolgozására került sor, ezek még nem voltak jelen

– jegyezte meg egy termelő nagyon is jogosan.

Szerencsére ma már léteznek olyan új technológiák és eszközök is, amelyek segíthetnek a termelőknek összeilleszteni a puzzle darabjait. A csütörtök délután megrendezett plenáris ülésen, ill. a workshopok során a Royal Brinkman szakemberei is kitértek ezekre.

Adatok és drónok

A plenáris ülést Henk van Daalen nyitotta meg. 2030-ig tekintett előre, és felvázolta az előírt célok elérésének négy fontos építőelemét, a „gazdasági perspektíva” fenntartása mellett. Nem elhanyagolhatóak ezek a szempontok, mutatott rá Henk, ami a hallgatóság részéről helyeslő bólogatásokat váltott ki. Mindezzel a politikai döntéshozók is tisztában vannak, aminek legfőbb bizonyítéka az, hogy a szóban forgó célok a kormányzati tervekbe is bekerültek.

Henk a lehetőségek megvitatásakor többek között a megelőzés és a növényvédelem módszereire is kitért. Például a természetes ellenség mechanikai bevetése segít a termelőknek a kártevőkkel való küzdelemben, emellett pedig az üvegházakból is lehet adatokat nyerni a különböző rendszerek segítségével, amelyek alapján aztán reagálni lehet. A jövőben valószínűleg drónokat is használnak ehhez a módszerhez. A Royal Brinkman a TU Delft-tel közösen megtette a szükséges intézkedéseket ebbe az irányba, a végcél a precíziós permetezés és a természetes ellenségek még pontosabb bevetése drónok segítségével.

Importproblémák

A Zöldségtermesztési és Növényvédelmi Napok plenáris szekciójának egyik fő attrakciója Jeroen Sanders (Vertify) előadása volt. A Gubacsatkaféléket a külföldi kártevők „importált rovarok” sorába illesztette – ezek közé tartoznak a poloskák, a tripszek és a levéltetvek is.

Ezután a Vertify által végzett tanulmányokról beszélt, többek között a biostimulánsokról. Végtére is, ezek pontosan mire szolgálnak? Ennek demonstrálása nem olyan egyszerű. A kutatóknak több bizonyítékra van szükségük, mint egy fotó, amelyen „egy nagyon magas növény és egy sokkal kisebb növény látható” – mutatott rá Jeroen. Ők ugyanis azt vizsgálták, hogy a biostimulátorok hogyan segíthetnek a növényeknek például hideg-stressz esetén.

Higiénia, rezisztens fajtákkal is

A Royal Brinkman munkatársa, Dirk Timmers a megelőzés fontosságát hangsúlyozta. E célból született meg a HortiHygienz, amely 2019 óta létezik. Nem sokkal ezután bukkant fel a paradicsom barna termésráncosodást okozó vírus (ToBRFV), így azóta a termelők, különösen a paradicsomtermesztők, fokozottan igyekeznek mindent megtenni a vírusok és kártevők prevenciós távoltartása érdekében. Mindez más növényeknél is egyre nagyobb jelentőséggel bír, hiszen Dirk rámutatott arra is, hogy a New Dehli vírus, a CABY vírus, és tavaly a paprikában megjelenő Fusarium vírus miatt folyamatosan új problémák merülnek fel.

A rezisztens fajták segíthetnek a termelőknek a vírusok és kártevők elleni küzdelemben. Dirk azonban hangsúlyozta, hogy most, hogy az első rezisztens fajták már nagy mennyiségben vannak jelen az üvegházakban, a higiénia továbbra is rendkívül fontos feladat marad. Ha a fertőzöttségi ráhatás nagy, a vírus még egy nagyon ellenálló fajtában is áttörheti a rezisztenciát, és mutáns fajtát eredményezhet. Tehát a vírusterhelés lehető legalacsonyabb szinten tartása még mindig minden esetben a lehető legjobb megoldás.

Több bio, kevesebb szintetikus

Hogy ezt hogyan tehetik meg a termelők, azt a földszinten lévő naaldwijki demo üvegházakban mutatták be. Figyelmet fordítottak a megelőzésre, ugyanakkor a rendelkezésre álló „zöld”, biológiai vagy kémiai beavatkozási eszközökre is. Royal Brinkman arra számít, hogy a következő években további biológia alapú növényvédő szerek válnak elérhetővé, miközben a szintetikus növényvédő szerek egyre inkább eltűnnek a piacról. Az ezekbe való befektetés a gyártók számára a sok szabályozás miatt már nem is érdekes.

Az üvegházakban a termesztők találkoztak már meglévő, jól ismert eszközökkel, de újdonságokkal is. Néhány termelő például meglepődve nézte a Royal Brinkman Luc Kurris által bemutatott új kiegészítő takarmányozási eszközöket. Mint kiderült, korántsem mindenki számára volt ismerős minden lehetőség. Az AgroBio-val közösen sokat fektetnek az új termékekbe, többek között a pelletekbe.

A Nufarm és a HortiPro közös kísérletén a termelőknek megmutatták, hogyan lehet a paprika tripsz ellen védekezni. A bemutató üvegházban a paprikafélék között a termelők kérdéseket tehettek fel Tjeerd Peetersnek (Nufarm, Eric Kerklaan) és Jürgen Brokelmannak (HortiPro). Mindkét cég bemutatta, hogyan védekeznek a tripszek ellen két szer kombinációjával és az Orius segítségével. Különösen a paprika tripszek jelentenek egyre nagyobb problémát több növénykultúrában.

Vajon valóban új növényvédő szerek kerülnek még a piacra? Nos, igen, a termelők szerencséjére igen. Aron Boerefijn a Certis Belchimen mutatta be a Neudosan nevű növényvédő szert. A termelők számos növénykultúrában használhatják a liszteskék, levéltetvek, pókatkák és tripszek ellen, de a termék a lisztharmat, a pajzstetvek és a kabócák ellen is hat.

A nemzetközileg már komoly tapasztalatokat szerzett növényvédő szer jövőre már bogyós gyümölcsökhöz is kapható lesz. Emellett a SKAL engedélyeztetése is folyamatban van. Ez még az idei év során várható. Egy másik, valamivel kevésbé új szer, amiről Aron szintén mesélt, az Azatin. Ez a készítmény 2022 végén kapta meg a szántóföldi zöldségfélékre vonatkozó engedélyt, csakhogy a paprika nem szerepel benne. Az egyik termelő kérdésére a szakember közölte, hogy a közeljövőben nem várható engedély erre a növényre.

A Royal Brinkman munkatársa, Koen Bol bemutatta az Agro4all nevű segédprogramot, amely a termelőknek segítene összerakni a növényvédelmi „puzzle-t”. Az 1.0-s verzió ingyenesen áll a termelők rendelkezésére. A jelenlévő gazdálkodók szívesen használták az alkalmazást, már csak azért is, hogy ne kelljen „mindenféle rendszerbe nyolcvanezerszer ugyanazt az információt beírni”, ahogy egyikük fogalmazott. Az alkalmazás egyik praktikus tulajdonsága, hogy figyelembe veszi a termelő által engedélyezett összes felhasználási lehetőséget. Ha ezek elfogynak, a növényvédő szer eltűnik a választási listáról.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9523029/don-t-walk-among-the-plants-you-ll-come-back-covered-in-white-mildew/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Csupaszcsigák már szántóföldön is

2018. november 23. 05:33

Az elmúlt évek során az tapasztalható, hogy csapadékos időjárási körülmények között a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt. A leggyakrabban előforduló faj biológiájáról, a csapdázásról és a szántóföldi kultúrákban engedélyezett csigaölő készítményekről olvashatnak az összeállításunkban.

Inváziós kártevők: az ázsiai lombfacincér

2019. január 26. 08:36

Az Inváziós kártevők sorozatban e hónapban az ázsiai lombfacincér és a citruscincér földrajzi elterjedésével, életmódjával és tápnövénykörével ismerkedhetnek meg. E rovarok egyelőre még nem jelentek meg hazánkban, de érkezésükre számítanunk kell.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?