Az elmúlt évek során a kávérozsda hatalmas pusztításokat végzett Latin-Amerika kávéültetvényeiben.
Az elmúlt évek során a kávérozsda hatalmas pusztításokat végzett Latin-Amerika kávéültetvényeiben. A fertőzés következtében több országban 30 %-kal csökkent a termés, kisgazdálkodók ezreinek megélhetése került veszélybe. A Michigan Egyetem kutatói egy tanulmányban arra mutattak rá, hogy a kórokozó elleni biológiai védekezésben a fertőzött levélen természetes körülmények között előforduló parazitagombák esetleg sikerrel felhasználhatók lesznek.
A kutatók Mexikó és Puerto Rico területéről rozsdával fertőzött és egészséges kávénövényekről kb. 0,4 cm átmérőjű levélkorongokat gyűjtöttek egy egyszerű kézi papírlyukasztó segítségével.
A minták vizsgálata után megállapították, hogy a kávé levelén élő gombaközösség meglepően sokszínű, több mint 300 fajt azonosítottak a levélkorongokon, melyek összfelülete nem érte el az átlagos kávélevél méretét. Ez a döbbenetes adat arra világít rá, hogy milyen kevés ismerettel rendelkezünk e leveleken zajló ökológiai folyamatokról.
A kávélevélen élő gombafajok közül 15 valószínűleg mikoparazita, melyek fejlődéséhez más gombákra van szükség. Ez lehet az alapja a kávérozsda elleni biológiai védekezés kidolgozásának.
A kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy a hagyományosan árnyékos területekre telepített ültetvények esetében a természetes ökológiai hálózatba való beavatkozás több kárral járhat, mint amennyi hasznot eredményezhet. A rozsdával fertőzött növények újonnan piacra dobott növényvédő szerrel történő kezelése például kórokozó természetes ellenségeinek pusztulását okozhatja – olvasható a www.sciencedaily.com oldalon.
Fordította: Polgárné Balogh Eszter