Növényvédelem

Parazita gombákkal a kávérozsda ellen

Agrofórum Online

Az elmúlt évek során a kávérozsda hatalmas pusztításokat végzett Latin-Amerika kávéültetvényeiben.

Az elmúlt évek során a kávérozsda hatalmas pusztításokat végzett Latin-Amerika kávéültetvényeiben. A fertőzés következtében több országban 30 %-kal csökkent a termés, kisgazdálkodók ezreinek megélhetése került veszélybe. A Michigan Egyetem kutatói egy tanulmányban arra mutattak rá, hogy a kórokozó elleni biológiai védekezésben a fertőzött levélen természetes körülmények között előforduló parazitagombák esetleg sikerrel felhasználhatók lesznek.

A kutatók Mexikó és Puerto Rico területéről rozsdával fertőzött és egészséges kávénövényekről kb. 0,4 cm átmérőjű levélkorongokat gyűjtöttek egy egyszerű kézi papírlyukasztó segítségével.

A minták vizsgálata után megállapították, hogy a kávé levelén élő gombaközösség meglepően sokszínű, több mint 300 fajt azonosítottak a levélkorongokon, melyek összfelülete nem érte el az átlagos kávélevél méretét. Ez a döbbenetes adat arra világít rá, hogy milyen kevés ismerettel rendelkezünk e leveleken zajló ökológiai folyamatokról.

A kávélevélen élő gombafajok közül 15 valószínűleg mikoparazita, melyek fejlődéséhez más gombákra van szükség. Ez lehet az alapja a kávérozsda elleni biológiai védekezés kidolgozásának.

A kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy a hagyományosan árnyékos területekre telepített ültetvények esetében a természetes ökológiai hálózatba való beavatkozás több kárral járhat, mint amennyi hasznot eredményezhet. A rozsdával fertőzött növények újonnan piacra dobott növényvédő szerrel történő kezelése például kórokozó természetes ellenségeinek pusztulását okozhatja – olvasható a www.sciencedaily.com oldalon.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: kelnek a burgonyabogár lárvák, fuzáriózis veszély a kalászosokban

2022. május 24. 11:34

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvezett, a kórokozók terjedése mérsékelt szinten maradt.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?