Növényvédelem

Ragadozócsalogató illatanyagok a fenntartható növénytermesztés szolgálatában

Agrofórum Online

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik.

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik. Míg a biológiai védekezésnek e változata a kiskertben működhet, nagyobb területek esetén nem nyújt alternatívát.

Erre a problémára keres megoldást az a tanulmány, mely vadon élő növényekben még meglévő, természetes ellenségeket csalogató illatanyagok és nektár termesztett növények állományaiban való termeléséről, illetve bejuttatásáról szól – olvasható a világhálón. A kutatók úgy látják, hogy a cél eléréséhez két út vezet. Egyfelől mesterséges úton lehet a növények közé az illatokat bejuttatni, másrészről a nemesítési programoknak arra kell törekedni, hogy a kultúrnövények is képesek legyenek ezen anyagok termelésére.

A vadon élő növényekre rendszerint az jellemző, hogy a károsító tevékenysége olyan illatanyag kibocsátását váltja ki, mely a természetes ellenségek számára vonzó hatású, az illat tehát nagyon fontos információhordozó. Mivel ezek az anyagok az emberi egészségre nem károsak, a mexikói kutatók vissza szeretnék juttatni a termesztett növényekbe azokat a géneket, melyek ezek termelődéséért felelősek. A vadon élő növényeknél az is előfordul, hogy a ragadozók számára táplálékot jelentő nektárt termelnek a leveleiken.

Az új szabályozási környezet és a változó fogyasztói igények is a fenntarthatóság kritériumainak megfelelő termelést ösztönzik, melynek egyik eleme a kultúrnövények egykori saját védekezési rendszerének visszaállítása lehet.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

„Először próbáljuk ki a Propulse-t” - Nyereményjáték

2020. április 6. 10:40

Az Agrofórum nyereményének átadásakor a család két tagjával, a fiatalabb és az idősebb generáció egy-egy képviselőjével beszélgettem.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Milyen tulajdonság a rezisztencia és a tolerancia?

2022. április 15. 06:38

Szeretném megtudni, hogy mit jelent pontosan a növények - különösen a gyümölcsfák - esetében a rezisztencia és a tolerancia. Mi a különbség a két tulajdonság között? Melyik gyümölcsökre jellemzőek?