Növényvédelem

Ragadozócsalogató illatanyagok a fenntartható növénytermesztés szolgálatában

Agrofórum Online

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik.

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik. Míg a biológiai védekezésnek e változata a kiskertben működhet, nagyobb területek esetén nem nyújt alternatívát.

Erre a problémára keres megoldást az a tanulmány, mely vadon élő növényekben még meglévő, természetes ellenségeket csalogató illatanyagok és nektár termesztett növények állományaiban való termeléséről, illetve bejuttatásáról szól – olvasható a világhálón. A kutatók úgy látják, hogy a cél eléréséhez két út vezet. Egyfelől mesterséges úton lehet a növények közé az illatokat bejuttatni, másrészről a nemesítési programoknak arra kell törekedni, hogy a kultúrnövények is képesek legyenek ezen anyagok termelésére.

A vadon élő növényekre rendszerint az jellemző, hogy a károsító tevékenysége olyan illatanyag kibocsátását váltja ki, mely a természetes ellenségek számára vonzó hatású, az illat tehát nagyon fontos információhordozó. Mivel ezek az anyagok az emberi egészségre nem károsak, a mexikói kutatók vissza szeretnék juttatni a termesztett növényekbe azokat a géneket, melyek ezek termelődéséért felelősek. A vadon élő növényeknél az is előfordul, hogy a ragadozók számára táplálékot jelentő nektárt termelnek a leveleiken.

Az új szabályozási környezet és a változó fogyasztói igények is a fenntarthatóság kritériumainak megfelelő termelést ösztönzik, melynek egyik eleme a kultúrnövények egykori saját védekezési rendszerének visszaállítása lehet.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

Hyvido™ – a stabil és kiszámítható termés biztosítéka 2023-ban

2023. június 1. 06:34

Ki ne szeretné, hogy a termesztése során a maximumot hozza ki választott fajtájából, hibridjéből, bármilyen körülmények között?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: helyezzük ki a fogólapokat, ügyeljünk a mezei pockokra!

2022. augusztus 23. 10:26

Az Alföldön és a Mezőföldön a kukorica jelentős területeit lesilózták, illetve van, amit learattak. Az előbbi területeken megkezdődött a napraforgó betakarítása is, deszikkálás nélkül is arathatók a területek.

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.