Növényvédelem
Növényvédelem

Rémtörténetek keringenek idehaza a túlszaporodott mezei pockokról

Rémtörténetek keringenek idehaza a túlszaporodott mezei pockokról

Agrofórum Online

Kilenc éve volt utoljára ilyen jelentős mezei pocok invázió Magyarországon, mint most. Miközben a rókák és a ragadozó halak már „undorodnak” a rágcsálóktól, a gazdák egyelőre attól tartanak, hogy a jövő évi búzatermés akár ötöde is odaveszhet – már most.

Jelentős mértékben felszaporodtak idén a mezei pockok, a szántóföldek nagy károkozásra képes kártevői. Különösen Magyarország déli megyéiben, Tolnától Békésig bosszankodhatnak miattuk a gazdák, de ellenszerük nemigen van.

A rágcsálók számára már az elmúlt ősz és tél is kedvezően alakult, hiszen a kevés csapadék és a viszonylag enyhe idő nem ritkította meg az állományukat. Tavasztól már érzékelhető volt a felszaporodásuk, és a nyár is kedvezett számukra.

Ma már ott tartunk, hogy a Tolna Vármegyei Kormányhivatal egy felhívást is kiadott, amely szerint minden mezőgazdasági termelőnek, földtulajdonosnak, földkezelőnek, víztársulatnak, erdőbirtokosnak és egyéb földhasználónak kettőzött erővel kell küzdenie a mezei pockok ellen.

„A mezei pocok járatai jól felderíthetők mind szántóföldön, mind ruderális területeken. A csalétkes védekezések jó eredményt adnak”

– olvasható a hivatal honlapján. Véleményük szerint a kártevők ellen agrotechnikai eszközökkel is lehet védekezni, például forgatásos talajműveléssel, szántással. De fel kell készülni arra, hogy belátható időszakon belül előtérbe fog kerülni a forgatás nélküli talajművelés, ami nem fogja megkönnyíteni a mezei pocok populációk kordában tartását.

A 24.hu egészen apokaliptikus képet fest a rágcsálók kártételéről, kiemelve, hogy 9 éve láthattak legutóbb ehhez hasonló „pocoközönt” a gazdák. Ez nem véletlen, szakemberek szerint ugyanis 3 évente alakulhat ki egy-egy nagyobb mértékű felszaporodás, akkor a nőstények február második felétől novemberig 5-6 alkalommal is fialnak, fialásonként akár 8 egyedet is világra hozva.

„Egész lucernatáblákat tüntettek el a kis állatok, több száz hektáron kellett kitárcsázni az őszi káposztarepcét, sőt sokan nem is merik elkezdeni az őszi gabonavetést, mert úgyis »kivégeznék« a rágcsálók. Hatásos szer és védekezési mód lenne ugyan, ám a hatóság eddig nem adta meg a szükséges külön engedélyt, e nélkül pedig nem alkalmazható. Dél-Magyarországon attól tartanak, hogy odalesz a búzatermés 20 százaléka”

– olvasható a 24.hu mostani jelentése. Rémtörténetekre emlékeztető kommentárokat is idéz a cikkük, például arról, hogy a harcsák nem harapnak a csalira, mert degeszre tömik magukat pocokkal. Az egyik halnak három termetes rágcsáló pottyant ki a szájából egy horgász beszámolója szerint.

Az állatok a túlzott elszaporodás miatt úsznak át a folyókon, új életteret keresve, így kerülnek a ragadozó halak látókörébe. Vadászok pedig azt mesélik, hogy a rókák is tele vannak már, a mezőkön gyakori látvány a megfojtott, de „kiköpött” rágcsáló.

(Fotó: freenatureimages.eu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Védekezés a konyhakerti károsítók ellen

2024. július 21. 10:10

Az ÖMKi Facebook-oldalán ad tanácsokat azoknak, akik zöldségeket termesztenek, és „szelíd” biomódszerekkel szeretnék távol tartani a károsítókat.

Idén is az innovatív megközelítésekre összpontosít a Corteva

2024. július 17. 15:40

A 2024-es, Corteva Agriscience globális mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat által szervezett nyári Portfólió Farm bemutatósorozat során a vállalati portfóliójának újdonságait tárták az érdeklődők elé. A Szarvason, Dombóváron és Debrecenben megszervezett eseményen közel 400 gazdálkodó vett részt.

Szódabikarbónával a károsítók ellen

2024. július 7. 08:10

A szódabikarbóna szinte minden háztartásban ott lapul a szekrényben. Próbálta már növényvédő szerként használni?

Permetezés a biogazdaságban: amikor a szükség törvényt bont

2024. július 5. 13:10

Vannak növényvédő szerek, melyek biotermesztésben is engedélyezettek. Ezt használta ki egy német gazda, amikor a burgonyáját megvédte a fertőzéstől.

A kertben is károsít a mezei pocok?

2019. március 8. 04:48

Sz. László kérdése: Egyre több lyukat vélek felfedezni a kertemben. Előfordulhat, hogy a kiskertekben is károsít a mezei pocok?

Utolsó esély - a mezei pocok elleni tavaszi védekezésre

2021. március 23. 12:51

Az idei tél és tavasz meglehetősen kedvezően alakult a szántóföldek növényállományát veszélyeztető mezei rágcsálók számára. Pedig az ősz végi és a téli hónapok egészen február végéig elméletileg apasztaniuk kellett volna ezen kártékony rágcsálók egyedszámát. A folyamatosan nedves, párás környezet ellenére járványos betegségek a rágcsálók állományában most (sem) léptek fel, így március hónapra a mezei rágcsálók populációja meglehetősen magas szintet ért el.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.

Csak szükséghelyzeti engedéllyel lehet alkalmazni a rágcsálóírtót

2020. november 10. 06:34

A tarlóhántás elmaradása, a területek ugaron hagyása, illetve a nem megfelelő talajművelés kedvező hatással van a mezei pocok felszaporodására, ezért nagyon fontos a megfelelő talajmunkák elvégzése.