Növényvédelem
Növényvédelem

Rémtörténetek keringenek idehaza a túlszaporodott mezei pockokról

Rémtörténetek keringenek idehaza a túlszaporodott mezei pockokról

Agrofórum Online

Kilenc éve volt utoljára ilyen jelentős mezei pocok invázió Magyarországon, mint most. Miközben a rókák és a ragadozó halak már „undorodnak” a rágcsálóktól, a gazdák egyelőre attól tartanak, hogy a jövő évi búzatermés akár ötöde is odaveszhet – már most.

Jelentős mértékben felszaporodtak idén a mezei pockok, a szántóföldek nagy károkozásra képes kártevői. Különösen Magyarország déli megyéiben, Tolnától Békésig bosszankodhatnak miattuk a gazdák, de ellenszerük nemigen van.

A rágcsálók számára már az elmúlt ősz és tél is kedvezően alakult, hiszen a kevés csapadék és a viszonylag enyhe idő nem ritkította meg az állományukat. Tavasztól már érzékelhető volt a felszaporodásuk, és a nyár is kedvezett számukra.

Ma már ott tartunk, hogy a Tolna Vármegyei Kormányhivatal egy felhívást is kiadott, amely szerint minden mezőgazdasági termelőnek, földtulajdonosnak, földkezelőnek, víztársulatnak, erdőbirtokosnak és egyéb földhasználónak kettőzött erővel kell küzdenie a mezei pockok ellen.

„A mezei pocok járatai jól felderíthetők mind szántóföldön, mind ruderális területeken. A csalétkes védekezések jó eredményt adnak”

– olvasható a hivatal honlapján. Véleményük szerint a kártevők ellen agrotechnikai eszközökkel is lehet védekezni, például forgatásos talajműveléssel, szántással. De fel kell készülni arra, hogy belátható időszakon belül előtérbe fog kerülni a forgatás nélküli talajművelés, ami nem fogja megkönnyíteni a mezei pocok populációk kordában tartását.

A 24.hu egészen apokaliptikus képet fest a rágcsálók kártételéről, kiemelve, hogy 9 éve láthattak legutóbb ehhez hasonló „pocoközönt” a gazdák. Ez nem véletlen, szakemberek szerint ugyanis 3 évente alakulhat ki egy-egy nagyobb mértékű felszaporodás, akkor a nőstények február második felétől novemberig 5-6 alkalommal is fialnak, fialásonként akár 8 egyedet is világra hozva.

„Egész lucernatáblákat tüntettek el a kis állatok, több száz hektáron kellett kitárcsázni az őszi káposztarepcét, sőt sokan nem is merik elkezdeni az őszi gabonavetést, mert úgyis »kivégeznék« a rágcsálók. Hatásos szer és védekezési mód lenne ugyan, ám a hatóság eddig nem adta meg a szükséges külön engedélyt, e nélkül pedig nem alkalmazható. Dél-Magyarországon attól tartanak, hogy odalesz a búzatermés 20 százaléka”

– olvasható a 24.hu mostani jelentése. Rémtörténetekre emlékeztető kommentárokat is idéz a cikkük, például arról, hogy a harcsák nem harapnak a csalira, mert degeszre tömik magukat pocokkal. Az egyik halnak három termetes rágcsáló pottyant ki a szájából egy horgász beszámolója szerint.

Az állatok a túlzott elszaporodás miatt úsznak át a folyókon, új életteret keresve, így kerülnek a ragadozó halak látókörébe. Vadászok pedig azt mesélik, hogy a rókák is tele vannak már, a mezőkön gyakori látvány a megfojtott, de „kiköpött” rágcsáló.

(Fotó: freenatureimages.eu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kiválthatja-e a gyomirtó glifozátot egy 260 ezer eurós gép?

2024. május 14. 09:10

Köztes növények terminálására glifozát helyett egy 260 ezer euróba kerülő, áramot termelő gyomirtó gépet próbált ki egy német gazda.

Illatanyag csalogathatja a végzetébe a tuják veszélyes kártevőjét

2024. május 9. 13:10

Vegyszer nélkül, csalogató hatású illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet magyar kutatók a tujákat pusztító kártevővel, a borókaszúval szemben.

Növényvédelmi drónpilótaképzés indul májusban

2024. május 6. 16:10

A pilóta nélküli légijármű irányítói igazolvány megszerzését követően a növényvédelmi drónpilóta tanúsítványt is megszerezhetik a jelentkezők.

Vírus pusztítja a kakaófákat, veszélyben a világ csokoládéellátása

2024. április 29. 11:10

Vírus pusztítja a kakaófákat és csökkenti a kakaótermést, veszélyeztetve a csokoládé alapanyagát. Kutatók új megoldást dolgoztak ki a leküzdésére.

Ennyit változott a repce növényvédelme három évtized alatt

2024. február 22. 12:40

Az őszi káposztarepce a napraforgóhoz hasonlóan meglehetősen nagymértékben igényli a hatékony növényvédelmet. Eltérően a többi szántóföldi növénykultúrától, a repce esetében nem a gyomirtás, hanem döntően az állati károsítók elleni védelem a felelős a kezelések számának és a növényvédelmi költségek döntő hányadáért.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Időszerű a rágcsálómentesítés

2020. február 3. 13:33

Az elmúlt időszakban, vélhetően éppen a mezei pocok elleni, nem kellően körültekintő védekezési munkákkal összefüggésben, megemelkedett a ragadozómadár-mérgezések száma.