Belgiumban egy 3,8 hektáros területen működő paradicsomtermesztő a Rhizobium rhizogenes fertőzés kirobbanásával szembesült, amelynek egyik jellemző tünete a túlzott gyökérnövekedés.
Az első tünetek már a szezon elején jelentkeztek, a fertőzés pedig mindössze öt hónap alatt érte el a csúcspontját, amikor is a növények mintegy 75%-a fertőzöttnek bizonyult. Ez 6 kg/m² termésveszteséget eredményezett.
Túlzott gyökérnövekedés
„A betegséget az Agrobacterium rhizogenes (újabb nevén: Rhizobium rhizogenes) baktérium okozza, mely a legkülönfélébb gazdanövényeket képes megfertőzni, így például a paradicsomot, a padlizsánt és az uborkát – mondta Ivan Casteels, a Roam Technology munkatársa. – Az Agrobacterium rhizogenes képes arra, hogy a DNS-ének egy részét átvigye a növényi sejtbe.
A növényi sejt azokat a géneket fogja kifejezni, amelyek ezen a DNS-darabon találhatóak, ami olyan opinok termeléséhez és kiválasztásához vezet, amelyeket a baktérium táplálékforrásként használhat fel. Mindemellett felborul a hormonális egyensúly, ami a növényi sejteket érzékenyebbé teszi az auxinokra, ami a sejt kontrollálatlan osztódását okozza, és így túlzott gyökérnövekedéshez vezet.”
A fertőzés tünete lehet, hogy a termesztő blokkok körül és a csepegtetők körül sok vékony gyökér nő, ami túlburjánzott, kiszáradó palántákat eredményez. Ez nagyobb mértékű vegetatív növényi növekedéshez, megvastagodott szárhoz, a terméskötődéssel és -képződéssel kapcsolatos problémákhoz, valamint a másodlagos fertőzés nagyobb kockázatához vezet.
Vízminták árulkodtak
Első lépésként vízmintákat vettek, amelyeket a Roam Technology segítségével elemeztek a baktériumok jelenlétének kimutatására. „A kezdeményezés célja az volt, hogy világos képet kapjunk a helyzet súlyosságáról és a vízrendszer szennyezettségéről – árulta el Ivan Casteels. – Az eredmények alapján vetésforgó protokollt vezettek be. Mindent alaposan meg kellett tisztítani és fertőtleníteni.”
A termesztő felhívta a figyelmet arra, hogy a Rhizobium rhizogenes jelenléte nemcsak terméskieséssel jár, de időrabló is, hiszen a túlburjánzott gyökereket például kézzel kell szétvágni. Az öntözőrendszer csöveit 12 órán át töltötték fel vízzel, amely a Huwa-San TR-50 elnevezésű, regisztrált biocidet tartalmazó, ajánlott koncentrációjú vizet tartalmazza.
Ezenkívül a silókat is Huwa-San TR-50-vel fertőtlenítették. Az új termesztés megkezdése előtt a termesztő a Huwa-San TR-50 megfelelő koncentrációjú vízét használta. Az új termesztési szezon kezdete után a Huwa-San TR-50 meghatározott dózisát alkalmazva töltötték fel az aljzatbetéteket vízzel. Az üvegházba egy másik szivattyút is telepítettek, hogy a Huwa-San TR-50 koncentrációját a kívánt szinten tartsák az öntözőrendszerben.
Az eredmények
„A személyre szabott tanácsadás és a Huwa-San TR-50 75%-ról mindössze öt, tüneteket mutató növényre csökkentette a fertőzés arányát. Ez nemcsak a nettó terméshozamot növelte, hanem nagyon időtakarékos eszköznek is bizonyult – hangsúlyozta Ivan Casteels. – Nemcsak a növények egészségi állapotát javította, hanem a termesztés is javult: a 75%-os fertőzési arányt mindössze 5 növényre csökkentettük a 3,8 hektáros területen!”
(Fotó: mac231/Pixabay)