12℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelem

Tekerjünk a kártevők ellen ragasztócsíkokat a fákra!

Agrofórum Online

Hogy miért? Mert ősszel támadásba lendülnek a kis téliaraszolók, mégpedig úgy, hogy a röpképtelen nőstények felmásznak a fák törzsén, majd feromonok segítségével odacsalogatják a hímeket.

A megtermékenyítés után a kártevők a rügypikkelyek mellé vagy a fák elágazásába, kéregrepedésekbe rakják le a petéiket, és ettől kezdve a fa épsége komoly veszélyben forog – kivéve, ha megelőzzük a bajt.

Ragasztócsíkokkal megakadályozhatjuk ezt a folyamatot, mivel a nőstény kis téliaraszoló lepke nem tud repülni (innen ered a neve is, hiszem csökevényes szárnyaival képtelen felemelkedni), ám a teljes siker érdekében néhány fontos szabályt be kell tartani.

Az almafa az egyik kedvence

A kis téliaraszoló lepke (Operophtera brumata) egy kevéssé feltűnő, ám annál régebbről ismert lepkefaj, amely a mezőgazdaságban rengeteg kárt okoz. Leginkább az almafákat kedveli, a fák leveleit szinte a középső erezetig lerágja, de más gyümölcsfákat és erdei fákat is letarolhat.

A hernyók a tavaszi rügyfakadás idején kelnek ki, és többek között juharfákat, gyertyánokat, hársfákat, valamint különböző gyümölcsfajokat támadnak meg – így például a cseresznyét, az almát és a szilvát. A leveleken és gyümölcsökön feltűnő sárgás-zöldes színű araszolóhernyók jelentős károkat okoznak. A frissen kikelt hernyók ugyan csak 2,5 milliméteresek, de néhány hét alatt akár 20 milliméteresre is megnőhetnek és még nagyobb pusztítást végezhetnek.

A téliaraszoló életciklusa

A hernyók a hiedelmekkel ellentétben nem a fákon, hanem a fák tövében, a földben bábozódnak be. Októberben aztán kikelnek a lepkék – barnák, fakók, nehézkesen mozognak. A fajra az ivari dimorfizmus jellemző. Míg a nőstények kicsik, csökevényes szárnyukkal nem tudnak repülni, és a fatörzseken másznak fel, a nagyobb méretű hímek szárnyra kelnek és a lombkorona körül repkednek.

Hatékony megoldás lehet ellenük, ha a fát erre a célra forgalmazott ragasztócsíkokkal (hernyóragasztó gyűrű vagy ragacsos csíkcsapda) védjük. Ezek megakadályozzák, hogy a nőstények feljussanak a lomb magasságáig, így a megtermékenyítés nem történik meg. A rovarfogó szalagok általában 10 centiméter szélesek és ragasztóval vannak bevonva (akárcsak a légypapír), amelyen a repülésképtelen nőstények csapdába esnek. Így egyszerűen megakadályozható, hogy felmásszanak a lombkoronába.

A ragasztócsíkok helyes alkalmazása

Szeptember végén tekerjük a ragasztócsíkokat a gyümölcsfák törzsére. Ha a kéreg nem homogén és sok rajta a repedés és a rés, érdemes papírral vagy egy ehhez hasonló anyaggal kitömni ezeket, hogy a téliaraszolók ne tudjanak alulról, a ragasztócsíkok alatt átmászni. A növénytámasztó karókat is érdemes ragasztócsíkokkal ellátni, hogy a téliaraszolók ne tudjanak azokon keresztül felkapaszkodni a fára. Célszerű minden fát ellátni ilyen ragasztócsíkokkal a kertben, mert erős szél esetén a peték vagy a hernyók könnyen átkerülhetnek egyik fáról a másikra.

Decemberben távolítsuk el a ragasztót, mert gyakran előfordul, hogy a téliaraszoló nőstények ezekben a csíkokban rakják le a petéiket. A ragasztócsíkok hatékonysága a téli időszak során csökken, így tavasszal a kikelt hernyók, amelyek a földben bábozódnak be, könnyen átjuthatnak rajtuk. Ezért a ragasztócsíkot lehetőség szerint február elején ki kell cserélni.

Hernyóragasztó a téliaraszolók ellen

A hernyóragasztó egész egyszerűen alkalmazható. Mindössze egy ecsettel kell felvinni (legalább húsz centiméter széles gyűrű formában). Ugyanazt a funkciót látja el, mint a ragasztócsík. Az a nagy előnye, hogy a téliaraszoló nőstények nem tudják alulról megkerülni, ha a fa törzsén rések vannak, hiszen oda is be tudjuk kenni az ecsettel a ragasztót. Ahhoz, hogy a hernyóragasztó jól kenhető legyen, ajánlott előzetesen meleg vízfürdőben körülbelül 30 fokosra melegíteni. Legkésőbb január végén spatulával kell eltávolítani a fatörzsről, majd friss ragasztót felkenni a helyére.

Nem csak a téliaraszolók esnek csapdába

A ragasztócsíkok és a hernyóragasztó egyéb kártevők ellen is hatékony. Jól működik például más araszolófajok, így a nagy téliaraszoló (Erannis defoliaria) és a zöldes tavasziaraszoló (Apocheima pilosaria), a vértetű (Eriosoma lanigerum), valamint a mogyoróormányos (Curculio nucum) ellen is.

Forrás: https://www.mein-schoener-garten.de/gartenpraxis/pflanzenschutz/leimringe-gegen-frostspanner-3351

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

A körtetermesztők rémálma: a füstös szárnyú körtelevélbolha

2023. november 22. 16:40

Magyarország megfelelő földrajzi adottságokkal rendelkezik, hogy a hazai gyümölcstermesztők megfelelő minőségű és mennyiségű körteterméssel lássák el mind a belföldi, mind a külföldi piacokat. Az elmúlt évtizedekben sikeresen megőriztük a klasszikus, Magyarországon közkedvelt körtefajták hírnevét, de az európai uniós szerkivonások hatására egyre nehezebb megvédeni körteültetvényeinket a különböző kártevőkkel szemben.

Carnadine – új, folyékony rovarölő permetezőszer repcében és almában (videó)

2023. április 12. 14:24

A szokásosnál 25%-kal több acetamiprid hatóanyag hektáronként.

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

2023. június 17. 05:37

A szivarsodró eszelény egyedek május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – II. rész

2024. szeptember 19. 13:10

A II. részben az aukubaliszteske megismerését megalapozó, helyszíni és „házi-laboratóriumi” megfigyeléseinkről számolunk be.