Növényvédelem

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

OMVV

Az OMVV aggodalommal vette tudomásul, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal határozata értelmében december 29-éig több megyében forgalomba hozható és felhasználható 300 tonna Redentin 75RB rágcsálóirtó szer mezei pocok elleni védekezés céljából. Az érdekképviselet felhívta az érintett társszervezetek figyelmét a vadvédelmi előírások betartására és betartatására.

Valamelyest megnyugtató, hogy a határozat részletesen felsorolja a felhasználás feltételeit. Ezzel együtt – tudomásul véve a mezőgazdaságban okozott károk megelőzésének fontosságát – A Védegylet kéréssel fordult a NÉBIH-hez és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához. Szorgalmaztuk, hogy a hatóság minden esetben fordítson különös figyelmet a határozatban ismertetett felhasználási feltételek, ezen belül is a vadvédelmi előírások maradéktalan betartására, ellenőrzésére, illetve az Agrárkamara hívja fel erre az érintett gazdálkodók figyelmét is.

A szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt (utóbbi állományának helyzete egyébként is aggasztó, nagysága évek óta csökken). Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a lucernában történő teljes felületkezelés jelenti a legnagyobb veszélyt. A vadvédelmi szempontokon kívül nem mehetünk el szó nélkül az esetlegesen bekövetkező vadban okozott károk gazdasági vonatkozása mellett sem. Számos alföldi vadászatra jogosultnak – így az érintett megyék közül a Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyeieknek – egyik, ha ugyan nem a legfontosabb bevételi forrása a mezei nyúl élve illetve vadászattal történő hasznosítása. Amennyiben egy a gazdálkodását erre alapozó vadásztársaság területén nagyobb nyúlelhullás következne be, az súlyos, sőt akár végzetes anyagi nehézségeket vonna maga után. Ezért javasoljuk, hogy ilyen esetben a vadászatra jogosult kezdeményezze a vadban okozott kár megtérítését a gazdálkodónál, úgy, ahogy a gazdálkodó is igényt tart a vad által okozott károk megtérítésére. Ez különösen indokolt 2018-ban, amikor a vadgazdálkodási törvény és annak végrehajtási rendelete a korábbi esztendőkhöz képest jelentős többletköltségeket is ró a vadászatra jogosultak többségére a haszonbérleti díj 90%-ának előre történő megfizetése és a vadkáralap létrehozása miatt.

További kezeléssel csökkenthető a kockázat

Javasoljuk a vadgazdálkodóknak, hogy alkalmazzák a szer 2014-15-ös engedélyezésekor bevált Békés megyei gyakorlatot, amikor is a redentines kukoricát illetve tritikálét a vadállomány védelme érdekében – a kijuttatás előtt – tovább kezelték olyan riasztó szaganyagokkal (húsliszt, halliszt), amelyeket a vad nem szívesen fogyaszt. Javasoljuk továbbá, hogy a vadgazdálkodók a Védegyletnek is jelezzék, amennyiben a Redentin alkalmazása során jelentős vadelhullást tapasztalnának, hogy érdekeiket képviselni tudjuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

Gazdákkal a vércsékért – vagy inkább vércsékkel a gazdákért?

2022. február 9. 22:28

Hogyan érdemes kihelyezni a vörös vércséknek szánt költőládákat? Érdemes T-alakú ülőfákat is telepíteni a lucernatáblákba? Ezekre, és sok más kérdésemre is választ kaptam a Fejér megyei „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítványtól.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

Pocokinvázió: jövőre nagy valószínűséggel érkezik az újabb csapás

2023. december 5. 14:40

Példátlan mértékű pusztítást végeztek idén a mezei pockok a magyar földeken, és úgy néz ki, hogy jövőre ennek megismétlődésétől kell tartanunk.