Növényvédelem

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

Agrofórum Online

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.

Az előbbiek mellett az egyetem kutatói jelenleg azt vizsgálják, hogy vajon a tripszek és takácsatkák megfékezésére is alkalmas-e a módszer. Azt is tanulmányozták, hogy az ibolyántúli behatás korlátozza-e a kártevők ellen folytatott biológiai védekezés hatékonyságát: vagyis elpusztítja-e azokat a ragadozóatkákat, amelyek a kártevőgyérítésben jelentős szerepet játszanak.

Az eredmények azt mutatják, hogy az ultraibolya sugárzás hatására a ragadozó- és a takácsatkák tojásai egyaránt elpusztulnak, ami azt jelenti, hogy a biológiai növényvédelmi rendszerek telepítése a szamócaállomány UV-kezelését követően javasolt.

Az eredmények alapján elmondható, hogy a kétfoltos takácsatka populációinak szabályozására alkalmas a módszer, azonban a tripszek esetében ez nem valósult meg.

A publikáció nem csak a floridai termesztők számára szolgál hasznos információkkal, akik végeláthatatlan küzdelmet vívnak az említett kártevőkkel szemben.

A megfigyelés kiterjedt továbbá a Phytoseiulus persimilis ragadozóatka viselkedésére UV-C körülmények között: a válasz megnyugtatónak bizonyult, ugyanis a predátor folytatta kártevőgyérítő táplálkozási tevékenységét. 

Sriyanka Lahiri, az egyetem professzora szerint Floridában a tripszfajok és a takácsatka minősülnek a szamócatermesztés legjelentősebb gazdasági kártevőinek. A velük szemben folytatott növényvédő szeres védekezés alternatívájaként jöhet szóba a klasszikus biológiai megoldásokat kiegészítő UV-C rendszer napnyugtát követő alkalmazása is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

2022. augusztus 2. 09:40

A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

Időszerű növényvédelmi teendők közterületeken márciusban

2024. március 1. 07:40

A virágzó aranyfa, a pünkösdirózsa friss levelei és a kipattant rózsa a tavasz megérkezését jelzik. Az elmúlt évek igazolják a meteorológusok előrejelzéseit, miszerint a Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakra, enyhe telekre és fagyos tavaszokra számíthatunk a következő években.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai

2023. szeptember 26. 09:10

Az alábbi táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.