Növényvédelem

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

Agrofórum Online

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.

Az előbbiek mellett az egyetem kutatói jelenleg azt vizsgálják, hogy vajon a tripszek és takácsatkák megfékezésére is alkalmas-e a módszer. Azt is tanulmányozták, hogy az ibolyántúli behatás korlátozza-e a kártevők ellen folytatott biológiai védekezés hatékonyságát: vagyis elpusztítja-e azokat a ragadozóatkákat, amelyek a kártevőgyérítésben jelentős szerepet játszanak.

Az eredmények azt mutatják, hogy az ultraibolya sugárzás hatására a ragadozó- és a takácsatkák tojásai egyaránt elpusztulnak, ami azt jelenti, hogy a biológiai növényvédelmi rendszerek telepítése a szamócaállomány UV-kezelését követően javasolt.

Az eredmények alapján elmondható, hogy a kétfoltos takácsatka populációinak szabályozására alkalmas a módszer, azonban a tripszek esetében ez nem valósult meg.

A publikáció nem csak a floridai termesztők számára szolgál hasznos információkkal, akik végeláthatatlan küzdelmet vívnak az említett kártevőkkel szemben.

A megfigyelés kiterjedt továbbá a Phytoseiulus persimilis ragadozóatka viselkedésére UV-C körülmények között: a válasz megnyugtatónak bizonyult, ugyanis a predátor folytatta kártevőgyérítő táplálkozási tevékenységét. 

Sriyanka Lahiri, az egyetem professzora szerint Floridában a tripszfajok és a takácsatka minősülnek a szamócatermesztés legjelentősebb gazdasági kártevőinek. A velük szemben folytatott növényvédő szeres védekezés alternatívájaként jöhet szóba a klasszikus biológiai megoldásokat kiegészítő UV-C rendszer napnyugtát követő alkalmazása is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

Dr. Aponyi Lajos az év növényvédelmi szakembere

2023. február 20. 18:18

Rangos elismerést vehetett át a napokban Dr. Aponyi Lajos, növényorvos, az Agrofórum Online növényvédelmi előrejezés rovatvezetője.

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

Kevesebb agrártámogatást kap, aki nem vizsgáztatta le a permetezőjét

2022. január 14. 10:28

2022. január 1-től csak érvényes műszaki vizsgával rendelkező permetezőgéppel lehet növényvédelmi munkát végezni.