A pályázati felhívások nagyobb része, mintegy 66 milliárd forint keretösszeggel a kertészeti ágazat versenyképességének javítását, támogatását célozzák.
Az elmúlt hetekben több uniós pályázati felhívás jelent meg a Vidékfejlesztési Program keretében, melyek megtekinthetőek a https://www.palyazat.gov.hu/doc/4523 oldalon.
A pályázati felhívások nagyobb része, mintegy 66 milliárd forint keretösszeggel a kertészeti ágazat versenyképességének javítását, támogatását célozzák. Ezen belül 4 különböző felhívás került meghirdetésre:
1. Üvegházak és fóliaházak fejlesztése (22 milliárd): az új építés vonatkozásában az alapterületnek el kell érni az 1000 m2-t, virágtermesztés tekintetében az 500 m2-t. Bővítés esetén a meglévő és a bővítéssel megvalósuló alapterületnek el kell érnie az 1500 m2 nagyságot.
2. Ültetvények telepítése (19 milliárd): támogatható új ültetvények telepítése, valamint a meglévő ültetvények felújítása, korszerűsítése. A legkisebb támogatható ültetvényméretnek el kell érnie az 1 ha-t, kivéve szamóca- és spárgaültetvénynél, ahol ez 0,5 ha. Az ültetvényekhez öntözőrendszer kialakítása kötelező, ami szintén ezen felhívás alapján megvalósítható. Kizárólag csepegtető vagy mikroszórófejes öntözési rendszer építhető ki.
3. Hűtő- és gombaházak beruházásai (22 milliárd): új építésű hűtőházak, hűtőtárolók, gombatermesztő létesítmények, komposztüzemek létesíthetők a hozzájuk tartozó infrastruktúrával.
4. Gyógy- és fűszernövény-termesztés fejlesztései (3 milliárd): új ültetvények telepítése, valamint a meglévő ültetvények felújítása támogatott, meghatározott minimum 0,5 ha területnagysággal.
A beruházások komplex jellegűek, az alapberuházáshoz tartozó kötelezően megvalósítandó elemekkel, technológiákkal, melyek igen költségigényesek. Őstermelők másodállású tevékenységeként nem javasoljuk, valójában ezek főállást és több alkalmazottat igénylő beruházások.
Ezen felhívásoknál a támogatást igénylők körébe tartoznak azok a mezőgazdasági termelők, akik igazolni tudják, hogy a legutolsó teljes lezárt üzleti évben rendelkeztek legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel, valamint árbevételük legalább 50 %-a mezőgazdasági tevékenyégből származott.
A támogatások mértéke a Közép-Magyarország régióban 40 százalék, míg a többi régióban 50 százalék. A fiatal gazdák még plusz 10 százalékos támogatással számolhatnak.
Az üvegház-beruházások, fóliaházak, gombaházak és hűtőházak esetén igényelhető vissza nem térítendő támogatás maximális összege egyéni pályázatnál 500 millió, kollektív projekteknél 1 milliárd forint, míg a gyógy- és fűszernövény-termesztésnél 50 millió, illetve 100 millió forint. Az ültetvénytelepítésnél a felső határ egyéni projekteknél 75 millió, kollektív pályázatoknál 150 millió forint.
A mezőgazdasági kisüzemek beruházásai
A 3000-6000 euró STÉ értékkel rendelkező főállású őstermelők, egyéni vállalkozók számára biztosít 15.000 euró vissza nem térítendő támogatást, melynek feltétele, hogy 4 éven keresztül főállásban végzik tevékenységüket és legkésőbb a 4. év végére gazdaságuk meghaladja a 6000 euró STÉ értéket. Csak a 10.000 főnél kevesebb lakossal rendelkező településen életvitelszerű tartózkodási hellyel rendelkezők vehetnek részt a pályázaton.
Módosult az élelmiszeripari ágazat (ÉLIP) támogatására kiírt pályázat
A legfontosabb változás, hogy a pályázat benyújtásának kezdő határidejét 2016. február 15-éről 2016. február 25-ére módosították.
A pontosítások többek között meghatározzák a monitoring adatszolgáltatás részét képző adatokat, a foglalkoztatotti létszám növelésére vonatkozó új értékelési rendszert, valamint üzleti tervet.
A pályázatokat 2016. február 25-e és 2018. február 25-e között lehet benyújtani elektronikus úton.
További részletes tájékoztatásért forduljanak hozzánk bizalommal valamennyi említésre került pályázat kapcsán.
(Agrár-Tender Kft. – Agrofórum Online)