Szőlő-Bor

70. évfordulóját ünnepli Európa második legnagyobb szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója

MTI

Kiállítással és tudományos konferenciával ünnepli fennállásának 70. évfordulóját Európa második legnagyobb, 1600 tételből álló szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete júniusban.

A június 1-jén nyíló tárlat az intézmény történetét mutatja be, a június 4-i konferencia a kutatómunkába nyújt betekintést, egy június 5-i előadássorozat résztvevői a volt és jelenlegi dolgozók visszaemlékezései mellett az intézetnek a termelők, az oktatási intézmények, kertbarátok tevékenységéhez nyújtott szakmai támogatásáról hallhatnak – adta hírül a kutatóintézet a facebook-oldalán és az MTI-hez eljuttatott közleményében, kiemelve: mindhárom eseményre a pécsi Tudásközpontban kerül sor.

A kutatóintézet 1949. szeptember 1-én alakult Minőségi Szőlőszelekciós Törzstelep néven, feladata ellátásához megkapta a több száz éve a pécsi székeskáptalan tulajdonában lévő, de 1948-ban államosított Szentmiklós-hegyi, Mária telepi szőlőbirtokot és a korábbi dézsmapincét.

Az akkori földművelésügyi miniszter azért hozta létre az 1950-től a központi Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet kísérleti telepeként működő tudományos műhelyt, hogy segítse szőlőültetvények rekonstrukcióját, kiemelt feladatává tegye a kutatást, a szaktanácsadást és az oktatást.

A ma már a Pécsi Tudományegyetem gondozásában működő intézethez 30 hektárnyi szőlőültetvény, mintegy 5 ezer hektoliter kapacitású pince és többfunkciós akkreditált laboratórium tartozik, 1600 tételes szőlőgénbankja a németországi geiweilerhofi után Európa második legnagyobb gyűjteménye.

Az intézet 2003 óta a szőlészet és a borászat hivatalosan is elismert bemutatóüzemeként tevékenykedik, előzetes bejelentkezés után lehetőséget biztosít csoportoknak az ültetvények, a pince, az ott folyó munka megismerésére.

A jubileumi programokról bővebb információk az intézet facebook-oldalán olvashatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

ID DAVID életérzés a szőlőkbe, gyümölcsösökbe kizárólag a Vektor kínálatából! - Egy termékcsalád, melyért hálásak lesznek növényei!

2019. augusztus 12. 10:42

Az Industrias David egy spanyol vállalkozás, akik évtizedek óta gépeket gyártanak szőlőkbe és gyümölcsösökbe. Felmerül a kérdés, hogy ebben mi a különleges, hisz ezt sok más gyártó vállalat is megteszi?

Flumite® 200 – a széles hatásspektrumú atkaölő szer

2024. június 20. 17:10

Az egyedi hatásmechanizmusú készítmény gátolja az atkatojások kelését, elpusztítja a lárvákat és a nimfákat, valamint sterilizálja a kifejlett nőstényegyedeket.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.