Szőlő-Bor

Áremelkedésre számítanak idén a magyar borpiac szereplői

Magyar Idők

A drágulást egyrészt a világpiaci termelés csökkenése, illetve a béremelkedések miatt megnőtt termelői költségek indokolják.

Az idén a tavalyinál is drágábban kerülhetnek a boltok polcaira a hazai pincészetek termékei. Erről a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) számolt be. A testület elnöksége szerint az áremelkedés mellett szól többek között, hogy a szélsőséges időjárás miatt tavaly világszerte csökkent a szőlőtermelés. A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet legfrissebb adatai szerint az elmúlt évben 9 százalékkal kevesebb bor került a pincékbe világszerte, míg a fogyasztás kismértékben ugyan, de tovább nőtt.

– A termelés-visszaesés egyik oka, hogy számos országban, különösen Európában 2000 óta egyre kisebb területen termelnek szőlőt. A másik ok az elmúlt évi fagy- és aszálykárokban keresendő, amelyek főként a nyugat-európai országokban jelentősen károsították a szőlőtermést – hívta fel a figyelmet a HNT.

A hiányzó mennyiség már tavaly is komoly hatást gyakorolt a magyarországi borpiacra: így nem csupán a belföldi keresletet meghaladó többlet, hanem annál jóval nagyobb mennyiség került külföldre a hazai pincészetekből. A külpiacokra ráadásul nemcsak borból, hanem az alapanyagból, azaz borszőlőből, illetve mustból is többet szállítottak a magyar termelők.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2017-ben a borkivitel 618 ezer hektoliterre nőtt, miközben az import 18 százalékkal csökkent. A folyamat az idén is folytatódhat. A folyóbor-behozatal szempontjából meghatározónak számító Olaszországból például kevesebb, de a szokottnál drágább bor érkezhet hazánkba. A HNT szakembereinek várakozásai szerint a mintegy 10 százalékos áremelkedés valószínűleg a hazai polcokra kerülő, Magyarországon palackozott borok árában is meg fog jelenni.

A hazai borok drágulását Hajdu Zoltán, a HNT szakmaközi részlegvezetője szerint a nemzetközi piaci helyzet mellett a magyar borászatok termelési költségeinek folyamatos emelkedése is indokolja. Az elmúlt évben a havi minimálbér 15 százalékkal, 127 500 forintra, a garantált bérminimum 25 százalékkal, havi 161 000 forintra nőtt, amit 2018. január 1-jével újabb jelentős mértékű emelés követett. Az idén a minimálbér havi 138 000, illetve 180 500 forintra nőtt. Ezzel párhuzamosan a bérre rakódó munkáltatóijárulék-terhek is emelkedtek.

A szakember szerint a gondokat tetézi, hogy a termelők egyre nehezebben találnak megfelelő munkaerőt, a munkaközvetítők közbeiktatása pedig tovább növeli a költségeiket. Az árak emelkedése egyébként az Agrárgazdasági Kutató Intézet ­piaci árinformációs rendszerének adataiból is kiolvasható: az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott fehér-, vörös- és rozé borok 2018. február–március havi árainak átlaga mintegy 5-8 százalékkal magasabb volt, mint a januári árszint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Innováció szükséges a borászati ágazatban

2018. október 30. 07:47

A konferencia mottójaként megfogalmazott „Hagyomány és innováció” látszólag ellentmondásosnak tűnhet, ám a hagyomány nem azonos a megszokással. Innováció nélkül pedig lemaradunk a nemzetközi versenyben.

Foglalkoztatási felmérés készül a szőlő-bor ágazatban

2019. február 25. 09:35

A kérdőív kitöltése név nélkül történik, a felmérés technikai hátterét, az információk rendszerezését az AKI adja.

5200 hektárra nyújtottak be zöldszüreti támogatási kérelmet

2019. július 15. 14:33

Magyarországon az idén először támogatják a zöldszüretet, amely elsősorban azon szőlőtermelőknek jelent gyors pénzügyi segítséget, akik nem rendelkeznek felvásárlási szerződéssel.

Hazai borászati szakbemutatót tartanak Varsóban

2019. február 26. 09:17

Varsóban idén 29 magyar borászat mutatkozik be, a rendezvényre közel kétszáz résztvevőt várnak a lengyel kereskedők, sommelierek, étterem- és borbár tulajdonosok, valamint a szakújságírók soraiból.