Szőlő-Bor

Áremelkedésre számítanak idén a magyar borpiac szereplői

Magyar Idők

A drágulást egyrészt a világpiaci termelés csökkenése, illetve a béremelkedések miatt megnőtt termelői költségek indokolják.

Az idén a tavalyinál is drágábban kerülhetnek a boltok polcaira a hazai pincészetek termékei. Erről a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) számolt be. A testület elnöksége szerint az áremelkedés mellett szól többek között, hogy a szélsőséges időjárás miatt tavaly világszerte csökkent a szőlőtermelés. A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet legfrissebb adatai szerint az elmúlt évben 9 százalékkal kevesebb bor került a pincékbe világszerte, míg a fogyasztás kismértékben ugyan, de tovább nőtt.

– A termelés-visszaesés egyik oka, hogy számos országban, különösen Európában 2000 óta egyre kisebb területen termelnek szőlőt. A másik ok az elmúlt évi fagy- és aszálykárokban keresendő, amelyek főként a nyugat-európai országokban jelentősen károsították a szőlőtermést – hívta fel a figyelmet a HNT.

A hiányzó mennyiség már tavaly is komoly hatást gyakorolt a magyarországi borpiacra: így nem csupán a belföldi keresletet meghaladó többlet, hanem annál jóval nagyobb mennyiség került külföldre a hazai pincészetekből. A külpiacokra ráadásul nemcsak borból, hanem az alapanyagból, azaz borszőlőből, illetve mustból is többet szállítottak a magyar termelők.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2017-ben a borkivitel 618 ezer hektoliterre nőtt, miközben az import 18 százalékkal csökkent. A folyamat az idén is folytatódhat. A folyóbor-behozatal szempontjából meghatározónak számító Olaszországból például kevesebb, de a szokottnál drágább bor érkezhet hazánkba. A HNT szakembereinek várakozásai szerint a mintegy 10 százalékos áremelkedés valószínűleg a hazai polcokra kerülő, Magyarországon palackozott borok árában is meg fog jelenni.

A hazai borok drágulását Hajdu Zoltán, a HNT szakmaközi részlegvezetője szerint a nemzetközi piaci helyzet mellett a magyar borászatok termelési költségeinek folyamatos emelkedése is indokolja. Az elmúlt évben a havi minimálbér 15 százalékkal, 127 500 forintra, a garantált bérminimum 25 százalékkal, havi 161 000 forintra nőtt, amit 2018. január 1-jével újabb jelentős mértékű emelés követett. Az idén a minimálbér havi 138 000, illetve 180 500 forintra nőtt. Ezzel párhuzamosan a bérre rakódó munkáltatóijárulék-terhek is emelkedtek.

A szakember szerint a gondokat tetézi, hogy a termelők egyre nehezebben találnak megfelelő munkaerőt, a munkaközvetítők közbeiktatása pedig tovább növeli a költségeiket. Az árak emelkedése egyébként az Agrárgazdasági Kutató Intézet ­piaci árinformációs rendszerének adataiból is kiolvasható: az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott fehér-, vörös- és rozé borok 2018. február–március havi árainak átlaga mintegy 5-8 százalékkal magasabb volt, mint a januári árszint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Terjed a szőlő aranyszínű sárgaság, Villány is érintett

2025. július 3. 12:10

Megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége Villány térségében – a Nébih védekezésre figyelmeztet a szőlőkabóca ellen.

Ez a borászat felborította a szabályokat: ilyen még nem volt!

2025. június 16. 14:10

Egy kaliforniai pincészet történelmet írt: elsőként palackozta fajtaborként a Châteauneuf-du-Pape-ban engedélyezett szőlőfajtákat.

Alacsony alkoholtartalmú borok: új irány a borászatban

2025. május 22. 14:10

Az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes borok iránti kereslet növekszik, új technológiák és piaci stratégiák formálják a borászat jövőjét.

Borfogyasztás: ki iszik többet?

2025. május 16. 16:10

A globális borfogyasztás 2024-ben 1961 óta nem látott mélypontra süllyedt, de egyes országok továbbra is kiemelkednek a mennyiség és az egy főre jutó fogyasztás terén.

Kevesebbért veszik át a szőlőt

2018. szeptember 27. 14:20

Tavaly a kompenzációs felárat is tartalmazó bruttó őstermelői áron 100 forintért átvett szőlő most a legjobb esetben 90, de általában 70-80 forintért talál vevőre.

5200 hektárra nyújtottak be zöldszüreti támogatási kérelmet

2019. július 15. 14:33

Magyarországon az idén először támogatják a zöldszüretet, amely elsősorban azon szőlőtermelőknek jelent gyors pénzügyi segítséget, akik nem rendelkeznek felvásárlási szerződéssel.

Nyilvános a 2018. évi borszőlő átlagár előrejelzés

2018. július 23. 17:02

Ahhoz, hogy a szőlőárak a folyamatosan növekvő termelési költségek ellenére is méltányos jövedelmet biztosítsanak a gazdák számára, elengedhetetlennek tűnik a borok kereskedelmi átadási árának emelése.

Idén 4,2 millió mázsa szőlőt szüreteltek a gazdák

2019. november 20. 11:36

A borászok nagyon jó minőségű borokra számítanak, hiszen a visszajelzések alapján szépen érett, egészséges gyümölcsöket szüreteltek, és bizakodásra ad okot az is, hogy az idei év Tokajban is jó volt az aszúsodás szempontjából.