Szőlő-Bor

Kevesebb csemegeszőlő terem Európában

Agrofórum Online

Az EU-n belül Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban szüretelik a csemegeszőlő zömét (93 %).

Az Európai Unió Kína és Irán mellett az egyik legnagyobb csemegeszőlő-termesztő. Az EU-n belül Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban szüretelik a csemegeszőlő zömét (93 %). A jövedelmezőség csökkenése, a termelési költségek emelkedése és a versenyhelyzet fokozódása miatt a termőterület a múlt évtized során visszaesett, a folyamat azonban nem állt meg. A 2014/15-ös (júniustól júniusig tartó) gazdasági évben Olaszországban 20 %-os, Görögországban 8,6 %-os Spanyolországban 8 %-os, Bulgáriában 40,8 %-os Franciaországban 16 %-os, Portugáliában 8,6 %-os és Romániában 5,3 %-os termésmennyiség-csökkenés várható – olvasható a freshplaza.com oldalon.

A gazdasági válság ellenére az elmúlt néhány évben az EU csemegeszőlő-fogyasztása stabilnak mondható (2 millió tonna/év). Legnagyobb mennyiségben az olaszok vásárolják majd Németország, az Egyesült Királyság, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Románia, Portugália, Csehország, Ausztria Bulgária és Szlovákia következik. Annak ellenére, hogy az olasz magot tartalmazó csemegeszőlő-fajták népszerűsége töretlen, a fogyasztók egyre inkább keresik a magnélkülieket. A termelők a keresletet követve megkezdték a fajtáváltást.

Olaszország világviszonylatban a 6. legnagyobb csemegeszőlő-termelő, export tekintetében pedig Kína és az Egyesült Államok után a 3. helyen áll. A termőterületek főként az ország déli részén találhatók. A kereslet változása következtében a fajtahasználat a magnélküliek irányába tolódik (Sugraone, Crimson, Thompson, Centennial, Sublime).

Spanyolországban jelenleg 13 500 hektáron termesztenek csemegeszőlőt, e tekintetben Murcia, Valencia és Andalusia tartozik a legjelentősebb tartományok közé. Összesen 50 fajta közül választhatnak a termesztők, a legkeresettebbek azonban a következők: Aledo, Ideal, Muscatel, Dominga és a Napoleon. Az összes termésből – a főként Mucia-ban termesztett – magnélküli fajták 30 %-ot képviselnek.

Görögország Olaszország és Spanyolország után az EU 3. legnagyobb csemegeszőlő-előállítója. Legfontosabb termőterületeik Korinthosz (Peloponnészoszi-félsziget), Kavala (Macedonia) és Candia (Kréta) körzetében vannak, melyek összességében 17 000 hektárt tesznek ki. Legnépszerűbb fajták a Sultana és a Victoria.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

D, mint Dubicz, M, mint Mátra

2022. február 23. 04:36

A Mátrai borvidék hazánk második legnagyobb bortermelő vidéke. Kevesen tudják, de többezer éves múltra tekinthet vissza. A XX. századig a szőlőművelés, borkészítés volt ezen a környéken a legfontosabb tevékenység, ám a II. világháborút követő időszakban úgy vélték a döntéshozók, hogy a legjobb, ami ezzel a vidékkel történhet az, ha ipari terület lesz. Mindez érthetően kevéssé kedvezett a borkultúrának. Mint ahogy az sem, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a Mátrai borvidéket az Egri borvidék részeként kezelték, és az itt termelt szőlő egri borként került forgalomba.

Korábban kezdődött a csabagyöngye szüretelése

2018. július 25. 07:30

A szüret minden évben a Balatonboglári borvidéken kezdődik el a csabagyöngyével, amiből Európa első újbora készül, és amely már augusztus második felében a polcokra kerülhet.

Jó évjáratú lesz az idei villányi bor

2019. december 28. 12:33

A termőterület jelentős részében az idén is kékszőlőt termesztettek a gazdák, ez az arány néhány százalékponttal még magasabb is, mint korábban.

Jó mostanság szőlésznek lenni!

2018. november 15. 05:38

A francia mezőgazdasági tárca friss jelentése szerint a burgundi és a beaujolais régióban a termés 21 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest, és az újbor várható mennyisége megközelíti a 2,7 millió hektolitert.