4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Támogatások, pályázatok

A magyar termőföld nemzeti kincs… megóvása közös érdek

Agrofórum Online

Az AGROmashEXPO és Agrárgépshow január 25. és 28. között idén is számos, a mezőgazdasági aktualitásokkal kapcsolatos előadásnak adott helyet. Ilyen, magvas gondolatokban, és megszívlelendő tanácsokban bővelkedő kerekasztal-beszélgetésnek bizonyult a Hungexpo H pavilonjának Fórum színpadán megrendezett ,,Mikrobiológiai termékek az AÖP (Agrár-ökológiai program) támogatásban” című szakmai fórum is, a Magyar Talajvédelmi Szövetség szervezésében. A beszélgetés moderátora Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Szövetség ügyvezetője volt. Szó esett talajaink általános állapotásról, és a talajkondíció javításának lehetőségeiről – különös tekintettel a mikrobiológiai készítmények áldásos hatásáról.

Dr. Biró Borbála, az MTA doktora, prof. emerita, az EU Egészséges talaj és élelmiszer misszió szakértője elmondta, hogy a baktériumok alkotják a talajokban a legtömegesebben előforduló élőlénycsoportot a teljes talaj táplálékháló szervezetei között. A talaj önmagában ezzel egy ,,szuperorganizmusnak” tekinthető, amelyben a baktériumok sokrétűen működnek közre: a tápanyagok körforgása ezeknek a mikroszkopikus élőlényeknek a ,,kezében” van. A talajok ,,baktérium-gomba” aránya határozza meg, hogy milyen mértékben képes a talaj a szerves anyagokat hasznosítani. Ezek a parányi szervezetek génállományuk 40%-ában tudnak alkalmazkodni a környezeti körülményekhez, így a talaj rezilienciájához, azaz a változásokat kivédő képességéhez a leginkább hozzájárulnak. Napjainkban sokat hallani a funkcionális éhezésről, ugyanakkor ezek a mikroorganizmusok tárják fel a mikroelemeket a talajból, és ezzel biztosítják a teljes értékű és egészséges emberi táplálkozást is.

Másik meghívott beszélgetőpartner, Dr. Berényi Üveges Judit az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) projektvezető kutatója elmondta, hogy az Agrár-ökológiai Programban (AÖP) foglalt kötelezettségvállalásokat már akár egyéves tartamra is ki lehet próbálni, és ez a lehetőség több gazdálkodót bátorít a talajvédő gyakorlatok tesztelésére. A talajok egészségének megőrzése kapcsán úgy gondolja, hogy kedvező, ha a talaj felszínét minél tovább borítja valamilyen vegetáció – takarónövények, másodvetésű növények, és a köztes növények szerepe is megnőtt. Ha szükséges a tarlómaradványok lebontását elősegítendő valamilyen mikrobiológiai készítményben is gondolkodhatunk. A talaj szervesanyag-tartalmának növelésével a talaj vízmegtartó képessége is növelhető – így az aszályos időszakokat is könnyebb átvészelni. A talaj szerkezetének helyreállása sikeresebb, ha kismértékű a bolygatás, és ehhez a különböző mikrobiológiai készítmények is hozzájárulhatnak. A gyümölcsöző talajregenerációs törekvések megvalósulásához, a szükséges készítmény megválasztásához, az alkalmazható talajvédő gyakorlatokkal kapcsolatos döntésekhez a következő kérdésekre kell a gazdálkodónak választ keresni: Milyen talajokon gazdálkodik, milyen talajadottságai vannak, milyen esetleges talajhibákat kell kiküszöbölni?

Dr. Pénzes Éva, Dr. Biró Borbála, Berényi Üveges Judit, Madarász István, Pólya Márton

Az AÖP kapcsán hallhattuk továbbá Madarász Istvánt, az Agrárminisztérium Agrárstratégiai Koordinációs Osztályának osztályvezetőjét. Szerinte környezetünk, és benne saját egészségünk megőrzésében a talaj központi szerepet tölt be. A talaj – amely különböző agrárszakmai, környezetvédelmi érdekek találkozási pontja – egészsége valamennyi érdekelt számára win-win helyzetet eredményez. Az osztályvezető az AÖP kapcsán szintén hangsúlyozta, hogy ez egy önkéntes program, amely hasonlatos az AKG-hoz, azonban a döntés szabadságának jegyében, valamint a közvetlen támogatások pénzügyi szabályozásának köszönhetően nem feltétel a többéves elköteleződés. Figyelmeztetett továbbá az AÖP és AKG közötti egyik további markáns különbségre, miszerint az AKG esetében választható, hogy a gazdaság hányad részét integrálja a programba a tulajdonos. Az AÖP-ben ezzel szemben a ,,mindent vagy semmit” elv érvényesül: a gazdának valamennyi földterületével be kell lépnie, és gyakorlatot kell választania a listából. Ez alól csupán az ún. küszöbérték alatti területek, valamint a Natura 2000 gyepterületek mentesülhetnek. Ez utóbbiak esetében ugyanis olyan jogszabályban rögzített földhasználati korlátozások vannak érvényben, amelyekhez képest nem feltétlenül érdemes további erőfeszítéseket tennie a termelőnek. Így megteremtettük a lehetőségét annak, hogy a gazdálkodó szabadon eldönthesse: a Natura 2000 gyepeit beviszi-e az AÖP-be vagy sem.

A Magyar Talajvédelmi Szövetség a Baranya Vármegyei Kormányhivatal növény- és talajvédelmi szakembereinek közreműködésével immár 6. éve teszteli több talajbaktérium-gyártó mikrobiológiai készítményének hatását, évről-évre ugyanazon a táblán beállított kisparcellás kísérletekben, különböző kultúrákban (pl. szója, napraforgó, kukorica). Mint azt Pólya Márton, a Növény- és Talajvédelmi Osztály vizsgálatvezetője elmondta, az összességében tíz éves tartamkísérlet eddigi eredményei azt mutatják, hogy a kezeletlen területekhez képest a mikrobiológiai készítményekkel kezelt területek termésmennyisége magasabb. Kiemelte, hogy a kezelések kedvező hatást gyakorolnak a talajélet alakulására is, amit jól mutat, hogy az őszi tarlókezelés során kijuttatott mikrobiológiai készítmények hatására a tarlómaradványok tavaszra le is bomlottak. A vizsgálatvezető hozzátette: a jövőben egy rendkívül fontos paraméter, a talajszerkezet vizsgálatát is tervezik, de az eddigi eredmények mindenképpen biztatóak.

Milyen technológiákkal összekapcsolva lehet kiaknázni a mikrobiológiai készítményekben rejlő lehetőségeket?

Dr. Berényi Üveges Judit szerint a kijuttatásra vonatkozó előírások betartása rendkívül fontos ahhoz, hogy a (ahogy a szakértő utalt a mikroorganizmusokra) ,,paránylények” számára optimális életfeltételek alakulhassanak ki: ehhez például a talaj szervesanyag-tartalmának elégségesnek kell lennie, amiről gondoskodnunk kell (pl. szármaradványok). Mint azt a projectvezető kiemelte: a talajélet helyreállításához, növeléséhez ne bolygassuk túl a talajt.

Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Szövetség ügyvezetője, és egyben a kerekasztal-beszélgetés moderátora többek között kiemelte: a talaj szerkezete az egyik legfontosabb megóvandó, és kialakítandó tényező. A morzsalékos talajszerkezetnek köszönhetően a talaj vízmegtartó képessége fokozódik, a talajművelő eszközök adott esetben könnyebben haladhatnak a talajban, így a talajműveléskor kevesebb üzemanyag fogy majd – és ez sem utolsó szempont.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent a külterületi utak fejlesztését segítő pályázat

2025. február 4. 14:40

A felhívásra kizárólag a pályázati felhívás 3. mellékletében szereplő vidéki térségekben működő települési önkormányzatok vagy azok konzorciumai nyújthatnak be támogatási kérelmet.

Fiatal gazda pályázat: tízmilliókkal segítik a fiatalokat

2025. január 15. 17:10

Az elnyert támogatásból 14,6 millió forint összeg szabadon fordítható olyan beruházásokra, amelyeket a pályázat nem támogat.

Mezőgazdasági kisüzemek támogatása

2025. január 9. 07:10

Újabb pályázat jelent meg beruházásra kisüzemek részére.

Fiatal gazda pályázat, akár 83 százalékos támogatási intenzitással!

2025. január 3. 10:10

A korábbi évektől eltérően a támogatás inkább beruházási alapú, de 14,6 millió forint jövedelempótló támogatás kapcsolódik hozzá.

Mikrobiológiai készítmények alkalmazásának hatása a termőtalajra és a növényállományra

2023. május 31. 12:04

Az AÖP-ben (Agro-ökológiai Programban) szerepel a mikrobiológiai készítmények használata jó gyakorlatként, mely 2 ponttal támogatott.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.

Baktériumtrágyák tavaszi használata

2018. március 22. 19:18

Sipos János kérdése: Olvasom a baktériumtrágyák ajánlásait, de nem találtam útmutatót tavaszi használatra gabonában, állományban. Kezdő vagyok, kipróbálnám. Hallottam jó és rossz véleményt is.

Miért kell a termőtalajokról szakmai kerekasztal megbeszélést tartani?

2017. június 30. 10:01

A rendezvény megtartását a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete kezdeményezte.