Jellemzően mínuszokkal zártak a terménypiacok pénteken. Chicagóban a búza 0,5 százalékkal, a kukorica 0,6 százalékkal, a repce pedig 1,6 százalékkal lett olcsóbb. A szójabab 0,3 százalékos drágulása kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
A chicagói búza határidős jegyzésára az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb szintjére esett pénteken, míg a szójabab határidős jegyzésára kéthetes mélypontra került. Elemzők szerint a kereskedés hullámzó és visszafogott volt, mielőtt az Egyesült Államok szeptember 12-én havi jelentést ad majd ki a globális keresletről és kínálatról.
Ez csak egy egyszerű konszolidáció a jövő keddi jelentés előtt”
– mondta Karl Setzer, a Mid-Co Commodities vezetője.
Amikor megvannak ezek a hét eleji adatok, akkor majd elindul a pozíciók megszilárdulása és megerősítése, ami csütörtökig vagy péntekig is eltart majd”
– tette hozzá.
Elemzők szerint az amerikai készletek iránti gyenge tengerentúli kereslet látszik majd az adatokban. A kereskedők értékelték a háború sújtotta Ukrajnából származó export megőrzésére irányuló folyamatos erőfeszítéseket is.
A szójabab határidős kereskedését korlátozták a Dél-Amerikából érkező nagy szállítási várakozások, és közben a kereskedők tisztább képet vártak a közelgő amerikai betakarításról is. A Buenos Aires-i gabonatőzsde Argentína 2023/2024-es szójababtermését 50 millió tonnára prognosztizálta, ami több mint kétszerese a tavalyinak.
A chicagói árakra gyakorolt nyomás részben a javuló amerikai időjárás-előrejelzések és az optimista dél-amerikai termés-előrejelzések miatt következett be”
– áll a Copenhagen Merchants brókercég közleményében.
Közben Kína nemrégiben vásárolt brazil szójababot októberi és novemberi szállításra. Ennek ellenére az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) pénteken azt közölte, hogy az exportőrök 121 000 tonna amerikai szójababot adtak el Kínának.
Európában a malmi búza 2,25 eurós mínusz után 236,25 euróba, a kukorica 1,5 eurós árcsökkenést követően 212,5 euróba, a repce 5,5 eurós lejtmenet hatására 449 euróba, a takarmánybúza pedig 0,6 angol fontos mínusz után 186,4 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Az egész hetet nézve vegyes volt az összkép. Chicagóban a búza 0,1 százalékkal, a kukorica pedig 3,9 százalékkal drágult, miközben a szójabab 0,4 százalékkal, a repce pedig 3,5 százalékkal lett olcsóbb öt nap alatt. Európában a malmi búza 2,9 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa pedig 5,2 százalékkal csökkent. A repce is 5,2 százalékot vesztett értékéből. A kukorica kurzusa stagnált.