Amerikában inkább áremelkedést, míg Európában árcsökkenést lehetett látni a terménypiacokon a szerdai kereskedési napon. Chicagóban a búza 1,5 százalékkal lett olcsóbb, miközben a kukorica 0,2 százalékkal, a szójabab 0,4 százalékkal, a repce pedig 0,8 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce ára emelkedett.
Csökkent szerdán a határidős amerikai búza ára a technikai alapú eladások és az európai búzapiacok gyengülése miatt, miközben az amerikai exportkereslet gyengült, a kukorica és a szójabab pedig stabilizálódott, miután egy nappal korábban többéves mélypontra kerültek.
Januári mínuszok
Januárban a kukorica 4,9 százalékot, a szójabab 5,8 százalékot esett, ami a dél-amerikai terméskilátások javulását tükrözi. A búza 5,2 százalékos mínuszban fejezte be a hónapot, amelyet a gyenge exportkereslet és az Egyesült Államok alföldi területek javuló nedvességtartalma okozott.
A Fedre figyelt a piac
A gabonakereskedők óvatosak voltak szerdán a piacmozgató agrárpiaci hírek hiányában és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve idei első monetáris politikai döntése előtt. A Wall Streeten a részvényárak jelentősen csökkentek miután a Fed a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a kamatokat, de nem adott iránymutatást arról hogy küszöbön állna a kamatcsökkentés.
Friss hírek hiányában
„Ma nagyrészt hiányoznak a friss hírek, így a kereskedők a kockázati kitettségükre összpontosítottak. Egyelőre ez általános gyengeséget jelent, bár láttunk néhány piacot emelkedni” – mondta Arlan Suderman, a StoneX vezető nyersanyagpiaci közgazdásza.
Orosz beszállítói verseny
A búza ára visszaesett, amikor az Euronext határidős búzaügyletei a kontraktus mélypontjára kerültek, a piacra nyomást gyakorolt a lassú exportkereslet és az orosz beszállítói verseny erősödésére. A jövőre nézve Oroszország 300 ezer hektárral, 84,5 millió hektárra növeli a 2024-es betakarítás területét – közölte az ország mezőgazdasági minisztere.
Kínára figyeltek
A kőolaj visszaesett, miután az adatok azt mutatták, hogy Kína gyártási tevékenysége januárban immár negyedik hónapja zsugorodott, ami aggodalmat ébreszt a világ második számú gazdasága és a világ legnagyobb szójabab-vásárlója miatt.
A kínai importtal kapcsolatos bizonytalanság fokozta az árnyomást a kedvező betakarítási kilátások miatt Dél-Amerikában, amely az Egyesült Államokkal versenyez az exportpiacokon.
A Rabobank szerint „a hozamnövelő dél-amerikai csapadék a kukorica és szójabab esetében, a kínai keresleti ellenszél, valamint az amerikai és orosz búza jó termelési kilátásai hatással vannak az árakra.”
Csak a repce drágult
Európában a malmi búza 3 eurós mínusz után 210,75 euróba, a kukorica 2,25 eurós árcsökkenést követően 182,5 euróba, a repce 4 eurós plusz hatására 428,25 euróba, a takarmánybúza pedig 1,35 angol fontos mínusz után 169,6 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Fotó: Pixabay)