A világ vezető kukoricaszállítójának számító Egyesült Államokból származó kukoricaexport várhatóan enyhül a 2020-as rekordhoz képest, de még mindig elérheti a történelem második legmagasabb szintjét. A Kínába irányuló hatalmas amerikai eladások létfontosságúak ezekben az előrejelzésekben, de a magas globális árak és a versenytársak sikerei megkérdőjelezhetik az amerikai erőfeszítéseket.
A legtöbb elemző Dél-Amerikára gondol, amikor az amerikai kukoricaexport riválisait mérlegeli, de az Egyesült Államok üzleti tevékenységét minden alkalommal veszély fenyegeti, amikor Ukrajnának kiemelkedő termése van, mint 2021-ben is.
Ukrajna azonban problémákkal találhatja szembe megát a Reuters piaci elemzőjének véleménye szerint, mivel a magas benzinárak megnövelték a kukorica betakarításának és szállításának költségeit, ami azonnali távon visszafoghatja az exportot. Ugyanakkor az Európai Unió, az ukrán kukorica kulcsfontosságú piaca, a közelmúltban orvosolta az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi vitákat, ami növelheti az Egyesült Államok üzleti tevékenységét Európa felé.
Ukrajnában a 2021-es kukoricatermés rekordnak számító 40 millió tonnára növekedhet, ami csaknem 10 millióval haladja meg a 2020-as, aszály által károsított termést. Ez a kisebb 2020-as termés megemelte az amerikai kukorica eladásait annak ellenére, hogy ott is terméshiány mutatkozott, bár kevésbé súlyos.
Ukrajna gyenge 2020-as termésének az amerikai exportra gyakorolt hatását akkoriban a piac kissé figyelmen kívül hagyta, különösen Kína hirtelen felbukkanása miatt, az ázsiai ország a legfontosabb kukoricaimportőrként jelent meg. Kína az elmúlt években az ukrán kukorica elsődleges vásárlója volt.
Az Egyesült Államok kormányának adatai szerint a 4. számú beszállító Ukrajna várhatóan rekordmennyiségű, 31,5 millió tonna kukoricát exportál 2021-2022-ben, ami csaknem 90%-kal haladja meg a múlt évtized eleji átlagot. Összehasonlításképpen, az Egyesült Államok kukoricaexportja idén 63,5 millió tonnával csökken a 383 millió tonnás terméshez képest.
Az ukrajnai kukorica betakarításának késését a gabona szárításának magas költsége okozta.
A kereskedők úgy gondolták, hogy Brazíliában a tavalyi év eleji súlyos kukoricahiány áldás lesz az amerikai exportőrök számára, de ez nem vált valóra. Nem teljesen világos, hogy ez a magas árak, a csökkenő kereslet vagy valami más miatt alakult így.
Az Egyesült Államok és az EU vezetői 2021 október végén megállapodtak abban, hogy lezárják a Trump-kormányzat által 2018-ban kivetett amerikai acél- és alumíniumvámokkal kapcsolatos vitát, Brüsszel pedig beleegyezett abba, hogy cserébe eltöröljék a további megtorló vámokat, például a mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat. A felfüggesztés időszaka január 1-jén kezdődött.