Terményárak

A kínai keretmegállapodás sem segített a terményáraknak

Agrofórum Online

Estek az árak a szerdai kereskedési napon a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,2 százalékkal, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab 0,5 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.

A kukorica árának csökkenése már az egymás utáni negyedik kereskedési napon hozott mínusz. „Az elmúlt néhány napban kevés friss hír érkezett, ami segített volna a piacon a magasabb árszintek elérésében, és a kőolaj árának mérséklődése sem segít a helyzeten” – szerepelt az agrársajtó által idézett Stewart-Peterson Inc. Grain Market Insider hírlevelében.

Ez egy nappal azután történt mindez, hogy bejelentették: Kína „keretmegállapodást” írt alá amerikai árupiaci termékek vásárlására. Arlan Suderman, a StoneX vezető nyersanyagpiaci közgazdásza úgy írja le az ügyletet, mint „nem kötelező erejű, és nem tartalmaz konkrétumot – nagyrészt ceremoniális jellegű. Azt mondhatnánk, hogy a megállapodás hasonló a múlt heti, Kínában megrendezett egyik konferencián aláírt egyes megállapodásokhoz, amelyekről sok megfigyelő úgy gondolja, hogy címlapokra akartak kerülni, és megkérdőjelezhető az együttműködés tényleges folytatása” – mondja.

Az exportőrök közben 117 200 tonna kukoricát adtak el Mexikóba a jelenlegi, szeptember 1-jén kezdődő gazdasági évben – áll az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) jelentésében. Kína a múlt héten 132 000 tonna szójababot vásárolt, közölte az USDA. A tengerentúli felvásárlóknak szánt szójabab értékesítése heti alapon 30%-kal, 1,37 millió tonnára ugrott az október 12-ig tartó hét nap alatt – közölte az ügynökség egy külön jelentésben. 

Ukrajnában a búzatermést 22,2 millió tonnára becsülik, ami 4%-kal több, mint egy évvel korábban – közölték az FAS az Ukrán Állami Statisztikai Szolgálat adataira hivatkozva. 

Európában a malmi búza 2,5 eurós mínusz után 232 euróba, a kukorica 1 eurós árcsökkenést követően 202,5 euróba, a repce 6 eurós plusz hatására 411,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,2 angol fontos mínusz után 184,8 angol fontba került tonnánként a következő határidőre. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

A vámháború árnyékában esett a kukorica ára

2025. március 15. 11:10

Chicagóban a búza ára 1 százalékkal emelkedett. A kukorica 2,3, a szójabab 0,9, a repce pedig 11,4 százalékkal lett olcsóbb.

Jó kétéves csúcson a szójabab árjegyzése

2020. szeptember 4. 05:58

Kína, a világ legnagyobb szójabab-importőre az élelmezésbiztonság növelése miatt vásárol jelentős mennyiségben szójababot.

Hamarosan amerikában termesztett rizst ehetnek a kínaiak

2018. december 30. 14:05

Kína először nyitotta meg piacát az amerikai rizs előtt, ami szakértők szerint újabb jele annak, hogy kezd enyhülni a két ország között fagyossá vált kapcsolat.

Fejjel lefelé termesztenek zöldségeket a kínaiak

2023. október 14. 15:10

A kínai Shenzhou–16 űrhajó legénysége a Föld körüli pályán saját élelmiszert termeszt. Az űrkert már jelenleg is 100-féle vetőmagnak ad teret a fejlődésre – speciális körülmények között.

Kína egyre több amerikai szójababot vásárol

2020. június 4. 08:02

Az előző két naphoz hasonlóan szerdán sem volt határozott iránya a kereskedésnek a párizsi árutőzsdén. A repce és a malmi búza drágult, ám a takarmánybúza és a kukorica kurzusa csökkent a következő határidőre.