Terményárak

A kínai keretmegállapodás sem segített a terményáraknak

Agrofórum Online

Estek az árak a szerdai kereskedési napon a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,2 százalékkal, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab 0,5 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.

A kukorica árának csökkenése már az egymás utáni negyedik kereskedési napon hozott mínusz. „Az elmúlt néhány napban kevés friss hír érkezett, ami segített volna a piacon a magasabb árszintek elérésében, és a kőolaj árának mérséklődése sem segít a helyzeten” – szerepelt az agrársajtó által idézett Stewart-Peterson Inc. Grain Market Insider hírlevelében.

Ez egy nappal azután történt mindez, hogy bejelentették: Kína „keretmegállapodást” írt alá amerikai árupiaci termékek vásárlására. Arlan Suderman, a StoneX vezető nyersanyagpiaci közgazdásza úgy írja le az ügyletet, mint „nem kötelező erejű, és nem tartalmaz konkrétumot – nagyrészt ceremoniális jellegű. Azt mondhatnánk, hogy a megállapodás hasonló a múlt heti, Kínában megrendezett egyik konferencián aláírt egyes megállapodásokhoz, amelyekről sok megfigyelő úgy gondolja, hogy címlapokra akartak kerülni, és megkérdőjelezhető az együttműködés tényleges folytatása” – mondja.

Az exportőrök közben 117 200 tonna kukoricát adtak el Mexikóba a jelenlegi, szeptember 1-jén kezdődő gazdasági évben – áll az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) jelentésében. Kína a múlt héten 132 000 tonna szójababot vásárolt, közölte az USDA. A tengerentúli felvásárlóknak szánt szójabab értékesítése heti alapon 30%-kal, 1,37 millió tonnára ugrott az október 12-ig tartó hét nap alatt – közölte az ügynökség egy külön jelentésben. 

Ukrajnában a búzatermést 22,2 millió tonnára becsülik, ami 4%-kal több, mint egy évvel korábban – közölték az FAS az Ukrán Állami Statisztikai Szolgálat adataira hivatkozva. 

Európában a malmi búza 2,5 eurós mínusz után 232 euróba, a kukorica 1 eurós árcsökkenést követően 202,5 euróba, a repce 6 eurós plusz hatására 411,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,2 angol fontos mínusz után 184,8 angol fontba került tonnánként a következő határidőre. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

A búza ára emelkedett, miután Oroszország visszavágott Ukrajnának

2025. június 7. 11:10

A kukorica kivételével emelkedtek az árak a terménypiacokon ezen a héten. Chicagóban a búza 3,9 százalékkal, a szójabab 1,5 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett drágább, a kukorica kurzusa 0,3 százalékkal csökkent.

Kína korlátozza az ausztrál marhahús importját

2020. május 18. 09:33

A felfüggesztés az után következett be, hogy Ausztrália a múlt hónapban független vizsgálatot kért az új típusú koronavírus eredetéről, majd néhány nappal ezután Kína 80 százalékos tarifa bevezetését javasolta az ausztrál árpaszállításra.

Kínai almalé-sűrítményt ihat Európa?

2019. július 10. 11:47

A lengyel termelés valószínű csökkenésével Kína vélhetően almalé-sűrítményt értékesít majd Európában is, főképp bekeveréshez.

A bikavért szeretik az ázsiai vevők

2021. április 15. 15:18

A jövőben intenzívebbé válhatnak a kínai kapcsolatok a Schieber Pincészetnél, miután a szekszárdi borászat a legutóbbi Asia Wine Trophy-n két arany- és egy ezüstérmet is nyert boraival. A hazai borászatok közül több már jelenleg is szállít Kínába, a több európai országba exportáló Schieber Pincészet borászati szakkiállításon szerzett elismerések révén ehhez a körhöz csatlakozhat.

A koronavírus miatt van nyomás alatt a gabonapiac

2020. február 1. 04:36

Az Egyesült Államokban tervezett kínai szójababvásárlások kerültek komoly veszélybe a kereskedők szerint a koronavírus terjedésével.