Múlt héten is az eladók uralták az agrárpiacokat, mind a tengerentúlon, mind Európában. Chicagóban a kukorica 18,75 százalékot, a búza 2,1 százalékot, a szójabab pedig 7,6 százalékot vesztett értékéből. A repce kivételt jelentett a maga 4,7 százalékos áremelkedésével. Európában a malmi búza kurzusa 3,2 százalékkal, a kukoricáé pedig 2,4 százalékkal csökkent. A repce itt is drágult, 3,8 százalékot szedett magára az ár. A takarmánybúza kurzus 4,8 százalékkal csökkent.
A búza a jó két százalékos mínusz után 235,4 dollárba került. A kukorica csaknem húsz százalékos zuhanás után 204,4 dollárba került tonnánként. A szójabab csaknem nyolc százalékos lejtmenet után 466,5 dollár/tonnába került. A repce a csaknem öt százalékos drágulást követően 352,25 dollárt került.
A kukorica- és szójabab határidős ára pénteken egyébként heti mélypontra esett, miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntése megerősítette azt, hogy a kőolajfinomítók felmentést kapnak az alól a törvény alól, amelyek előírja, hogy etanolt vagy más bioüzemanyagot keverjenek termékeikbe.
„Ez egy medvepiaci, az árzuhanást előrevetítő helyzet” – mondta Greg Grow, az Archer Financial Services agrár-üzletágának igazgatója. „Ez bizony nem jó hír a keresleti oldalon” – húzta alá.
Az olaj- és kukoricaipar közötti régóta húzódó vitának vethet véget az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntése, amely a bioüzemanyag-gyártók számára jelentős hátrány.
Az őszi búza határidős árai is csökkentek, a legaktívabb piacon, Chicagóban, ez április közepe óta a legalacsonyabb érték, mivel az északi féltekén zajló betakarítás növelte az ellátási kínálatot.
A piaci szereplők egyre inkább az USA Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) június 30-i jelentésére figyelnek. Az elemzők arra számítottak, hogy az USDA növeli a kukorica- és szójaterület-becsléseket a márciusi előrejelzésekhez képest.
A kevésbé figyelt agrártermékek közül a szójaliszt 3,5 százalékot, a szójaolaj pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből egy hét alatt. A többi termék drágult, a zab 1,3 százalékkal, a rizs 7,1 százalékkal, a cukor 5,4 százalékkal, a kakaó 3,2 százalékkal, a kávé 5,4 százalékkal, a narancslé pedig 2 százalékkal.
Párizsban malmi búza kurzusa 3,2 százalékkal 201,5 euró/tonnáig csökkent. A kukorica kurzusa pedig 2,4 százalékos lejtő után 237,25 euróba került tonnánként. A repcét 3,8 százalékos plusz után 507 euró/tonnáért adták. Londonban a takarmánybúza kurzus 4,8 százalékos mínuszt követően 179,35 angol fontba került tonnánként.