A búza és a szójabab elég sokat drágult múlt héten, azonban a kukorica ára szinte zuhant Chicagóban. Európában inkább drágultak a gabonák, de itt is a megszokottól nagyobb mértékű az árak változása. A koronavírus miatti aggodalmak okán, a részvénypiachoz hasonlóan, a szokásosnál sokkal volatilisabb, látványos esésekkel és emelkedésekkel teletűzdelt volt a gabonapiacon a kereskedés a múlt héten.
A búza és a szójabab befektetői örülhettek múlt héten Chicagóban, hiszen előbbi 7,5 százalékkal, míg utóbbi 2,5 százalékkal drágult. Ezzel szemben a kukorica 5,56 százalékos napos zuhanáson van túl. A búza az Egyesült Államokban is kitört felvásárlási láz miatt drágult, hiszen sokan tésztát és kenyeret raktároznak be otthonukban a következő hetekre. Arra számítanak az amerikaiak, hogy kevesebbet mehetnek majd vásárolni, illetve egyesek ellátási gondoktól is tartanak, így addig vásárolnak, amíg lehet.
A kukorica esésében is a koronavírus játszotta a legfontosabb szerepet, hiszen egyre kevesebb üzemanyag fogy, hiába esik a kőolaj ára. Így a benzinhez kibocsátáscsökkentési okokból adagolt etanolra is kevesebb szükség van. Az Egyesült Államok kukoricatermésének csaknem negyven százaléka kötődik az etanol-előállításhoz.
Párizsban a malmi búza 7,8 százalékkal 191,25 euróra, míg a takarmánybúza 6,2 százalékkal 156,55 euróra drágult múlt héten. A kukorica ára Európában 2 százalékkal a 168,25 euró/tonnás értékre kúszott fel. A repce azonban egy hetes távlatban 1 százalékot vesztett értékéből és 349 euró/tonnán ment hétvégi pihenőre.
Összességében nagy a volatilitás, azaz az árjegyzések látványos emelkedése és csökkenése az agrártermékek piacán. A részvénypiacokkal párhuzamosan az árupiacokon, így az agrártermékek kereskedésében is ez figyelhető meg. Egy úgynevezett VIX-index mutatja egyébként ezt az ingadozást a tőzsdén. Az érték, amin a VIX-index áll azt jelzi, hogy a befektetők arra számítanak, hogy annyival emelkedik vagy csökken az adott mutató a következő egy évben.
Fontos, hogy a csökkenést és a növekedést egyaránt beszámítják a VIX-indexbe, hiszen az pontosan az akármilyen irányú elmozdulást mutatja. Az ötszáz legnagyobb amerikai tőzsdei társaság árfolyamának, azaz az S&P 500 indexre számított volatilitási, azaz VIX-index december közepétől február közepéig stabilan a 12 és 19 százalékos érték között mozgott. Péntekre viszont felszökött 66-ra, de hét elején 82,7-et mutatott. Ez azt jelenti, hogy együttesen 82,7 százalékpontnyit mozdulhatnak el a kurzusok a következő egy évben felfelé és lefelé együttesen.