Terményárak

A pánik most áresést hoz?

Agrofórum Online

2020. január utolsó hete a koronavírus miatt bekerül a történelemkönyvekbe, mint az ijedtség okozta intézkedések egyik leggyorsabb és határozott példája.

A kínai járvány az elemzők többsége szerint gazdasági visszaesést hozhat és erre most a piac úgy reagál, hogy azt feltételezi, kisebb lesz a kereslet és ez csökkentette az árakat. Volt olyan időszak, amikor a terménypiacok szívták fel a gazdasági válság réme miatt menekülő tőke egy részét és ez a „forró” pénz vételi hullámot indított el, most azonban nem ez látszik kialakulni.

A kínai-amerikai egyezség sem tudott olyan mértékben keresletet generálni, mint ahogy az optimisták várták, így ez is inkább az árcsökkenés irányába hatott, főként az amerikai tőzsdéken és a szójabab esetében.

Európában nem csökkentek ilyen mértékben az árak és ennek alapvető oka, hogy az EU27 (1-étől…) továbbra is importra szorul kukoricából és a fő ellátó Ukrajnában tartottak az árak. Az árak emelkedése sem volt várható és nem is következett be fordulat – a jegyzések legjobb esetben is csak oldalaznak, vagyis változatlan szint, a 170,-EUR/to +/- 2 EUR/to-s sávban mozogtak.

A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Fontos fejlemény volt és ez komoly üzenet volt Franciaország felé, hogy egyik hagyományosan nagy vevője Tunézia felszólította egyik szállítóját, hogy kerülje a francia áru szállítását a kikötői sztrájkok miatt. Ez a cégnek egyes számítások szerint akár millió EUR-os többletköltséget is okozhat, csak a más –leginkább német- származású áru magasabb ára és a fuvarozási többlet-költségek miatt.

A nagy pofon után jött azért pozitív hír is, mert a legutóbbi egyiptomi vételi tenderen csak francia árut vett meg a kiíró hatóság, igaz a szokásosnál kisebb mennyiséget. A 180 ezer tonnás tétel elfogadott ajánlati ára 3,-USD/to-val volt alacsonyabb, mint két héttel ezelőtti ajánlat volt és ez most elég volt a győzelemhez. Általánosságban is jellemző volt, hogy az egyéb ajánlati árak sem emelkedtek.

A nemzetközi piacokon továbbra is fékezi illetve akadályozza az áremelkedést, hogy Dél-Amerikából nagyon jó termést várnak szójából és kukoricából is és az ezzel párhuzamosan jelentkező növényolajpiaci árcsökkenés mind nyomja lefelé az árakat.

Nem egyértelmű a helyzet, de most nagyobb valószínűséggel látszik az, hogy megállt az áremelkedés és amíg nincs valamilyen erős keresletnövelő hatás, addig nem is lesz újabb rally.

A hazai helyzetet is befolyásolja már ez a hangulat – a forint gyengülése tudott csak áremelkedést hozni, egyelőre nem látszik, honnan lenne újabb érdeklődés. A januári búza-áremelkedés megakasztotta a belső keresletet, az export megint nehézségekbe ütközik, „eltűntek” a teherautók, a dunai szállítás sem tud teljes sebességgel haladni, nincs hova…

A kukorica árszintje is rögzült, az exporttal már nem kell versenyeznie a hazai ipari felhasználóknak, a vasúti export sem támasztja alá az árakat. A vevők továbbra is óvatosak, a környékbeli tőzsdék jegyzése is változatlan.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az esőzések fogták vissza a búza drágulását

2025. május 17. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 2,3 százalékkal, a repce 1,6 százalékkal került többe ezen a héten.

Az időjárásra figyelnek a terménykereskedők

2025. május 10. 11:10

Európában a héten a malmi búza 1,4 százalékkal, a kukorica 3,5 százalékkal, a repce 4,5 százalékkal került kevesebbe, a takarmánybúza 1,3 százalékos áremelkedést ért el.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre nagyobb a román búza iránti érdeklődés

2022. június 16. 07:17

Az orosz-ukrán háború legalább három szezonra globális búzahiányt fog okozni, mivel az ukrán termés nagy részét elzárják a piacokról, és rekordszintre szorítja az árakat.

Három árcsökkentő hatás: Kína, Ukrajna és az időjárás

2022. augusztus 17. 08:35

Egyértelműen az eladók uralták a piacot kedden a terménypiacokon.

Olcsóbb lett a szójabab a terméskilátások fenntartása miatt

2024. október 12. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Jobb búzatermést várnak Ukrajnában

2020. augusztus 7. 08:19

Chicagóban a búza ára 1,4 százalékkal csökkent. A kukorica kurzusa enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett. A szójabab 0,2, a repce pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből az Egyesült Államokban.