Amerikában vegyes hangulatú kereskedést hozott a szerdai nap, Európában inkább az eladók kerültek fölénybe a terménypiacokon. Chicagóban a búza 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,7 százalékkal lett olcsóbb, miközben a kukorica 1,4 százalékkal, a repce pedig 0,6 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a repce ára viszont újra emelkedett.
A gabona- és olajosmag-kereskedők egyre inkább az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) pénteki nagy termésjelentésére összpontosítottak”
– mondja Arlan Suderman, a StoneX vezető árupiaci közgazdásza.
Ez lesz az első olyan termésjelentés, amely hivatalosan tartalmazza az USDA becsléseit az új, 2023/2024-es gazdálkodási évre. A fő hangsúly azonban valószínűleg az USDA keresleti becslésein lesz. Ennek igazolnia kell a kukorica és a szójabab iránti kereslet jelentős növekedését, amelyek megakadályozhatják az amerikai belföldi kukorica- és szójabab-készletek jelentős növekedését.”
Arlan Suderman azt is megjegyezte, hogy megkezdődtek a hivatalos tárgyalások a Fekete-tengeri gabonaszállítási kezdeményezés meghosszabbításáról. Megállapodás hiányában az üzlet várhatóan május 18-án járhat le.
Újraindult a hajók ellenőrzése, kedden három hajót vizsgáltak meg, szerdán pedig további négyet értékeltek a Fekete-tengeri együttműködés keretében, amely a gabona és egyéb agrártermékek Ukrajnából való kiszállítását biztosító megállapodás részeként működik – közölte az ENSZ. Spanyolország volt a fő célállomás, öt hajó indult az európai országba, és különböző mennyiségű kukoricát, árpát és búzát szállított. Az egyik hajó Libanonba tart búzát szállítva, a másik pedig Kínába megy napraforgóliszttel – közölte a szervezet.
Európában a malmi búza 1,75 eurós mínusz után 232,25 euróba, a kukorica 0,5 eurós árcsökkenést követően 227,75 euróba, a repce 1,5 eurós áremelkedés hatására 435,75 euróba, a takarmánybúza pedig 1,5 angol fontos mínusz után 182,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.